Není jen výsadou zimních měsíců. Co to je letní chřipka?

V Česku řádí chřipková epidemie typická pro zimní měsíce. Nejde ale o jediné období v roce, kdy se můžete touto nemocí nakazit. Věděli jste, že chřipku můžete chytit i v létě?Takzvané letní chřipky jsou důsledkem teplotního šoku, kterému organismus ne vždy dokáže čelit.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Zdravotní problém obvykle vyvolá klimatizace, kdy člověk z horkého venkovního prostředí přijde do vychlazené místnosti. S podobnými rychlými změnami se běžně nesetkáváme a když v zimě vyrážíme z teplé místnosti ven, dobře se oblékneme. V létě to ale opačně funguje jen výjimečně.

Většina lidí uvítá, že po příchodu do klimatizované místnosti jim není horko, málokdo si oblékne hned svetr. To je ale pro tělo veliký šok. Když je například v klimatizovaných místnostech teplota na 20 stupních a teplota venku dosahuje 34 stupňů, je rozdíl 14 stupňů.

Kdo si v místnosti chlazené klimatizací navíc ještě dá chladný nápoj s ledem, nachladí se téměř jistě. Pokud si přehřátý na sebe pustí větrák, či v autě chladný proud z klimatizace namíří přímo na sebe, může očekávat pořádnou rýmu. Tělo neumí na takovou změnu v krátké chvíli přiměřeně reagovat, výsledkem může být porucha obranyschopnosti a nemoc.

Rýma a chřipka mohou přerůst v zánět horních cest dýchacích, tedy hrtanu, případně dutin, kde hrozí porucha funkce Eustachovy trubice v uchu a zánět středního ucha.

Typická letní chřipka se často projevuje suchým škrábajícím pocitem v krku, výtokem z nosu, bolestmi hlavy a celkovou vysíleností organismu. Často se kromě rýmy dostaví i teplota, zimnice, bolesti hlavy, krku a uší, zvracení, průjem nebo bolesti břicha.

Člověk se cítí nemocný a ochablý a raději by chtěl strávit letní roční období doma v posteli než na louce na koupališti. Letní chřipku však lze většinou překonat po několika málo dnech a zpravidla není nutno ji označit za nebezpečnou. Přesto nesmí být podceněna, neboť může přerůst v závažný bakteriální zánět, letní angínu.

Témata: nemoci | Lidé | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko jako vědecká velmoc? Ze schválených peněz se vyčerpalo 99 procent

18.02.2019 12:30 Ze schválených 33,8 miliardy korun ze státního rozpočtu na vědu, výzkum a inovace pro rok 2018 se…

Můžeme zničit planetu? Nejsilnější explozi na světě se nevyrovná ani…

17.02.2019 16:24 Výbuchy a ohnivé exploze tvoří dnes jednu z hlavních složek hollywoodských trháků. Aby taky ne,…

Vědci vytváří živý Jurský park. Dinosauři budou po Zemi chodit za pět let

11.02.2019 17:04 Během pouhých pěti až deseti let budou Zemi obývat skuteční dinosauři. Tvrdí to skupina genetiků a…

Jaderný výbuch a ekologická katastrofa? Toto jsou největší mýty o Černobylu

10.02.2019 21:38 Aktualizováno Před sedmi lety došlo k jaderné havárii v japonské Fukušimě a před dvaatřiceti lety k jaderné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama