Smrtící wok? Smažení na pánvi není bezpečné, vdechujeme velké množství škodlivin

Už dávno víme, že smažení na pánvi může být pro naše tělo nebezpečné. Nejde přitom jen o tuk, který pozřeme spolu s jídlem. Jak poukazují vědci, při smažení na pánvi se do vzduchu dostávají mikroskopické částice tuku, které mohou při vdechnutí napáchat velkou paseku.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

jídlo

Výzkumníci z Texas Tech University a Utah State University zahřívali olej v pánvi a poté sledovali, co se stane, když přidají kapičky vody, popisuje server The Telegraph. Zjistili, že výsledky jsou „dramatické". Voda totiž způsobí prskání, při kterém se do vzduchu dostávají malé kapky oleje, které jsou „vdechnutelné a potenciálně nebezpečné".

Experti poukazují na to, že potraviny jako kuřecí maso nebo čínské zeleninové směsi jsou z tohoto pohledu nejhorší, protože drůbež i zelenina obsahují velké množství vody, takže do vzduchu uvolňuji velké množství malých kapiček.

Profesor Jeremy Marston z Texaské technické univerzity vysvětluje: „Zjistili jsme, že když se jen jedna malá kapička vody dostane do styku s horkým olejem, uvolní se velmi velké množství malých olejových kapiček. Výsledek je dramatický - vidíte explozi, kdy se voda v oleji najednou vypaří. To způsobuje, že olejový film vyprskne a vypustí olejové kapičky.“

Podle výzkumu je obzvláště nebezpečná čínská kuchyně, kdy se do rozehřátých pánví wok přidává voda.

Vědci v současné době využívají záznam pořízený vysokorychlostní kamerou a výpočet velikosti rozstřiku uvolněných olejových kapek, aby viděli, jak daleko se mohou v kuchyni dostat, když je zapnutá a vypnutá ventilace.

„Je známo, že kvůli znečištění ovzduší ve vnitřních prostorách na celém světe umírají miliony lidí, ale stále nevíme, nakolik k tomu přispívá vaření v špatně větraných kuchyních," popisuje Marston.

„Plánujeme provést podrobnou studii, abychom zjistili, jak moc má aerosol pocházející z kuchyně vliv na znečištění ovzduší ve vnitřních prostorách. Doufáme, že náš výzkum dokáže přispět k vytvoření lepších ventilačních systémů pro odstranění ultrajemných aerosolů,“ dodal vědec.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kosmické plavidlo poháněné parou? Američtí vědci vytvořili funkční…

16.01.2019 15:53 V USA vznikl prototyp vesmírné lodi poháněné parou. Teoreticky by mohla „skákat“ z jednoho objektu…

Můžeme zabránit vzniku rakoviny? Lékaři odhalují její příčinu

16.01.2019 11:18 Ještě donedávna vědci a lékaři věřili tomu, že vznik rakoviny je podmíněn geneticky. Nová zjištění…

Zemi míjejí tři velké asteroidy. Poslední proletí v noci, hrozí kolize

15.01.2019 22:21 Aktualizováno Kolem Země dnes od brzkého rána prolétají tři asteroidy. Zatímco první dva už proletěly, třetí…

Na Měsíci vyklíčila semena bavlníku. Čínská média zveřejnila fotku

15.01.2019 14:40 Na odvrácené straně Měsíce vyklíčila semena bavlníku, která tam dopravila počátkem ledna čínská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama