Kola je pro tělo jako heroin. Co se děje s lidským tělem po jejím vypití?

Kolové nápoje jsou oblíbené zejména u mladší generace. Díky jedinečné chuti vyvolávají pocit, že jde o něco netradičního a zároveň honosnějšího, na druhou stranu jsou ale k dostání na každém rohu. Co přesně se ale děje s tělem po jejím vypití?

Přidejte svůj názor 1 komentář

Kolový nápoj

Kdo by netoužil po tom být zdravý. Pití sladkých nápojů tomu ale rozhodně neprospěje. Jak doporučuje každý výživový poradce, nejvhodnější je čistá, pramenitá voda. V případě potřeby zeleninové a ovocné šťávy bez přídavku cukru či zelený a bylinkový čaj.

Důvodů k vynechání cukernatých nápojů je mnoho. Věděli jste, že během 10 minut se do vašeho těla, spolu s hnědou limonádou, dostane 10 čajových lžiček cukru? To není málo, že?

To samo o sobě představuje 100% doporučenou denní dávku cukru. Nesměli byste tedy konzumovat nic jiného, ani například jablko. Normálně by se člověk z takové dávky pozvracel, ale díky kyselině fosforečné, která je složkou nápoje, tuto sladkost potlačí tak, že to ani nevnímáme.Což je vlastně účel.

V průběhu 20 minut hladina krevního cukru prudce stoupne. Na to však reagují játra a jako odpověď je na to vyloučení masy inzulínu slinivkou. Toto ohromné množství cukru se začne měnit na tuk.

V průběhu 40 minut je dokončená absorpce kofeinu, vaše zorničky se rozšíří, krevní tlak stoupne a játra tak pumpují válce cukru do krevního řečiště.

Okolo 45 minut tělo zvýší produkci dopaminu, který má za úkol stimulovat nervové receptory v mozku. Funguje to jako fyziologicky identická odezva jako u heroinu.

Po 60 minutách dochází k prudkému poklesu hladiny cukru v krvi.

V České republice není naštěstí konzumace tohoto nápoje natolik vysoká jako například v USA. Průměrný Američan vypije za rok více jak 200 litrů sladkých nápojů. 

Mějte na paměti, že každé 3 dcl obsahují 10 lžiček cukru = 150 kalorií, 50 mg kofeinu plus umělá barviva a sulfáty. Voda neobsahuje nic z toho. Jeden nápoj denně zvyšuje riziko cukrovky o 85%, což není zanedbatelné číslo.

Navíc se konzumací těchto nápojů vystavujete riziku rakoviny. Zdravotní limit pro výskyt benzenu ve vodě je 5 molekul benzenu na 1 milion molekul vody. Při analýzách slazených nápojů se v některých z nich zjistila koncentrace až 79 ppm a z přes 100 testovaných značek většina obsahovala alespoň nějaké množství benzenu. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kde leží nejstarší pyramida na světě? Na Egpyt zapomeňte, říkají vědci

18.12.2018 12:50 Tým indonéských vědců nadále věří, že se jim podařilo odhalit nejstarší pyramidovitou stavbu na…

Případ jako z Dr. House: Matka se synem záhadně onemocněli, lékaři nemohli…

18.12.2018 09:59 Americký magazín tropické medicíny a hygieny informoval o podivném případu, který se odehrál v Číně…

Projděte fotonovým tunelem. Už tento pátek

17.12.2018 20:13 V pátek 21. prosince ve 23.23 našeho času se Slunce na pozemské obloze dostane do nejjižnějšího…

Pozor na běžné léky proti bolesti, mohou způsobit vážné zdravotní…

17.12.2018 11:09 Nesteroidní protizánětlivé léky (NSA), které se běžně užívají proti bolesti, by mohly mít více…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama