Jak se Sovětům podařilo vyhrát válku? Vědci zkoumali záhadu, která historikům nedá spát

Obléhání Leningradu, které trvalo dlouhých 872 dní, představuje jednu z nejdelších obranných operací v rámci druhé světové války. Podle odhadů zahynulo při obraně města až 1,5 milionů civilistů, řada jich ale útok nacistických vojsk přežila. Vědci nyní zjistili, jak se tehdejším Sovětům podařilo přežít více než dva roky v krutých mrazech s minimem potravy. Může za to genová mutace.

Přidejte svůj názor 272 komentářů

Sovětská armáda

Ruští vědci v článku publikovaném v magazínu Science tvrdí, že obyvatelé dnešního Petrohradu vykazovali mutace DNA, které jim pomohly přežit jednu z nejtragičtějších kapitol druhé světové války. Tým vědců z výzkumného institutu v Petrohradu analyzoval genovou strukturu lidí, kteří čelili třeskutým mrazům a nedostatku potravy, a porovnal ji s jejich vrtevníky, kteří se obléhání neúčastnili. 

Z výzkumu vyplývá, že mnoho z přeživších obyvatel tehdejšího Leningradu vykazovalo odlišnou strukturu dvou genů, které hrají hlavní roli ve vývoji metabolismu a termogenezi, tedy zvyšování produkce tepla. Obyvatelé dnešního Petrohradu tak vykazovali genové mutace zvyšující efektivitu buněčné aktivity a snižující ztrátu energie pro zahřívání těla.

Výzkumem se více než 15 let zabýval profesor Oleg Glotov z Výzkumného ústavu porodnictví a gynekologie v Petrohradě, který se spolu se svými kolegy rozhodl studovat problematiku stárnutí a dlouhověkosti.

Shromáždil asi 200 krevních vzorků starých lidí a všiml si zajímavých rozdílů v jejich genové struktuře. Rozhodl se proto zúžit svůj objekt zájmu a zaměřil svůj výzkum na ty, kteří přežili obléhání a jejichž tehdejší příjem stravy byl omezen na minimum.

"Genetické predispozice spolu s dalšími faktory byly sítem, kterým museli lidé projít, aby se jim podařilo přežít v tomto náročném prostředí. Tyto geny se neobjevily náhodou, jinými slovy, ti lidé je měli už před tím," řekl Glotov serveru RT.com.

Profesor se domnívá, že podobné genové mutace má asi 20 až 30 procent populace. "V drsných podmínkách představovaly výhodu. V klidném prostředí jsou ale naopak tyto mutace nevýhodou, neboť v případě, kdy dojde k přejídání daného jedince, dojde k přetváření energie na tuky,"dodal Glotov.

Vstupte do diskuze (272)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko jako vědecká velmoc? Ze schválených peněz se vyčerpalo 99 procent

18.02.2019 12:30 Ze schválených 33,8 miliardy korun ze státního rozpočtu na vědu, výzkum a inovace pro rok 2018 se…

Můžeme zničit planetu? Nejsilnější explozi na světě se nevyrovná ani…

17.02.2019 16:24 Výbuchy a ohnivé exploze tvoří dnes jednu z hlavních složek hollywoodských trháků. Aby taky ne,…

Vědci vytváří živý Jurský park. Dinosauři budou po Zemi chodit za pět let

11.02.2019 17:04 Během pouhých pěti až deseti let budou Zemi obývat skuteční dinosauři. Tvrdí to skupina genetiků a…

Jaderný výbuch a ekologická katastrofa? Toto jsou největší mýty o Černobylu

10.02.2019 21:38 Aktualizováno Před sedmi lety došlo k jaderné havárii v japonské Fukušimě a před dvaatřiceti lety k jaderné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama