Tajemná historie vodky? Není ruská, a málem se kvůli ní válčilo

Pravda o tom, kdo jako první vymyslel alkoholický nápoj s názvem "vodka", je mnohem komplikovanější, než byste si mohli myslet. Nejvíc vodky v průměru vypijí Rusové (17,3 skleničky za měsíc na osobu), těsně ze nimi jsou Poláci (13,7 skleničky za měsíc na osobu). Kdo ale tuto populární lihovinu vymyslel? Na to se snažila přijít balkánská verze Rádia Svobodná Evropa.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Vodka

Jak Rusové, tak Poláci tvrdí, že to byli právě oni, kdo ještě ve středověku vodku destiloval jako první. Tato debata se rozhořela v 70. letech minulého století za doby Sovětského svazu.

Polsko roku 1977 započalo spor proti Sovětskému svazu u obchodního soudu. To byl jeden z mála způsobů, jak tehdy Polsko deklarovalo svoji národní hrdost, neboť bylo v té době členem spolku Varšavské smlouvy.

Za předpokladu, že Polsko jako první na světě destilovalo vodku, se Poláci domnívali, že pouze oni mohou na světových trzích prodávat nápoj pod názvem "vodka".

Podobný princip platí například u šampaňského. Lihovina s tímto jménem se smí prodávat pouze, pokud byly suroviny vypěstovány ve francouzské oblasti Champagne.

Poláci tvrdí, že první vodku destilovali už v roce 1405, a zvláštní druh vodky, (Zubrovka) který je charakteristický svým silným aromatem díky bylině tomkovici vonné, následoval roku 1533.

Sovětským obchodním představitelům se však tvrzení Poláků vůbec nelíbilo, a tak učinili vše pro to, aby dokázali, že Poláci nemají pravdu, protože vodka je, jak sami tvrdili, ruský nápoj.

Tímto případem se zabývaly dvě sovětské instituce, a to včetně Oddělení vědeckého výzkumu pro fermentaci produktů centrálního oddělení pro destilaci při Ministerstvu potravinářského průmyslu Sovětského svazu.

Případ byl k vyšetřování přidělen Viljamu Pochlebkinovi. Ten zjistil, že vodka byla na ruském (potažmo sovětském) území poprvé destilována v moskevském klášteře kolem roku 1430.

Nicméně historikové soudí, že skutečný původ tohoto alkoholického nápoje se nejspíš nedokáže, jelikož chybí historické prameny z tohoto období.

Jediné, co tak dnes víme, je že slovo "vodka" pochází se slovanského slova "voda" (Poláci píší jako "woda" - pozn. red.). Vodka je tedy zdrobnělinou původního slova.

Nejpopulárnější je v tzv. pásmu vodky. to se táhne od severských zemí, Polska a Ukrajiny směrem na východ. Můžeme tedy s určitostí prohlásit jen to, že první vodka byla destilovaná někde v těchto oblastech.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kosmické plavidlo poháněné parou? Američtí vědci vytvořili funkční…

16.01.2019 15:53 V USA vznikl prototyp vesmírné lodi poháněné parou. Teoreticky by mohla „skákat“ z jednoho objektu…

Můžeme zabránit vzniku rakoviny? Lékaři odhalují její příčinu

16.01.2019 11:18 Ještě donedávna vědci a lékaři věřili tomu, že vznik rakoviny je podmíněn geneticky. Nová zjištění…

Zemi míjejí tři velké asteroidy. Poslední proletí v noci, hrozí kolize

15.01.2019 22:21 Aktualizováno Kolem Země dnes od brzkého rána prolétají tři asteroidy. Zatímco první dva už proletěly, třetí…

Na Měsíci vyklíčila semena bavlníku. Čínská média zveřejnila fotku

15.01.2019 14:40 Na odvrácené straně Měsíce vyklíčila semena bavlníku, která tam dopravila počátkem ledna čínská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama