Jaké nezdravé jídlo tělu prospívá? Párkrát týdně klidně můžete zhřešit

Praha - Každý z nás má někdy chuť na něco nezdravého. Ano, jsou tací, kteří stravu a svůj zdravotní stav vůbec neřeší. Co když si můžete dopřát něco sladkého a vědět, že vám to neublíží, ba naopak? Víte, že hořká čokoláda tělu prospívá?

Přidejte svůj názor

Pálivé jídlo vám podle vědců může prodloužit život
doporučujeme

Podle výživové poradkyně Jessicy Cordingové je možné párkrát týdně v menší míře klidně zhřešit, a přesto se tělu nic nestane. Naopak se nutriční specialistka opírá i o vědecké studie, které dokazují, že v menší míře člověku prospívá například i hořká čokoláda nebo whisky. 

Jistě, popíjení whisky ve větších dávkách zvyšuje riziko výskytu problému s játry a rakoviny, ale pár skleniček za týden má naopak člověku prospívá. Cordingová si například dopřává čtyři skleničky whisky týdně. "Nápoj jako whisky člověku prospívá, že se necítí deprimovaný, což je klíč ke správnému stravování," uvedla pro britský deník výživová poradkyně. Whisky totiž obsahuje vysoké množství kyseliny elagové, antioxidantu, který pomáhá ničit buňky, které mohou způsobovat onemocnění jako rakovina. 

Podobné je to například i hořké čokolády, která rovněž obsahuje antioxidanty pomáhající v boji s rakovinou - flavanoly. "Já jím čtvereček čokolády každý den. Je to výborné a příjemné. Žádný problém to není," prozradila Cordingová, která uznává, že mnoho lidí věří, že čokoláda je kvůli množství cukru nezdravá. Podle zprávy z roku 2015 pro British Medical Journal však pojídání malé tabulky čokolády denně snižuje riziko kardiovaskulárního onemocnění o jedenáct procent a mrtvice o dvacet tři procent.

Co dalšího výživová poradkyně svým pacientům povoluje? Třeba klasické donuty, sladké koblihy, kterými se mohl utlouct například Homer Simpson. Pokud se totiž lidé zbavují jídel, která mají rádi, jako například koblihy, tak je u nich méně pravděpodobné, že budou dodržovat stanovené zdravé stravování. "Potěšení je důležitý aspekt v oblasti dlouhotrvající léčební kúry," je přesvědčená nutriční specialistka, podle níž je velmi důležité si užívat jídlo a cítit se skvěle.

Klasickým případem je i pivo. Je všeobecně známo, že v malé míře je pivo pro tělo prospěšné díky vitaminu B. Obsahuje například niacin, riboflavin nebo kyselinu listovou. Podle Harvard School of Public Health, zdravotní školy, snižuje umírněné pití riziko srdeční slabosti o 30-35 %. Velkým zásobníkem vitaminů jsou i sladké brambory, které Cordingová podle svých slov jí několikrát týdně, protože jsou dobrým zdrojem draslíku a vlákniny. Obsahují vitaminy A a C, jejichž antioxidanty posilují imunitní systém. Výživová poradkyně doporučuje tyto brambory opéct.

Cordingová doporučuje i červené maso, i když je spojené s přibíráním na váze nebo rizikem výskytu rakoviny tlustého střeva. Obsahuje totiž železo, zinek, proteiny a vitamin B12, který pomáhá udržovat zdravé červené krvinky. Podle studie z roku 2015 publikované v Journal of Nutrition je pro tělo zdravá konzumace červeného mase o 75 gramech denně, konkrétně pro srdce. Výživová poradkyně připomněla, že jde pouze o nalezení rovnováhy a že určité potraviny mohou být klidně zařazeny do zdravého jídelníčku.     

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec alkoholu. Vědci přišli s drtivou zprávou

25.08.2019 21:46 Aktualizováno Rádi pijete alkoholické nápoje? Pivo, víno nebo něco ostřejšího? Pokud ano, tak si těchto tekutin…

Záludná zmrzlina. Proč po ní může bolet hlava? Lékaři na to kápli

25.08.2019 10:25 Stává se, že když se pustíme do zmrzliny, do příliš studeného koktejlu nebo do sorbetu, záhy nás…

Chodíte spát? Podle vědců je špatně i to

25.08.2019 08:50 Každý si asi čas od času rád zdřímne, třeba po vydatném víkendovém obědě, kde je v hlavní roli…

Proč se nedaří vymýtit malárii? Vědci prozradili, kde je problém

23.08.2019 17:27 Malárii je teoreticky možné vymýtit, ale ne se současnými vakcínami a mechanismy pro kontrolu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama