Unikátní výzkum: Jsou kočky pravačky nebo levačky?

Vědecký tým z Královské univerzity v Belfastu přišel s netradičním objevem. Zaměřil se totiž na to, jestli kočky a kocouři preferují levou nebo pravou část končetin. Výsledky jsou překvapivé.

Koťátko (Nicolas Suzor)
doporučujeme

Vědci zkoumali dominantnost a preferenci tlapek z toho důvodu, aby pochopili zvířecí náchylnost ke stresu. Výzkum byl prováděn v běžném domácím prostředí, kde jsou kočky doma u svých majitelů. Tým zkoumal reakce celkem 44 koček, z toho dvacet bylo samiček. Vědečtí pracovníci sbírali jakákoli data, která jim pomohla určit, zda je kočka pravačka nebo levačka. 

Sledovali například chůzi zvířete po schodech dolů, natahování packy pro jídlo, spaní. Během tříměsíčního pozorování zaznamenali majitelé asi padesát příkladů jednotlivého chování kočky. 

K jakému výsledku se nakonec dospělo? Výzkum ukázal, že 73 % koček má preferenci natahovat jednu packu, když se natahovali pro jídlo, 70 % koček mělo preferenci dávat dopředu tutéž packu při scházení schodů a 66 % mazlíčků preferovalo packu jakmile šli na svůj píseček udělat potřebu. 

Podle výsledků je zřejmé, byť byl test prováděn pouze menším počtu koček, že samičky používají spíše pravou tlapku jako dominantní a samci preferují levou. "Co vysvětluje tuto rozdílnost, to nevíme," prozradila pro vědecký časopis Animal Behaviour vedoucí výzkumu Deborah Wellsová. "Očividně to má co do činění s rozdílnou strukturou a funkčností mozku u samců a samiček. Přesněji to však popsat ještě nedokážeme," dodala Wellsová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zůstane očkování jako jediná ochrana před covidem? Zázračný lék zřejmě…

25.09.2020 14:58 Farmaceutické firmy pravděpodobně nepřijdou s jedním konkrétním lékem na covid-19. Podle vědců je…

Populární přírodovědec Attenborough (94) je na instagramu. Svět je v…

25.09.2020 08:16 Britský přírodovědec a popularizátor oboru sir David Attenborough si ve svých 94 letech zřídil…

Vědci: Lidé, kteří onemocní covidem i chřipkou, mohou být v "mimořádném…

24.09.2020 22:25 Aktualizováno Do Evropy se postupně vkrádá podzim a lékaři se obávají nadcházející vlny chřipky. Ta by mohla v…

Projekt HERA. Evropští vědci se snaží ochránit Zemi před meteority

24.09.2020 15:44 Evropští vědci se pokouší přijít na způsob, jak odklonit od Země meteority s průměrem okolo 50…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama