Nad Zemí se dnes objevil unikátní modrorudý superúplněk

Washington - Část obyvatel zeměkoule měla dnes možnost vidět na obloze unikátní úkaz, který někteří odborníci nazývají modrorudý superúplněk.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Modrorudý superúplněk

Štěstí vidět dočervena zbarvený obrovský úplněk měli ale jen na západním pobřeží Spojených států a Kanady, v Tichomoří a v Asii. Podle agentury AP se bude tento trojnásobný jev spojený s Měsícem opakovat až v roce 2037.

Vesmírnému úkazu, v němž se spojí tři jevy spojené s Měsícem, se říká lunární trifekta. Jde o spojení jevů, jímž se říká modrý Měsíc, rudý Měsíc a superúplněk. Naposledy byl tento jev vidět podle některých astronomů v roce 1982, podle jiných zdrojů to bylo dokonce v roce 1866.

Označení modrý úplněk nemá nic společného s barvou Měsíce, ale jde o druhý úplněk v jednom kalendářním měsíci. V angličtině dal tento jev vzniknout slovnímu obratu "once in a blue moon", což znamená "jednou za dlouhou dobu" (česky se říká třeba "jednou za uherský rok"). Dva "modré úplňky" budou opět v březnu.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

neobvyklý přírodní úkaz: Na řece v USA se objevil záhadný ledový disk

22.01.2019 16:57 Aktualizováno V americkém Maine se na řece objevil zvláštní útvar. Velký, téměř dokonale kulatý disk z ledu,…

Ráno moudřejší večera. Smyšlené pořekadlo nebo vědecky prokázaný fakt?

22.01.2019 16:51 Říká se, že ráno je moudřejší večera. Staré známé pořekadlo staví na předpokladu, že lidský mozek…

Miliony Čechů trpí nespavostí. Vědci teď zjistili, že se ji snažíme léčit…

22.01.2019 13:20 Poruchami spánku trpí několik milionů českých občanů, kteří se s nimi stále častěji snaží něco…

Skuteční zombie živočišné říše. Houba svého hostitele ovládne a nakonec…

21.01.2019 16:54 Aktualizováno Hororové filmy plné běsnících zombie, jejichž mozek ovládá nějaký parazit, či virus, jsou ve svém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama