Téma, o kterém se nemluví: Mohou držet dietu děti?

Bezlepková dieta je pro některé lidi kvůli celiakii nutností. V posledních letech se z ní ale stala populární dobrovolná dieta. Server Time ale nyní s odkazem na komentář, který vyšel v lékařském časopise Journal of Pediatrics, varuje, že tato dieta není vhodná pro děti.

Přidejte svůj názor

Děti
doporučujeme

Jak server vysvětluje, ačkoliv bezlepková dieta může být vhodná pro dospělé, dětem může spíše uškodit, než pomoci. I když asi u 1 % lidí kvůli zatím ne zcela objasněným důvodům lepek způsobuje celiakii a působí toxicky, tato látka patří mezi proteiny a sama o sobě toxická pro člověka není.

U dětí navíc podle serveru téměř vždy trávicím traktem prochází bez komplikací a chorobu nespouští. U dětí, které tuto dietu přesto ze zdravotních důvodů potřebují, by ji ale měl nařídit lékař.

Dieta bez lepku se také podle serveru nerovná zdravé stravě. Jak podotýká, „bezlepková sušenka je pořád sušenka". Některé náhražky lepku jsou navíc podle něj naopak tučnější a obsahují více kalorií než stejné potraviny, které lepek obsahují. Bezlepková dieta také může způsobovat nedostatečný příjem vlákniny.

Pokud dítě bez konzultace s lékařem dodržuje bezlepkovou dietu, může to také podle serveru zkomplikovat případnou diagnózu, protože krevní testy nejsou u dítěte dodržujícího tuto dietu schopny rozpoznat, zda dítě trpí celiakií, nebo zda má například alergii na pšenici.

Na závěr server připomíná také sociální faktor, kdy se dítě, které dodržuje bezlepkovou dietu, nemůže stravovat spolu se svými spolužáky a kamarády a může se tak cítit odloučeno.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že byl vypuštěn džin z láhve

19.04.2019 20:41 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Nečekaný objev v muzeu: Vědci našli kosti dosud neznámého "obřího lva"

19.04.2019 07:54 Nový druh obřího savce podobného tygrovi či lvovi identifikovali vědci po prozkoumání kostí, které…

Blesky na Marsu? Nejspíš vypadají zcela jinak než pozemské, soudí český…

18.04.2019 16:47 Pokud na Marsu existují blesky, pravděpodobně nevypadají jako ty pozemské. Ve vzduchových vírech…

Nebezpečí znečištěného vzduchu: špinavý vzduch způsobuje kriminalitu

18.04.2019 15:36 Nedýchatelný vzduch trápí v zimních měsících jak obyvatelé měst, tak obyvatelé vesnic jimž pod…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama