Sci-fi nebo realita: Dokázali by pavouci vyhubit lidstvo?

Obří pavouci vraždící nevinné obyvatele amerického městečka jsou vděčným tématem nejednoho filmového scénáristy a režiséra. Naštěstí nic takového jako několikametrový osminohý hmyz neexistuje a největší pavouci dosahují stěží délky několika desítek centimetrů. Mohli by ale i při této velikosti vyhubit lidstvo? Podle odborníků jednoznačně ano.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Pavouk, ilustrační foto

Pavouci jsou doslova všude kolem nás. Nedávný entomologický průzkum domů v Severní Karolíně objevil pavouka v každém zkoumaném domě. Objeveni byli v 68 procent koupelen a více než třech čtvrtinách ložnic. Existuje tedy velká šance, že na vás při čtení tohoto článku také koukají čtyři páry pavoučích očí.

Pavouci se většinou živí hmyzem, i když je známo, že některé větší druhy mohou pozřít také ještěrky, ptáky a dokonce i drobné savce. Vzhledem k jejich hojnosti a chuti k jídlu, dva evropští biologové si nedávno položili otázku: Pokud by se dala na hromadu všechna potrava, kterou by snědla celosvětová populace pavouků v jednom roce, jak velká by byla?

Martin Nyffeler a Klaus Birkhofer publikovali svůj odhad v časopise Science of Nature na začátku tohoto měsíce, a jejich závěr je doslova šokující: pavouci z celého světa zkonzumují asi 400 milionů až 800 milionů tun kořisti v jednom roce. To znamená, že pavouci sní alespoň tolik masa jako všech 7 miliard lidí na planetě dohromady, konstatují autoři kteří uvádí, že lidé spotřebují asi 400 milionů tun masa a ryb každý rok, píše deník The Washington Post.

Přinesli zároveň další velmi znepokojující srovnání: Celková biomasa všech dospělých lidí na Zemi se odhaduje na 287 milionů tun. Dokonce i když se přidá dalších asi 70 milionů tun jako hmotnosti dětí, stále se toto číslo ani nepřibližuje celkovému množství potravy, které pavouci za rok pozřou. Jinými slovy – pavouci by čistě teoreticky mohli sežrat lidstvo ani ne za rok. „Snědli by všechny a ještě by měli hlad,“ píše deník.

Aby dospěli k tomuto číslu, museli Nyffler a Birkhofer provést hodně sofistikovaný odhad na základě stávajících výzkumů založený na tom, kolik pavouci žije na metru čtverečním pozemků na všech hlavních obydlených oblastech na Zemi, a na průměrném množství potravy spotřebované pavouky různých velikostí v daném roce.

Tato čísla přinesla několik zajímavých faktů. Například jedna studie odhaduje, že celková průměrná hustota výskytu pavouků činí asi 131 pavouků na metr čtvereční. Některé oblasti, jako jsou pouště a tundry, jsou domovem menšího množství pavouků. Na druhou stranu ale byla objevena také hustota 1000 nebo více pavouků na metr čtvereční - za určitých „příznivých“ podmínek. Nyffler a Birkhofer sice nedefinují, co v tomto kontextu znamená „příznivý“, dá se ale předpokládat, že jde o tmavá prašná místa.

Pokud bychom posbírali všechny pavouky na planetě a umístili je na obří váhu, zjistili bychom, že váží asi 25  milionu  tun, tvrdí Nyffler a Birkhofer. Pro srovnání, Titanic vážil asi 52000 tun. Hmotnost všech pavouků na Zemi je tedy srovnatelná s 478 loďmi Titanic.

Biologové také zjistili, že pavouci spotřebují přibližně 10 procent své tělesné hmotnosti v potravinách za den. Je to jako by stokilový muž snědl 10 kilogramů potravin denně. Na druhou stranu by stačilo 1000 pavouků, aby za jeden den stokilového muže snědli.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč vyhynul pravěký predátor megalodon? Vědci přišli se zajímavou teorií

13.12.2018 20:41 Aktualizováno Vědci přišli s novou hypotézou, která může pomoci vysvětlit vyhynutí pravěkého Megalodona. Obrovský…

Jak se v antice stavěly lodě? Tajemství poodhalil vrak starý 2400 let

13.12.2018 08:28 Archeologové, kteří u břehu Kypru zkoumají vrak starý 2400 let, přišli s poznatky, jež přispívají k…

Vědci s nadějí pokukují po moderních technologiích: Pomohou při luštění…

12.12.2018 15:13 Klínové písmo bylo poprvé rozluštěno zhruba před 150 miliony let, přesto dodnes zůstává většina…

Velmi blízko Země proletí kometa. Jak a kdy ji na obloze najdete?

12.12.2018 14:40 Druhá polovina tohoto týdne bude pro milovníky astronomie opravdu vzrušující. V noci ze čtvrtka na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama