Jak se vyhnout očkování? Vědci vymysleli způsob podání vakcíny, o kterém ani nebudete vědět

Očkování není nic příjemného a více než dospělí ho nemají v lásce děti. Komu by se také líbilo, když mu do těla zajíždí dlouhá ostrá jehla, pomocí níž lékaři vpichují potřebné vakcíny? Vědci proto pracují na nové formě vakcinace, která by mohla probíhat formou pilulek.

Přidejte svůj názor

Injekční stříkačka s ampulí - ilustrační fotka
doporučujeme

Nejednoho z nás už jistě napadlo, že nejlepší forma očkování by byla formou kapek nebo tabletky. To u některých vakcín ale není možné, neboť neobsahují látky, které by způsobily, aby daná vakcína fungovala na správném místě. Navíc by účinek nebyl nikdy tak efektivní, jako injekční aplikace do předem vybraného místa do žíly.

Odborníci přesto pracují na novém systému, který by mohl bolestivé injekce nahradit. Přímému vpichu se sice vyhnout nelze, přesto by nová metoda neměla být bolestivá. Na rozdíl od stávajícího způsobu aplikace vakcíny totiž nepůjde o viditelnou jehlu, kterou aplikuje lékař pod kůži.

Jednou z nových metod jsou náplasti s mikrojehlami. Ty vyvíjí na Georgijské technické univerzitě a obsahují vakcínu proti spalničkám, mohou být ale využity i k očkování jinými látek.

Aplikace těchto vakcín je snadná a zvládne ji každý. Stačí jen přiložit náplast na vhodné místo a zatlačit na ni palcem. Do těla se zabodne stovka miniaturních jehel, které pod kůži rovnoměrně vstříknou očkovací látku. Aplikace nebolí a nevyžaduje další ošetření rány dezinfekcí. Po stržení náplasti je očkování dokončeno a zejména děti, pro které je tato metoda určena, si díky tomu nevypěstují odpor k očkování.

Vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley se rozhodli pro vývoj dalšího typu aplikace vakcíny a pracují na zařízení jménem MucoJet, které na první pohled vypadá jako pilulka. Ta vstříkne vakcínu do vnitřní strany tváře.

Opět jde o bezbolestnou metodu očkování a testy na zvířatech zatím dopadly velmi dobře. Podle odborníků může právě tato pilulka přinést revoluci v očkování a její výhodou je, že na první pohled vůbec nemusí být vidět. Lze ji schovat například do lízátka nebo jiné cukrovinky a děti tak prakticky ani nemusí vědět, že k očkování došlo. Navíc si ušetří stresující cestu k lékaři.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blesky na Marsu? Nejspíš vypadají zcela jinak než pozemské, soudí český…

18.04.2019 16:47 Pokud na Marsu existují blesky, pravděpodobně nevypadají jako ty pozemské. Ve vzduchových vírech…

Nebezpečí znečištěného vzduchu: špinavý vzduch způsobuje kriminalitu

18.04.2019 15:36 Nedýchatelný vzduch trápí v zimních měsících jak obyvatelé měst, tak obyvatelé vesnic jimž pod…

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že vypustili Džina z láhve

18.04.2019 11:48 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Největší mýty o uprchlících: Opravdu vysávají z Evropy peníze?

18.04.2019 09:49 Aktualizováno Migrace je téma, které budí emoce, zejména na internetu. Názory na tento fenomén se často radikálně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama