Unikátní výzkum: Jsou kočky pravačky nebo levačky?

Vědecký tým z Královské univerzity v Belfastu přišel s netradičním objevem. Zaměřil se totiž na to, jestli kočky a kocouři preferují levou nebo pravou část končetin. Výsledky jsou překvapivé.

Přidejte svůj názor

Koťátko (Nicolas Suzor)
doporučujeme

Vědci zkoumali dominantnost a preferenci tlapek z toho důvodu, aby pochopili zvířecí náchylnost ke stresu. Výzkum byl prováděn v běžném domácím prostředí, kde jsou kočky doma u svých majitelů. Tým zkoumal reakce celkem 44 koček, z toho dvacet bylo samiček. Vědečtí pracovníci sbírali jakákoli data, která jim pomohla určit, zda je kočka pravačka nebo levačka. 

Sledovali například chůzi zvířete po schodech dolů, natahování packy pro jídlo, spaní. Během tříměsíčního pozorování zaznamenali majitelé asi padesát příkladů jednotlivého chování kočky. 

K jakému výsledku se nakonec dospělo? Výzkum ukázal, že 73 % koček má preferenci natahovat jednu packu, když se natahovali pro jídlo, 70 % koček mělo preferenci dávat dopředu tutéž packu při scházení schodů a 66 % mazlíčků preferovalo packu jakmile šli na svůj píseček udělat potřebu. 

Podle výsledků je zřejmé, byť byl test prováděn pouze menším počtu koček, že samičky používají spíše pravou tlapku jako dominantní a samci preferují levou. "Co vysvětluje tuto rozdílnost, to nevíme," prozradila pro vědecký časopis Animal Behaviour vedoucí výzkumu Deborah Wellsová. "Očividně to má co do činění s rozdílnou strukturou a funkčností mozku u samců a samiček. Přesněji to však popsat ještě nedokážeme," dodala Wellsová.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mimozemský život na dosah ruky? Překvapivé přiznání vědců

18.08.2019 19:27 Mimozemský život nemusí nutně vypadat jako zelení mužíčci s tykadly nebo velké chapadlovité bestie.…

Záhadný objev v Antarktidě: Vědci našli něco, co nepochází z našeho světa

17.08.2019 22:29 Aktualizováno Mezinárodní tým vědců objevil v Antarktidě podivnou věc. Je známo, že železo-56 tvoří drtivou…

Nechce se vám do školy či do práce? Vědci prozradili zaručený trik, jak se…

17.08.2019 13:50 Jste-li v blízkosti nemocného člověka, většinou se ho snažíte nedotýkat. Za nejhorší pak považujete…

Zemská atmosféra je zamořená stále víc. V Arktidě sněží mikroplasty

15.08.2019 18:11 Aktualizováno Mikroplasty se dostávají i na tak odlehlá místa jako je Arktida nebo Skalisté hory, zjistili vědci,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama