Jaké nezdravé jídlo tělu prospívá? Párkrát týdně klidně můžete zhřešit

Praha - Každý z nás má někdy chuť na něco nezdravého. Ano, jsou tací, kteří stravu a svůj zdravotní stav vůbec neřeší. Co když si můžete dopřát něco sladkého a vědět, že vám to neublíží, ba naopak? Víte, že hořká čokoláda tělu prospívá?

Přidejte svůj názor

Pálivé jídlo vám podle vědců může prodloužit život

Podle výživové poradkyně Jessicy Cordingové je možné párkrát týdně v menší míře klidně zhřešit, a přesto se tělu nic nestane. Naopak se nutriční specialistka opírá i o vědecké studie, které dokazují, že v menší míře člověku prospívá například i hořká čokoláda nebo whisky. 

Jistě, popíjení whisky ve větších dávkách zvyšuje riziko výskytu problému s játry a rakoviny, ale pár skleniček za týden má naopak člověku prospívá. Cordingová si například dopřává čtyři skleničky whisky týdně. "Nápoj jako whisky člověku prospívá, že se necítí deprimovaný, což je klíč ke správnému stravování," uvedla pro britský deník výživová poradkyně. Whisky totiž obsahuje vysoké množství kyseliny elagové, antioxidantu, který pomáhá ničit buňky, které mohou způsobovat onemocnění jako rakovina. 

Podobné je to například i hořké čokolády, která rovněž obsahuje antioxidanty pomáhající v boji s rakovinou - flavanoly. "Já jím čtvereček čokolády každý den. Je to výborné a příjemné. Žádný problém to není," prozradila Cordingová, která uznává, že mnoho lidí věří, že čokoláda je kvůli množství cukru nezdravá. Podle zprávy z roku 2015 pro British Medical Journal však pojídání malé tabulky čokolády denně snižuje riziko kardiovaskulárního onemocnění o jedenáct procent a mrtvice o dvacet tři procent.

Co dalšího výživová poradkyně svým pacientům povoluje? Třeba klasické donuty, sladké koblihy, kterými se mohl utlouct například Homer Simpson. Pokud se totiž lidé zbavují jídel, která mají rádi, jako například koblihy, tak je u nich méně pravděpodobné, že budou dodržovat stanovené zdravé stravování. "Potěšení je důležitý aspekt v oblasti dlouhotrvající léčební kúry," je přesvědčená nutriční specialistka, podle níž je velmi důležité si užívat jídlo a cítit se skvěle.

Klasickým případem je i pivo. Je všeobecně známo, že v malé míře je pivo pro tělo prospěšné díky vitaminu B. Obsahuje například niacin, riboflavin nebo kyselinu listovou. Podle Harvard School of Public Health, zdravotní školy, snižuje umírněné pití riziko srdeční slabosti o 30-35 %. Velkým zásobníkem vitaminů jsou i sladké brambory, které Cordingová podle svých slov jí několikrát týdně, protože jsou dobrým zdrojem draslíku a vlákniny. Obsahují vitaminy A a C, jejichž antioxidanty posilují imunitní systém. Výživová poradkyně doporučuje tyto brambory opéct.

Cordingová doporučuje i červené maso, i když je spojené s přibíráním na váze nebo rizikem výskytu rakoviny tlustého střeva. Obsahuje totiž železo, zinek, proteiny a vitamin B12, který pomáhá udržovat zdravé červené krvinky. Podle studie z roku 2015 publikované v Journal of Nutrition je pro tělo zdravá konzumace červeného mase o 75 gramech denně, konkrétně pro srdce. Výživová poradkyně připomněla, že jde pouze o nalezení rovnováhy a že určité potraviny mohou být klidně zařazeny do zdravého jídelníčku.     

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč vyhynul pravěký predátor megalodon? Vědci přišli se zajímavou teorií

13.12.2018 20:41 Aktualizováno Vědci přišli s novou hypotézou, která může pomoci vysvětlit vyhynutí pravěkého Megalodona. Obrovský…

Jak se v antice stavěly lodě? Tajemství poodhalil vrak starý 2400 let

13.12.2018 08:28 Archeologové, kteří u břehu Kypru zkoumají vrak starý 2400 let, přišli s poznatky, jež přispívají k…

Vědci s nadějí pokukují po moderních technologiích: Pomohou při luštění…

12.12.2018 15:13 Klínové písmo bylo poprvé rozluštěno zhruba před 150 miliony let, přesto dodnes zůstává většina…

Velmi blízko Země proletí kometa. Jak a kdy ji na obloze najdete?

12.12.2018 14:40 Druhá polovina tohoto týdne bude pro milovníky astronomie opravdu vzrušující. V noci ze čtvrtka na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama