Země má dvojníka? Vědci našli planety vhodné pro život

Praha - Mezinárodní tým vědců objevil v souhvězdí Vodnáře hned dvě planety, na kterých by se mohl teoreticky vyskytovat život. Obě obíhají kolem jedné hvězdy - malého, červeného trpaslíka.

Přidejte svůj názor

Země

Objev je specifický zejména proto, že se vědcům ještě nikdy nepodařilo najít tolik planet podobné Zemi, které navíc obíhají kolem jednoho slunce. Jedná se o červeného trpaslíka a je to poměrně malá a chladná hvězda, jež je od našeho Slunce vzdálena třicet devět světelných let. Planety se jmenují podle své hvězdy TRAPPIST-1 a dále se k označení přidává písmenko podle abecedy: b, c, d, e, f, g, h.

Tým složený převážně z vědců Belgie a Maďarska odhaduje, že by voda mohla být až na šesti planetách v souhvězdí. Buďto v tekutém stavu, nebo ve formě ledu. Následně udělali několik matematických modelů, podle kterých se snažili zjistit, jaké teploty by mohly na planetách panovat. Postupně díky tomu vyloučili pár planet, které jsou pro život horší.

Vyloučenou planetou byla například "1c", na které žádná voda nebyla, nebo hodně málo. Vědcům nakonec podle modelu vyšly dvě planety, které by mohly být vhodné pro život, konkrétně "1d" a "1e". Na planetě "1d" je podle modelu kolem patnácti stupňů a na "1e" jsou podmínky podobné jako na Antarktidě. Výzkum vědců vyjde ve vědeckém časopise Astronomy and Astrophysics. 

Hvězda celého systému, která se považuje za mateřskou, je přibližně stejně velká jako Jupiter. Planety jsou pak zhruba stejných rozměrů jako Země. Zvláštní u systému planet také je, že jsou ke svému slunci daleko blíže, než planety v naší soustavě. Merkur, což je nejbližší planeta našemu Slunci, je zhruba šestkrát dále, než nejbližší planeta u červeného trpaslíka.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci s nadějí pokukují po moderních technologiích: Pomohou při luštění…

12.12.2018 15:13 Klínové písmo bylo poprvé rozluštěno zhruba před 150 miliony let, přesto dodnes zůstává většina…

Velmi blízko Země proletí kometa. Jak a kdy ji na obloze najdete?

12.12.2018 14:40 Druhá polovina tohoto týdne bude pro milovníky astronomie opravdu vzrušující. V noci ze čtvrtka na…

O kolik stupňů se Země oteplí? Došlo k obratu, experti zveřejnili nové…

11.12.2018 15:25 Vývoj průměrné světové teploty směřuje k výraznému překročení cíle, který před třemi lety vytyčila…

Jak vznikají nové nemoci a jak se šíří? Odkrýváme tajemství pacienta nula

11.12.2018 11:07 Na první pohled se dnes může zdát, že tuberkulóza je v rozvinuté společnosti minulostí. Opak je ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama