Je lepší být svobodný, nebo ženatý? Průzkum jasně ukázal, kdo je spokojenější

Lidé žijící v manželství mají mnoho důvodů být samolibí: mohou se dělit výdaje, mohou žít svobodně bez strachu, že zemřou sami a mohou trávit čas s ostatními manželskými páry. Existuje ale i další důvod, proč se manželé cítí dobře, píše server The Independent.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

manželství

Podle nové studie se jednotlivci, kteří vstoupili do manželství, mohou pochlubit lepším pocitem pohody a celkovou životní spokojeností. V příspěvku publikovaném v časopise Journal of Happiness Studies vědci shromáždili údaje z dvou britských průzkumů, aby zjistili výhody manželství a manželského přátelství.

Vedoucí autoři Shawn Grover a John Helliwell z Vancouverské ekonomické školy v Kanadě pracovali například z průzkumem z let 1991 až 2009, který shromáždil údaje od 30 000 lidí a který se zabýval celkovou spokojeností se životem ve Velké Británii.

K dispozici měli také průzkum populace v letech 2011 až 2013, který osahoval údaje o 328 000 Britech. Ten oodhalil rozdíly mezi mírou spokojenosti s životem mezi ženatými a svobodnými ve všech věkových skupinách.

Po pečlivém zkoumání obou datových souborů zjistili, že manželství může výrazně zvýšit životní spokojenost, zejména pro osoby blížící se do středního věku. „Zjistili jsme, že manželství může pomoci zmírnit příčiny nespokojenosti v životě a naopak přispět k lepší životní spokojenosti. Ukázalo se také, že výhody manželství jsou pravděpodobně dlouhodobé,“ uvádí studie.

Vědci také zkoumali účinky, které může mít přátelství mezi manželi, a zjistili, že právě toto přátelství může být klíčem k opravdové dlouhodobé manželské blaženosti. „Úspěch manželství je mnohem větší u těch, kteří také považují svého manžela či manželku za svého nejlepšího přítele," dodávají autoři studie.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do brněnské pobočce kosmického inkubátoru vstoupily první dvě firmy

12.11.2018 20:43 Do brněnské pobočky inkubátoru Evropské kosmické agentury ESA BIC(Business Incubation Centre)…

Migrace je nebezpečná? Vědci zveřejnili alarmující studii

12.11.2018 18:11 Aktualizováno Stěhování do nové země může být náročné nejen pro nás, ale i pro naše bakterie . Nová studie…

Prospali jsme možnost útěku ze Země? Obyvatelnou planetu jsme měli hned…

12.11.2018 10:39 Venuše je vedle Marsu náš nejbližší soused a přitom jedna z nejhorších planet, kterou známe. Panují…

Zemi hrozí do roku 2100 katastrofa. Ani zdraví lidé ji nezvládnou

11.11.2018 22:30 Aktualizováno Do konce tohoto století mohou některé části země prožít vedra tak veliká, že je lidský organismus…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama