Jak se vyhnout očkování? Vědci vymysleli způsob podání vakcíny, o kterém ani nebudete vědět

Očkování není nic příjemného a více než dospělí ho nemají v lásce děti. Komu by se také líbilo, když mu do těla zajíždí dlouhá ostrá jehla, pomocí níž lékaři vpichují potřebné vakcíny? Vědci proto pracují na nové formě vakcinace, která by mohla probíhat formou pilulek.

Přidejte svůj názor

Injekční stříkačka s ampulí - ilustrační fotka

Nejednoho z nás už jistě napadlo, že nejlepší forma očkování by byla formou kapek nebo tabletky. To u některých vakcín ale není možné, neboť neobsahují látky, které by způsobily, aby daná vakcína fungovala na správném místě. Navíc by účinek nebyl nikdy tak efektivní, jako injekční aplikace do předem vybraného místa do žíly.

Odborníci přesto pracují na novém systému, který by mohl bolestivé injekce nahradit. Přímému vpichu se sice vyhnout nelze, přesto by nová metoda neměla být bolestivá. Na rozdíl od stávajícího způsobu aplikace vakcíny totiž nepůjde o viditelnou jehlu, kterou aplikuje lékař pod kůži.

Jednou z nových metod jsou náplasti s mikrojehlami. Ty vyvíjí na Georgijské technické univerzitě a obsahují vakcínu proti spalničkám, mohou být ale využity i k očkování jinými látek.

Aplikace těchto vakcín je snadná a zvládne ji každý. Stačí jen přiložit náplast na vhodné místo a zatlačit na ni palcem. Do těla se zabodne stovka miniaturních jehel, které pod kůži rovnoměrně vstříknou očkovací látku. Aplikace nebolí a nevyžaduje další ošetření rány dezinfekcí. Po stržení náplasti je očkování dokončeno a zejména děti, pro které je tato metoda určena, si díky tomu nevypěstují odpor k očkování.

Vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley se rozhodli pro vývoj dalšího typu aplikace vakcíny a pracují na zařízení jménem MucoJet, které na první pohled vypadá jako pilulka. Ta vstříkne vakcínu do vnitřní strany tváře.

Opět jde o bezbolestnou metodu očkování a testy na zvířatech zatím dopadly velmi dobře. Podle odborníků může právě tato pilulka přinést revoluci v očkování a její výhodou je, že na první pohled vůbec nemusí být vidět. Lze ji schovat například do lízátka nebo jiné cukrovinky a děti tak prakticky ani nemusí vědět, že k očkování došlo. Navíc si ušetří stresující cestu k lékaři.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci rozluštili tajemství ukryté hluboko pod oceány. Nikdo živý by se…

09.12.2018 15:40 Naše planeta je z velké části tvořená vodou. Ta zabírá nejen 71 procent povrchu, ale je také ukrytá…

Jak "zní" Mars? Sonda InSight poslala historicky první zvukový záznam

07.12.2018 22:25 Americká sonda InSight, která na konci listopadu přistála na Marsu, vyslala na Zemi první zvukový…

Historický krok pro lidstvo: V lednu poprvé přistane na odvrácené straně…

07.12.2018 22:05 Z kosmodromu Si-čchang dnes odstartovala raketa CZ-3B/G3Z se sondou Čchang-e 4 k Měsíci. Napsal to…

Posun v léčbě Alzheimera? Lékaři z Washingtonu možná dosáhli na důležitý…

07.12.2018 16:46 Alzheimerova choroba může mít několik typů, tvrdí nový výzkum vědců z americké University of…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama