Téma, o kterém se nemluví: Mohou držet dietu děti?

Bezlepková dieta je pro některé lidi kvůli celiakii nutností. V posledních letech se z ní ale stala populární dobrovolná dieta. Server Time ale nyní s odkazem na komentář, který vyšel v lékařském časopise Journal of Pediatrics, varuje, že tato dieta není vhodná pro děti.

Přidejte svůj názor

Děti

Jak server vysvětluje, ačkoliv bezlepková dieta může být vhodná pro dospělé, dětem může spíše uškodit, než pomoci. I když asi u 1 % lidí kvůli zatím ne zcela objasněným důvodům lepek způsobuje celiakii a působí toxicky, tato látka patří mezi proteiny a sama o sobě toxická pro člověka není.

U dětí navíc podle serveru téměř vždy trávicím traktem prochází bez komplikací a chorobu nespouští. U dětí, které tuto dietu přesto ze zdravotních důvodů potřebují, by ji ale měl nařídit lékař.

Dieta bez lepku se také podle serveru nerovná zdravé stravě. Jak podotýká, „bezlepková sušenka je pořád sušenka". Některé náhražky lepku jsou navíc podle něj naopak tučnější a obsahují více kalorií než stejné potraviny, které lepek obsahují. Bezlepková dieta také může způsobovat nedostatečný příjem vlákniny.

Pokud dítě bez konzultace s lékařem dodržuje bezlepkovou dietu, může to také podle serveru zkomplikovat případnou diagnózu, protože krevní testy nejsou u dítěte dodržujícího tuto dietu schopny rozpoznat, zda dítě trpí celiakií, nebo zda má například alergii na pšenici.

Na závěr server připomíná také sociální faktor, kdy se dítě, které dodržuje bezlepkovou dietu, nemůže stravovat spolu se svými spolužáky a kamarády a může se tak cítit odloučeno.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O kolik stupňů se Země oteplí? Došlo k obratu, experti zveřejnili nové…

11.12.2018 15:25 Vývoj průměrné světové teploty směřuje k výraznému překročení cíle, který před třemi lety vytyčila…

Jak vznikají nové nemoci a jak se šíří? Odkrýváme tajemství pacienta nula

11.12.2018 11:07 Na první pohled se dnes může zdát, že tuberkulóza je v rozvinuté společnosti minulostí. Opak je ale…

Vědci rozluštili tajemství ukryté hluboko pod oceány. Nikdo živý by se…

09.12.2018 15:40 Naše planeta je z velké části tvořená vodou. Ta zabírá nejen 71 procent povrchu, ale je také ukrytá…

Jak "zní" Mars? Sonda InSight poslala historicky první zvukový záznam

07.12.2018 22:25 Americká sonda InSight, která na konci listopadu přistála na Marsu, vyslala na Zemi první zvukový…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama