Ani Egypt, ani Peru. Kde ve skutečnosti leží největší pyramidy světa?

Ve starověkém světě byla velká Cheopsova pyramida zařazena mezi 7 divů světa. Není tomu tak dlouho, co stále držela titul největší dochované stavby světa. Ovšem dnešní globální svět zná nejen pyramidy v Egyptě, ale také v Asii a v Americe. A tento dnešní pohled zcela mění známý a již zastaralý fakt, jelikož dovoluje porovnávat a posuzovat všechny pyramidální stavby světa. V tomto měřítku pak největší pyramidy světa neleží nikde ve „starém“ známém světě starověku.

Pyramidy

Mezi nejslavnější pyramidové stavby patří jistě egyptské pyramidy ležící v dnešním Egyptě nedaleko Nilu. Známé jsou též pyramidové stavby jižně odsud, z dnešního Súdánu. Pyramidy byly ale znakem stavitelství mnoha civilizací po celém světě. Známé pyramidové stavby leží i v Asii, v dnešní Číně, ale také na americkém kontinentu. Pyramidy tak nalezneme ve všech třech částech amerického kontinentu. V Severní Americe podél řeky Mississippi, v Jižní Americe v oblasti Peru a ve Střední Americe, kterou reprezentuje především civilizace Mayů, ale i další, dnes již neznámé civilizace.

Po dlouhou dobu byla za největší pyramidu bez pochyby považována velká pyramida v Gíze. Konkrétně se jedná o Cheopsovu pyramidu, nazývanou též jako Chufuovu nebo Velkou pyramidu. Tato kolosální stavba dosahuje dnes výšky necelých 139 m, přičemž její původní výška byla asi o 9 metrů vyšší. Délka jedné její strany základy činí cca 230 m, ovšem původně to bylo o zhruba 9 metrů více.  Stavba vznikla jako hrobka egyptského faraona Chufua zhruba před rokem 2500 př. n. l. Ač již dnes není v globálním měřítku brána jako největší pyramida světa, nic ji nevezme, že se mezi velikány jedná o první a tím nejstarší takto obrovskou pyramidu světa.

Nějakou dobu se spekulovalo o obrovské pyramidě v Bosně a Hercegovině. Zdejší amatérský archeolog prohlašoval, že dnešní kopec Visočica byl původně pyramidou dosahující výšky asi 220 m. Toto tvrzení však jednoznačně vyvrátili archeologové a další odborníci, kteří jednoznačně označili vrch Visočica za přírodní útvar bez zásahu člověka. Evropský kontinent tak o možný prim nadobro přišel.

Ač i pyramidální stavby v Číně dosahují značných rozměrů, největší pyramidy se nenacházejí v Asii, ale na americkém kontinentě. Konkrétně se jedná o velkolepé pyramidální stavitelství, které rozvíjeli civilizace ve střední části kontinentu, v oblasti tzv. Mezoameriky.

Mezi největší pyramidy zde patří například obrovská pyramida Slunce ve známém městě Tenotichuacán. Její výška činí zhruba 70 metrů a délka jedné strany její základny činí asi 235 metrů. Svou mohutností tak již vzdoruje velké pyramidě v Gíze. Jedná se o největší pyramidu města, ovšem ani zdaleka ne kontinentu.

Nejmohutnější stavbou nového světa je bezpochyby velká pyramida ve městě Chochula. Dnes vypadá jako velký kopec, na jehož vrcholu se vypíná kostel, symbol španělské conquisty. Ovšem archeologický výzkum zde odhalil, že se původně jednalo o obrovskou pyramidální stavbu, která byla španělskými conquistadory záměrně pobořena a proměněna zdánlivě na pouhou přírodní dominantu. Délka základny velké pyramidy v Chochule činí asi 450 metrů, čímž zdaleka přesahuje rozměry Velké pyramidy v Egyptě. Jednalo se skutečně o monumentální stupňovitou pyramidu, která však nevznikla v jedné stavebně etapě, ale tím, že byly starší a menší pyramidy zastavovány novými, rozměrnějšími pyramidami, symboly obnovy. Tato kolosální stavba tak pochází až z prvních století našeho letopočtu. Její maximální výška však činila asi jen 75 metrů. Ač se tedy jedná o největší pyramidu světa v měřítku mohutnosti, nejvyšší stále zůstávají pyramidy v Egyptě, jako Cheopsova či Rachefova pyramida, které zdaleka přesahují výšku 100 metrů.

Výzkumy v mayské oblasti však odhalily velké skryté tajemství. Mayské pyramidální stavitelství dosahovalo největší monumentality v tzv. předklasickém období. V této době byl největší centrem oblasti městský stát El Mirador v dnešní Guatemale. Období jeho rozkvětu spadá přibližně do let 300 př. n. l. až 150 n. l. Obsahoval více než stovku pyramidálních staveb a dva velké pyramidální komplexy. Největší z nich zvaný jako La Danta. Jedná se v podstatě o různě vysoké stupňovité platformy a plošiny, které mají pyramidální charakter. Tvoří náměstí, shromaždiště, základy pro chrámy i samotné větší či menší pyramidy komplexu. Výstavba celého komplexu byla opět dílem různých přestaveb v rámci několika staletí. Největší pyramida zde má základnu 330 x 200 metrů. Pokud se do její výšky započítá základová platforma i celá plošina komplexu, činila by původní celková výška této pyramidy přibližně 170 metrů. To z ní dělá největší i nejvyšší pyramidální stavbu celého světa. Stejně tak ukazuje fakt, že největší pyramidy světa co do počtu objektů leží právě na americkém kontinentě, konkrétně v oblasti Mezoameriky.

Kreml bude brát útok na území anektovaná po pseudoreferendech jako agresi…

30.09.2022 12:41 Moskva bude považovat útok na ukrajinské území, které hodlá anektovat, za agresi vůči Rusku…

Raketa u Záporoží zasáhla humanitární konvoj, zahynulo 23 lidí, řekl…

30.09.2022 09:59 Nejméně 23 lidí dnes zahynulo a dalších 28 bylo zraněno při raketovém útoku na civilní humanitární…

Deštivé počasí trápí Česko. Meteorologové vysvětlili, čím to je

29.09.2022 06:30 Deštivé počasí v druhé polovině září trápí Českou republiku, čímž jsou někteří lidé zásadně…

Putin patrně obchází vyšší armádní velení, tvrdí analytici

30.09.2022 08:49 Byrokratická selhání ruské částečné mobilizace mohou nasvědčovat tomu, že ruský prezident Vladimir…

Počasí se o víkendu oteplí, hrozí ale déšť

30.09.2022 06:30 V nadcházejících dnech se počasí oteplí. O víkendu teploty vyrostou na až až 18 stupňů, na většině…

Jupiter se přiblížil nejvíce k Zemi za posledních 59 let

27.09.2022 03:27 Největší planeta sluneční soustavy Jupiter se přiblížila nejvíce k Zemi za posledních 59 let, kolem…

Brněnská hvězdárna představila v Bruselu obří modely Země a Měsíce

24.09.2022 11:00 Obří nafukovací modely Země a Měsíce vyrobené v Brně dorazily tento týden do Bruselu. V rámci…

Lidé, kteří mají noční můry alespoň jednou týdně, mají vyšší…

23.09.2022 09:01 Lidé, kteří mají noční můry alespoň jednou týdně, mají čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že u nich…

Náš svět patří mravencům? Vědci spočítali, kolik jich na Zemi žije

20.09.2022 13:05 Toto je svět mravenců a lidé jsou zde pouhými návštěvníky, tvrdí část vědců. Podle jejich studie…

Vědci tvrdí, že se jim podařilo odhalit, jak znečištěné ovzduší vede ke…

12.09.2022 15:58 Vědci tvrdí, že se jim podařilo odhalit, jak znečištěné ovzduší vede ke vzniku rakoviny. To je…

Izraelci tvrdí, že za prvopočátkem pandemie covidu-19 nestojí netopýři

04.09.2022 19:22 Izraelští vědci přišli s dalšími argumenty, které podle nich svědčí o tom, že na začátku pandemie…

Hladiny moří nevratně stoupnou o 30 centimetrů. Už tomu nejde zabránit,…

04.09.2022 10:00 Mohutné tání ledovců v Grónsku může v blízké budoucnosti způsobit vzrůst úrovně hladiny světových…

Pití čaje podle vědců zřejmě může prodloužit život

02.09.2022 07:58 Čaj je součástí zdravého životního stylu a lidé, kteří ho pijí, mají zřejmě o něco vyšší…

NASA vrátí po půl století člověka na Měsíc

28.08.2022 10:02 Půl století po konci éry programu Apollo zahájí americká vesmírná agentura NASA dlouho očekávaný…

Voyager 1 vstoupil jako první sonda do mezihvězdného prostoru

23.08.2022 07:38 Americká sonda Voyager 1 dosáhla při výzkumu vesmíru a zejména vzdálených oblastí Sluneční soustavy…

Související:

Právě se děje

reklama