Stolpersteine: Kamenů zmizelých, které připomínají holocaust, jsou v Evropě desetitisíce

Na 27. ledna připadá Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Připomíná nám miliony nevinných obětí druhé světové války. Obětem nacistického režimu jsou věnovány tzv. Stolpersteine – jakési malé pomníčky zasazené do dláždění chodníků.

Přidejte svůj názor

Stolpersteine

Německý termín Stolpersteine je v České republice znám spíše pod pojmem „kameny zmizelých“. Doslovný překlad je složitější – Stolpersteine jsou vlastně kameny, o které se má zakopnout (z německého „stolpern“, což znamená „zakopnout“, a „stein“, tedy „kámen“). Zakopnutí je záměrem, to abychom ke kamenům sklopili svůj zrak. Tak se člověk symbolicky pokloní oběti nacistického režimu.

A jak tyto malé pomníčky obětí holocaustu vlastně vypadají? Jedná se o mosazné dlažební kostky, které jsou umístěny na chodníku před domy, kde původně žili oběti nacistického režimu, než byli deportováni do koncentračních táborů, v nichž je čekala smrt. Nejčastěji jsou dlažební kostky zasazovány před vchod do domu. Každý z „kamenů zmizelých“ pak vystupuje nad okolní povrch – to aby o něj lidé skutečně zakopli. Dlažební kostky na sobě mají nápis udávající jméno a příjmení oběti, datum narození, rok deportace do koncentračního tábora a rok úmrtí. Často před jedním domem můžeme najít mosazných dlažebních kamenů několik – to když byla nucena odejít celá rodina.

Autorem těchto netradičních pomníčků je německý umělec Gunter Demnig. Jeho záměrem bylo připomenout oběti holocaustu a poukázat na hrůzy druhé světové války. A tak v roce 1992 přišel s projektem Stolpersteine. Inspirací mu byla cesta do Kolína nad Rýnem, kde se pokoušel najít trasu, kudy byli deportováni místní Romové do koncentračních táborů. Přitom zjistil, že kolínští občané nemají ani ponětí o nějakých (a nejen romských) obětech nacistického režimu ve městě. To se Gunter Demnig rozhodl změnit! Chtěl dát obětem holocaustu jejich jména a symbolicky je vrátit do jejich domovů. Mrtví již neměli být anonymní. V Kolíně nad Rýnem byla poprvé umístěna do chodníku mosazná dlažební kostka coby malý pomníček.

Během devadesátých let minulého století začaly chodníky v celém Německu zaplňovat Stolpersteine. Projekt brzy vstoupil ve známost lidí v celé Evropě. Sám Gunter Demnig dostával tipy na místa, kde bydleli lidé před svou smrtí v koncentračním táboře.

Dnes můžete v Evropě najít vícce než padesát tisíc takovýchto pomníčků obětí holocaustu. Z Německa se projekt rozšířil například do Rakouska, Maďarska, Itálie, Nizozemí, Belgie, Norska nebo na Ukrajinu. V roce 2008 byla zasazena první mosazná dlažební kostka do chodníku i v České republice, a to na Josefově v Praze. Dnes bychom jich v českých městech napočítali několik set. Najdeme je v Praze, Brně, Olomouci, Kolíně, Kroměříži, Ostravě, Neratovicích, Třeboni, Teplicích, Krnově nebo ve Znojmě. Možná už jste i vy někdy o „kameny zmizelých“ zakopli, aniž byste tušili, co vlastně znamenají.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kde leží nejstarší pyramida na světě? Na Egpyt zapomeňte, říkají vědci

18.12.2018 12:50 Tým indonéských vědců nadále věří, že se jim podařilo odhalit nejstarší pyramidovitou stavbu na…

Případ jako z Dr. House: Matka se synem záhadně onemocněli, lékaři nemohli…

18.12.2018 09:59 Americký magazín tropické medicíny a hygieny informoval o podivném případu, který se odehrál v Číně…

Projděte fotonovým tunelem. Už tento pátek

17.12.2018 20:13 V pátek 21. prosince ve 23.23 našeho času se Slunce na pozemské obloze dostane do nejjižnějšího…

Pozor na běžné léky proti bolesti, mohou způsobit vážné zdravotní…

17.12.2018 11:09 Nesteroidní protizánětlivé léky (NSA), které se běžně užívají proti bolesti, by mohly mít více…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama