Země má dvojníka? Vědci našli planety vhodné pro život

Praha - Mezinárodní tým vědců objevil v souhvězdí Vodnáře hned dvě planety, na kterých by se mohl teoreticky vyskytovat život. Obě obíhají kolem jedné hvězdy - malého, červeného trpaslíka.

Přidejte svůj názor

Země
doporučujeme

Objev je specifický zejména proto, že se vědcům ještě nikdy nepodařilo najít tolik planet podobné Zemi, které navíc obíhají kolem jednoho slunce. Jedná se o červeného trpaslíka a je to poměrně malá a chladná hvězda, jež je od našeho Slunce vzdálena třicet devět světelných let. Planety se jmenují podle své hvězdy TRAPPIST-1 a dále se k označení přidává písmenko podle abecedy: b, c, d, e, f, g, h.

Tým složený převážně z vědců Belgie a Maďarska odhaduje, že by voda mohla být až na šesti planetách v souhvězdí. Buďto v tekutém stavu, nebo ve formě ledu. Následně udělali několik matematických modelů, podle kterých se snažili zjistit, jaké teploty by mohly na planetách panovat. Postupně díky tomu vyloučili pár planet, které jsou pro život horší.

Vyloučenou planetou byla například "1c", na které žádná voda nebyla, nebo hodně málo. Vědcům nakonec podle modelu vyšly dvě planety, které by mohly být vhodné pro život, konkrétně "1d" a "1e". Na planetě "1d" je podle modelu kolem patnácti stupňů a na "1e" jsou podmínky podobné jako na Antarktidě. Výzkum vědců vyjde ve vědeckém časopise Astronomy and Astrophysics. 

Hvězda celého systému, která se považuje za mateřskou, je přibližně stejně velká jako Jupiter. Planety jsou pak zhruba stejných rozměrů jako Země. Zvláštní u systému planet také je, že jsou ke svému slunci daleko blíže, než planety v naší soustavě. Merkur, což je nejbližší planeta našemu Slunci, je zhruba šestkrát dále, než nejbližší planeta u červeného trpaslíka.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co se s námi děje pár minut před smrtí? S těmito myšlenkami zemřeme

22.07.2019 18:51 Aktualizováno Ví, že živí odtud neodejdou. Stejně tak to cítí jejich pacienti. Práce zdravotní sestřičky v…

Jeskyně v Tatrách vydala tisíce let staré tajemství, archeologové jsou…

22.07.2019 15:50 Jeskyně Hučivá diera v Belianských Tatrách na Slovensku byla osídlená v pravěku. Svědčí o tom…

50 let od přistání na Měsíci: Proč se na něj lidstvo desítky let nevrátilo?

21.07.2019 16:55 Aktualizováno Přistání 12 lidí na Měsíci je nejen největší úspěch amerického Národního úřadu pro letectví a…

Nejzáhadnější místo světa vědcům vyráží dech. Ženy samovolně mutují v muže

21.07.2019 11:23 Vesnice Salinas v Dominikánské republice je jediné místo na světě, kde se dívky v průběhu dospívání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama