Je lepší být svobodný, nebo ženatý? Průzkum jasně ukázal, kdo je spokojenější

Lidé žijící v manželství mají mnoho důvodů být samolibí: mohou se dělit výdaje, mohou žít svobodně bez strachu, že zemřou sami a mohou trávit čas s ostatními manželskými páry. Existuje ale i další důvod, proč se manželé cítí dobře, píše server The Independent.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

manželství

Podle nové studie se jednotlivci, kteří vstoupili do manželství, mohou pochlubit lepším pocitem pohody a celkovou životní spokojeností. V příspěvku publikovaném v časopise Journal of Happiness Studies vědci shromáždili údaje z dvou britských průzkumů, aby zjistili výhody manželství a manželského přátelství.

Vedoucí autoři Shawn Grover a John Helliwell z Vancouverské ekonomické školy v Kanadě pracovali například z průzkumem z let 1991 až 2009, který shromáždil údaje od 30 000 lidí a který se zabýval celkovou spokojeností se životem ve Velké Británii.

K dispozici měli také průzkum populace v letech 2011 až 2013, který osahoval údaje o 328 000 Britech. Ten oodhalil rozdíly mezi mírou spokojenosti s životem mezi ženatými a svobodnými ve všech věkových skupinách.

Po pečlivém zkoumání obou datových souborů zjistili, že manželství může výrazně zvýšit životní spokojenost, zejména pro osoby blížící se do středního věku. „Zjistili jsme, že manželství může pomoci zmírnit příčiny nespokojenosti v životě a naopak přispět k lepší životní spokojenosti. Ukázalo se také, že výhody manželství jsou pravděpodobně dlouhodobé,“ uvádí studie.

Vědci také zkoumali účinky, které může mít přátelství mezi manželi, a zjistili, že právě toto přátelství může být klíčem k opravdové dlouhodobé manželské blaženosti. „Úspěch manželství je mnohem větší u těch, kteří také považují svého manžela či manželku za svého nejlepšího přítele," dodávají autoři studie.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeká lidstvo nevyhnutelná smrt? Vědce překvapilo, jak často dochází ke…

20.01.2019 22:04 Aktualizováno Četnost, jakou je naše planeta zasahována asteroidy, se od chvíle, kdy se na planetě objevili první…

Zatmění, které se nebude jen tak opakovat. Krvavý vlčí superměsíc bude na…

20.01.2019 22:04 Aktualizováno Jste nadšencem do astronomie? Zítra se vám vyplatí si značně přivstat. Pokud budou na obloze nad…

Nejrozšířenější nemoc v Evropě je často smrtelná. Její léčení je přitom…

20.01.2019 22:04 Aktualizováno Už deset tisíc let trápí evropskou populaci jedna z nejrozšířenějších nemocí na světě. S její…

Rezistenci bakterií vůči antibiotikům zavinili i sami lékaři, tvrdí nová…

20.01.2019 20:42 Aktualizováno Obvodní lékař někdy předepsal antibiotika asi každému z nás. Podle nejnovější studie však v mnoha…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama