Dvouocasý lev ve skoku. Jaká je historie českého státního znaku a proč za komunismu trpěl?

Každý ho zná, každý ho už někdy viděl.Co ale ve skutečnosti symbolizuje? A jaký je příběh o tom, jak se stříbrný lev dostal do českého státního znaku a čím vším si musel projít během protektorátu a komunismu?

Státní znak ČR

§2/1 Velký státní znak tvoří čtvrcený štít, v jehož prvním a čtvrtém červeném poli je stříbrný dvouocasý lev ve skoku se zlatou korunou a zlatou zbrojí. Ve druhém modrém poli je stříbrno - červeně šachovaná orlice se zlatou korunou a zlatou zbrojí. Ve třetím zlatém poli je černá orlice se stříbrným půlměsícem zakončeným jetelovými trojlístky a uprostřed s křížkem, se zlatou korunou a červenou zbrojí.

§2/3 Malý státní znak tvoří červený štít, v němž je dvouocasý lev ve skoku se zlatou korunou a zlatou zbrojí.)

Tak zní současná zákonná definice a heraldický popis českého státního znaku, ale pojďme se podívat hlouběji do jeho historie.

Vůbec prvním znakem, který lze s Čechami historicky spojovat ale není ten slavný český lev. S Přemyslovci byla totiž původně spojována orlice, které se později začalo říkat podle svatého patrona přemyslovské dynastie a české země svatováclavská orlice. Její vyobrazení se nachází už na mincích z doby knížete Bedřicha mezi léty 1179-1181. Na mincích je patrná orlice s roztaženými křídly obklopená symetrickými křížky, což zřejmě mělo představovat plameny obklopující křídla. Orlice byla odvozená od erbu císařů Svaté říše římské a patrně měla poukazovat na blízkost přemyslovských knížat k císařskému dvoru. Do jisté míry nás doprovází stále v podobě moravské orlice, která byla odvozená od původní plamenné svatováclavské orlice moravskou větví přemyslovců.

Nejstarší zprávu o použití lva ve znaku českého království přínáší nespolehlivý kronikář Dalimil a spojuje lva s korunovací Vladislava za pomoc císaři při obléhání Milána. Ale spolehlivě doložený je lev až na pečeti moravského markraběte Vladislava Jindřicha. Poněkud paradoxně i český lev je poprvé doložen jako znak moravských markrabat a znakem českých králů se stal až potom, co moravský markrabě Přemysl II. se stal českým králem Přemyslem Otakarem II. a znak, který původně používal jako markrabě a vzpurný mladší král a nepřestal ho užívat ani po smrti svého otce jako naprosto právoplatný český král.

 Lehce podivně vypadají dva ocasy českého lva. Na první pohled se nabízí řešení otázky dvou ocasů jako symbol spojení dvou zemí - Čech a Moravy, které tvořily jádro českého království ve středověku, alespoň by se tak dalo vyvozovat z vzájemného propletení obou ocasů. Již zmíněný Dalimil, kterého se dodnes nepodařilo přesvědčivě identifikovat a který je známý pro “vlastenecký” výklad českých dějin má o původu dvou ocasů jasno - byla to odměna za pomoc Přemysla Otakara císaři Otovi ve válce se Saskem.

 "Na paměť vítězství nad Sasem
českého lva, druhým ocasem
obdařil a Přemyslu co dar
na důkaz, že je mu nejbližším
druhem, Zhořelec a Budyšín
dal, což stvrdil také před sněmem
navléknutým skvostným prstenem"

 Drobným problémem ovšem je, že Dalimil není znám kdovíjakou historickou věrohodností a zejména jeho heraldické vývody nezní přesvědčivě, neboť vznik mnoha erbů datoval do doby předcházející užívání erbů v Evropě. Záhada dvou ocasů má ve skutečnosti mnohem prozaičtější vysvětlení. V heraldice, vědě, která se popisem erbů zabývá, totiž zdvojení nějakého nepárového orgánu označuje mužské pohlaví zvířete. Díky dvěma ocasům tak máme ve znaku lva a nikoli lvici. Podobně je tomu se slezskou a moravskou orlicí - ta má jednu hlavu a proto v heraldice mluvíme o pohlaví ženském.

Historie znaku ve 20. století je podobně bouřlivá, jako proměny státoprávního uspořádání. Českosloveská republika měla tři znaky - Malý, který vycházel z historického českého znaku, jenom lev měl prsní štítek se slovenským znakem, patriarším křížem vycházejícím z trojvrší. Ve středním znaku byly obsaženy znaky hlavních zemí. To znamená český lev, moravská a slezská orlice, slovenské trojvrší a znak Podkarpatské Rusi - rozdělený štít, který měl v pravém poli tři zlatá břevna, a v levém, stříbrném poli stojícího červeného medvěda. Velký znak Československa navíc ještě obsahoval i znaky malých historických slezských knížectví - Opavského, Ratibořského a Těšínského.

Po Mnichovské dohodě používala tzv. Druhá republika pouze střední znak československé republiky. Když došlo k definitivní okupaci Německem a osamostatnění Slovenského štátu, musel tuto situaci reflektovat i znak. Z malého znaku zmizel prsní štítek se slovenským trojvrším a ve velkém znaku zůstal pouze český lev s moravskou orlicí.

Po osvobození a opětovném spojení Českoclovenska se používal pouze malý znak. Dokonce i přesto, že květnová ústava se odvolávala na zákon upravující státní symboly, který se měl nacházet pod paragrafem 169. Problém byl v tom, že žádný takový zákon neexistoval.

Regulární znak tak byl ustaven až roku 1960 a nedá se v něm nerozpoznat komunistické ideologie, která se s heraldickými pravidly nenechala omezovat. Proto český lev putoval na znak v podobě husitské pavézy, na prstním štítku bylo vyobrazení Kriváně s vatrou a nad hlavou lva nemohla chybět obligátní rudá hvězda. Z hrdého erbovního znaku se tak stál pouhý nositel ideologických symbolů. Komunistická vláda tak opětovně prokázala, jak výkonná je v ohýbaní českých tradic. Vůbec jim přitom nevadilo, že tento nový český znak porušuje celou řadu heraldických pravidel.

Státní znak federativní republiky potom odrážel snahu o rovnocennost Česka a Slovenska ve federaci tím, že jak český lev, tak slovenské trojvrší s křížem, zabíraly po dvou polích čtvrceného štítu. Malý a velký znak České republiky nabyl už ve federaci svou dnešní podobu a po jejím rozpadu v roce 1993 přebrala samostatná ČR malý a velký znak pouze s kosmetickou úpravou podoby štítu.

Vláda příští rok počítá s růstem platů, ale ne o inflaci, uvedl Stanjura

26.06.2022 14:44 Vláda počítá pro příští rok se zvýšením platů ve veřejném sektoru. Přidání ale bude nižší než o…

Počasí pro příští týden: Tropy mohou na některých místech přetrvat až do…

26.06.2022 06:30 Už dnes mají teploty v Česku opět překročit třicítku, s tropickým počasím je třeba počítat i v…

SPD navrhla zvýšení základní výměry důchodů

25.06.2022 11:13 Poslanci opozičního hnutí SPD navrhli zvýšení základní výměry všech druhů důchodů z deseti na 13…

Rusko nejspíš po půlnoci zbankrotuje. Co bude následovat?

25.06.2022 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Rusko se podle všeho už zítra po půlnoci ocitne v platební neschopnosti,…

Kyjev zasáhly ruské rakety. Jednoho člověka zabily, dalších šest zranily

26.06.2022 21:53 Ruská armáda dnes časně ráno vypálila několik raket na ukrajinskou metropoli a zasáhla dvě obytné…

Očkování proti covidu podle vědců zabránilo téměř 20 milionům úmrtí

24.06.2022 13:00 Díky očkování proti covidu-19 se během prvního roku od začátku vakcinace podařilo zabránit téměř 20…

Subvarianty omikronu BA.4 a BA.5 jsou odolnější proti protilátkám

23.06.2022 16:16 Subvarianty omikronu BA.4 a BA.5 jsou odolnější proti protilátkám vyvinutým u lidí, kteří prodělali…

Vědci zjistili, kdy začali lidé pěstovat ovoce

18.06.2022 14:45 První šlechtěné stromy pěstované za účelem sklizně byly zasazeny před 7000 lety v údolí řeky Jordán…

Vědci: Psi umí rozeznat covid-19 i u lidí, kteří už mají negativní test

17.06.2022 11:47 Psi vycvičení na odhalování nakažených koronavirem dokážou vyčenichat i pacienty s takzvaným…

Na poklesu mužské plodnosti se nejvíce podepisují plasty, dioxiny a…

13.06.2022 09:51 Na zhoršení kvality spermatu a poklesu mužské plodnosti se z běžných látek nejvíce podepisují…

Máte špatné sny? Podle vědců může jít o příznak neléčitelné choroby

09.06.2022 08:16 Opakující se noční můry mohou být podle studie výzkumníků z Birminghamské univerzity raným varovným…

Vědci poprvé objevili na planetce základní stavební kameny života

06.06.2022 14:22 Japonští vědci objevili ve vzorcích odebraných z planetky Ryugu více než 20 druhů aminokyselin.…

Vyhynutí megalodona může mít na svědomí žralok bílý, tvrdí studie

05.06.2022 17:37 Prehistorický boj o potravu možná před třemi miliony let přispěl k vyhynutí obřího žraloka…

Studie: Dlouhý covid nehrozí jen těm, kdo byli při nákaze vážně nemocní

23.05.2022 11:28 Dlouhotrvající zdravotní komplikace v návaznosti na covid-19 zdaleka nehrozí jen těm, kdo byli při…

Delfíni si léčí infekce o korály, přátele poznají podle moči, zjistili…

22.05.2022 17:20 Delfíni se v Rudém moři u egyptského pobřeží staví do řady, aby se jeden za druhým otřeli o korály.…

Související:

Právě se děje

reklama