Proč si lidé myslí, že Země je placatá?

Londýn - Ve světě koluje velké množství konspiračních teorií. Jednou z těch vůbec nejpopulárnějších je ta, která tvrdí, že Země není kulatá, ale placatá. Proč si to ale lidé myslí? Existuje nějaký rozumný důvod? Na tyto otázky zodpověděl Stuart Clark, autor knihy "Neznámý vesmír". Svoje vysvětlení zveřejnil na serveru YouTube.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Planeta Země

Na začátku svého příspěvku Stuart Clark připomíná, že je Země opravdu kulatá. "Je zřejmé, že Země není placatá. Můžete si to ověřit mnoha způsoby, například když lodě odplouvají z přístavu, časem zmizí za horizontem. Nebo zkuste vylézt na horu a podívat se do dáli," říká Clark.

"Celá naše fyziognomie je vytvořena v souladu s kulatou planetou, svět je trojrozměrný," upozorňuje. Ovšem i tak se najde řada lidí, která bude tvrdit, že je Země plackou, a to i v případě, že uvidí snímky z vesmíru, ze kterých je patrné, že placatá naše planeta není.

Clark takové chování vysvětluje: "Jsme lidé a rádi posloucháme příběhy, protože dávají našemu bytí smysl. Ba dokonce, i když nedávají žádný smysl. Věda je však jediným příběhem, který je pravdivý, a co je důležitější - dokazatelný experimenty.

Ale, jak vidíme, existují příběhy, které zpochybňují všechny zákony vědy i vědu jako takovou. Takové příběhy - konspirační teorie - jsou často velmi komplikované, protože kromě všeho navíc odmítají vědu. Člověk, který těmto příběhům věří, se cítí jako doma, protože má pocit, že tomu, co si myslí, rozumí."

Jednou z těchto teorií je podle Clarka i tvrzení o placaté Zemi. "Pokud tomu opravdu věříte, položte si pár otázek. Například, pokud je Země placatá, jak je ta placka silná?" uvádí vědec.

Říkáte, pokračuje, že má Země hrany - proč z nich tedy nic nespadne? Jak se dá vytvořit taková gravitace, aby předměty padaly na druhou stranu? A co způsobuje tu gravitaci?

"Plochý povrch je velmi nestabilní, to znamená, že by Zemi jiné síly pnuly tak, aby byla flexibilnější. To by způsobovalo neustálé posuny," uzavírá Clark.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izraelci budou měřit množství plastů v moři, využijí k tomu zvláštní…

20.02.2019 09:25 Izraelští vědci v nově publikované studii informovali o svém záměru využít mořské živočichy sumky…

Česko jako vědecká velmoc? Ze schválených peněz se vyčerpalo 99 procent

18.02.2019 12:30 Ze schválených 33,8 miliardy korun ze státního rozpočtu na vědu, výzkum a inovace pro rok 2018 se…

Můžeme zničit planetu? Nejsilnější explozi na světě se nevyrovná ani…

17.02.2019 16:24 Výbuchy a ohnivé exploze tvoří dnes jednu z hlavních složek hollywoodských trháků. Aby taky ne,…

Vědci vytváří živý Jurský park. Dinosauři budou po Zemi chodit za pět let

11.02.2019 17:04 Během pouhých pěti až deseti let budou Zemi obývat skuteční dinosauři. Tvrdí to skupina genetiků a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama