Co se děje bezprostředně po smrti? Mozek žije a uvědomíme si, že je konec, zjistili s hrůzou vědci

Smrt je nedílnou součástí života a většina lidí si přeje, aby byla rychlá a bezbolestná. Bojí se totiž pocitu umírání a toho, že budou čekat na přicházející konec. Podle nového vědeckého objevu se tomuto pocitu ale vyhnout nelze, jakmile totiž tělo zemře, mozek ještě nějakou dobu funguje, a my si uvědomujeme, že umíráme.

Lékaři
doporučujeme

Umírání je tragická a bolestivá fáze života, která jednou potká každého z nás. Vědci se však neustále snaží zjistit, jak lidský život prodloužit a skon odvrátit. Pomoci by jim nyní mohla nová studie, která zjistila, co se s tělem děje poté, co zemře.

Vědci už dříve zjistili, že naše tělo po smrti nezemře. Naopak se snaží dát dohromady a zregenerovat se. Výsledky tohoto výzkumu by mohou pomoci pochopit procesy, které probíhají v těle pacientů například v konečné fázi rakoviny.

Může se proto stát, že ačkoliv člověk zemře a orgány přestanou pracovat, buňky v lidském těle nikoliv. Tělo se ještě nějakou dobu snaží opravit samo sebe. Podle dosavadních zjištění jde navíc o vlastnost, kterou mají všechny živé organismy.

Nová studie, o níž informoval server The Telegraph, ale zjistila, že stejně tak jako fungují buňky v těle, ještě nějakou dobu pracuje i mozek. Tým odborníků v čele s výzkumníkem Samem Parniou zjistil, že lidský mozek zůstává čilý a aktivní i po selhání srdce.

Lidé podle vědců slyší, že o nich jejich okolí mluví a uvědomují si, že jsou mrtví, ale jejich tělo už není schopno reagovat. Mozek totiž odumírá pomaleji než srdce a vědomí stále funguje. Lékaři tento stav následně definovali jako první fázi smrti.

"Je to tak, jako když jste uvězněni ve vlastním těle. Výsledky výzkumu mohou být použity na zefektivnění kvality resuscitace a mohly by pomoci při prevenci před mozkovými poraněními při obnovování činnosti srdce," uvedl podle serveru Parnia.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak se lze nejpravděpodobněji nakazit koronavirem? Vědci se dobrali…

28.10.2020 22:14 Aktualizováno Infikované povrchy, kontaminovaná voda, letmý mezilidský kontakt nebo dlouhodobá vzájemná interakce…

Testy možná půjde odhalit riziko těžkého průběhu covidu

28.10.2020 15:25 Jediná realistická cesta ke kolektivní imunitě vůči onemocnění covid-19 se zakládá na očkování. Zdá…

Rok 1958 se může opakovat. Tající ledovce na Aljašce mohou způsobit…

28.10.2020 08:34 Kolaps svahu v Zátoce Prince Wiliama může způsobit největší mega-tsunami moderní doby. Jeho energie…

Na dně Středozemního moře leží přes milion tun plastů, nejvíc odpadu…

27.10.2020 16:43 Ve Středozemním moři končí každý rok 229.000 tun plastového odpadu. Odhad uvádí zpráva, kterou dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama