Neuvěřitelné konspirační teorie? Tyto historky svět považoval za výmysl, byly přitom pravdivé

Mnoho teorií veřejnost odepsala. Buď proto, že byly příliš divoké, nebo by byly zahanbující, pokud by se jednalo o pravdu. Konspirační teorie se často šíří rychlostí lesního požáru, jak jsou bláznivé, ale nedávný průzkum politologů Erica Olivera a Thomase Wooda prokázal, že polovina Američanů některé z konspirací věří. Server lolwot.com nabízí přehled konspiračních teorií, kterým v době jejich zveřejnění nikdo nevěřil. Dříve či později se ukázalo, že šlo o skutečnost.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

záhady, tajemství
doporučujeme

Operace Paperclip

V květnu 1945 americký prezident Truman schválil začátek operace, kdy měli být z Německa do USA přepraveni vědci, jejichž znalosti se mohly hodit. Bílý dům si stanovil podmínku, že se musí jednat pouze o osoby, které nebyly v nacistické NSDAP. Americké speciální jednotky byly ovšem tak nažhavené na příliv mozků, že nelenily a talentovaným vědcům vymazaly záznamy o práci pro Hitlera.

Za nejdůležitějšího byl pokládán Wernher von Braun. Dalšími objekty zájmu byli raketoví inženýři, chemici, lékaři a experti na námořní zbraně. V září 1945 přiletělo do USA prvních sedm německých vědců, mezi kterými byl i Wernher von Braun. V následujících měsících bylo převezeno více než 100 dalších odborníků, například Anton Flettner, Walter Dornberger, Alexander Lippisch či Walter Schreiber. Wernher von Braun se stal ředitelem Marshall Space Flight Center v Alabamě a později tvůrcem rakety Saturn V, která byla použita v programu Apollo.

CIA zaplatila svědkyni kurz herectví

V roce 1990 patnáctiletá Kuvajťanka Nayirah al-Sabahová dosvědčila jménem americké vlády, že na vlastní oči viděla irácké vojáky dělat odporné věci na dětech v Kuvajtu. Její slova pomohla přesvědčit veřejnosti o oprávněnosti vojenského úderu proti Bagdádu.

CIA byla tehdy neobyčejně „svědomitá" a dívce dokonce zaplatila hodiny herectví. Její výkon byl natolik přesvědčivý, že v roce 1991 USA odstartovaly operaci „Pouštní bouře". Necelý rok poté přišel s touto „konspirací" jistý zvídavý novinář a nakonec přiměl CIA vyjít s pravdou ven.

Poprvé v dějinách padl prezident USA

Když byli v roce 1972 republikáni poprvé obviněni z toho, že „čmuchali" v sídle demokratů, lidé váhali, zda tomu lze věřit. O dva roky později se ukázalo, že nešlo o konspiraci. Audionahrávky potvrdily, že prezident Nixon dobře věděl, o co jde. A o co šlo? Republikáni se rozhodli, že napíchnou centrálu demokratů a navíc ji budou sledovat z nedalekého hotelu Watergate. Tento skandál otřásl světem a poprvé v dějinách USA prezident odstoupil z funkce.

CIA jako drogový dealer

Novinář Gary Webb, držitel Pulitzerovy ceny, v roce 1996 publikoval investigativní článek „Temné spojenectví" (Dark Alliance), ve které tvrdil, že agenti CIA jsou zapleteni do pouličních gangů a kšeftů s drogami, z kterých profitovali. Žurnalista napsal, že CIA pašovala kokain pro tzv skupinu „Contra", která vedla v Nikaraguy válku proti tamější vládě (1979 – 1990).

Frederick Hitz, jeden z nejvýše postavených lidí v CIA, přiznal, že informace byla pravdivá, ovšem tento skandál byl zcela zastíněn aférou Clinton-Lewinská v roce 1998. Gary Webb byl v roce 2004 nalezen mrtev s dvoujitým (!) průstřelem lebky. Policie to uzavřela jako sebevraždu.

Pokusy na lidech? Ano, přiznaly USA po letech

V roce 1997 se prezident Bill Clinton omluvil za strašlivý experiment v alabamském městě Tuskegee, který začal v roce 1932. Úřad veřejného zdraví (PHS) kývl na studii o tom, jak se syfilis projevuje u Afroameričanů a zda je nějaký rozdíl v dopadech pohlavní nemoci na jejich organismus oproti bělochům (Tuskegee Syphilis Study).

Když zdravotníci zjistili, že je afroamerický muž nakažen syfilitidou, tuto informaci zatajili a neléčili ho. Výsledkem byly stovky mrtvých. O pokusech se začala poprvé veřejně mluvit v okamžiku, kdy USA vstoupily do druhé světové války a zjistilo se, že 250 odvedenců z Alabamy má lues. Ani tehdy PHS nedovolil jejich léčbu. Tato teorie byla pokládána za konspirační až do výše zmíněného roku 1997.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smrtící virus děsí vědce. Lék neexistuje, miliardy lidí v ohrožení

09.12.2019 07:38 Smrtící vir nipah přenášený netopýry má vážný epidemický potenciál. Varovali před tím dnes podle…

Unikátní objev v Česku: Jeskyňáři našli kostru medvíděte, je stovky let…

06.12.2019 09:46 Na zcela zachovalou kostru medvíděte narazili při bádání v Javoříčském krasu amatérští jeskyňáři.…

Jaké dopady na mozek má pobyt v Antarktidě? Vědci se nestačí divit

05.12.2019 12:15 Dlouhodobý pobyt v extrémním prostředí Antarktidy pravděpodobně škodí mozku. V aktuálním vydání…

Zemi těsně mine asteroid velký jako pyramidy

04.12.2019 22:26 Aktualizováno Zemi v těsné blízkosti mine téměř dvousetmetrový asteroid. NASA jej pozoruje od minulého týdne,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama