Děsivá budoucnost? Program předpovídá, jak dlouho budeme žít. A je velmi přesný

Počítače možná brzy budou ovlivňovat náš život mnohem více, než bychom si kdy dokázali představit. Vědci totiž vyvíjejí počítačový program, který předpovídá, kdy zemřete - s 90% přesností. Ten by mohl například pomoci při rozhodování o péče o terminálně nemocné pacienty.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Umírání je šťastnější zážitek, než si většina lidí představuje

Tým výzkumníků na Stanfordské univerzitě v USA vyvinul počítačový program, který dokáže předpovědět, kdy nemocný pacient zemře – a to s poměrně velkou přesností. Podle týmu je totiž jejich program přesný v devadesáti procentech případů. Použit by měl být k určení vhodné péče pro pacienty v terminálním stádiu onemocnění.

Program využívá umělou inteligenci a vychází z analýzy 160 000 souborů obsahující data dospělých a dětských pacientů z dětské nemocnice Stanford and Lucile Packard Children's hospital, píše server International Business Times.

Program vychází ze zdravotnických záznamů, jako jsou diagnóza, postupy léčby a toho, jaké léky pacient užíval. Algoritmus byl aplikován na 40 000 aktivních pacientů. Jeho úkolem bylo předpovědět, kteří z nich v následujících třech až dvanácti měsících zemřou. Správně to dokázal určit v 90% případů.

„Rozsah dostupných údajů nám umožnil vybudovat model predikce úmrtnosti,“ řekl Anand Avati, pracovník laboratoří Stanfordské univerzity. Model by měl pomoci lidem, kteří trpí terminálními nemocemi a kteří potřebují specializovanou léčbu zaměřenou na zlepšení kvality života. Může jim být prý také poskytnuta účinnější úleva od příznaků a stresu z nemoci.

Vědci plánují pokračovat ve zdokonalování systému s pomocí dalších údajů, až potom by měl být program využíván zdravotnickým personálem v nemocnicích. Kenneth Jung, vědecký pracovník na Stanfordské univerzitě, řekl: „Myslíme si, že lékaři by v tomto procesu měli hrát stále svou roli. Měli bychom o tom přemýšlet jako o „strojovém učení plus doktor", což je způsob, kterým se chceme vydat. Nejde jen o slepé lékařské zásahy založené na algoritmech. Takto bychom se dostali na pevnější půdu - jak eticky, tak i bezpečnostně."

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko jako vědecká velmoc? Ze schválených peněz se vyčerpalo 99 procent

18.02.2019 12:30 Ze schválených 33,8 miliardy korun ze státního rozpočtu na vědu, výzkum a inovace pro rok 2018 se…

Můžeme zničit planetu? Nejsilnější explozi na světě se nevyrovná ani…

17.02.2019 16:24 Výbuchy a ohnivé exploze tvoří dnes jednu z hlavních složek hollywoodských trháků. Aby taky ne,…

Vědci vytváří živý Jurský park. Dinosauři budou po Zemi chodit za pět let

11.02.2019 17:04 Během pouhých pěti až deseti let budou Zemi obývat skuteční dinosauři. Tvrdí to skupina genetiků a…

Jaderný výbuch a ekologická katastrofa? Toto jsou největší mýty o Černobylu

10.02.2019 21:38 Aktualizováno Před sedmi lety došlo k jaderné havárii v japonské Fukušimě a před dvaatřiceti lety k jaderné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama