Novinka pro astronauty? Americká firma vyvíjí jednomístnou loď, jež má nahradit skafandr

Washington - Americká společnost Genesis Engineering Solutions (GES) vyvíjí malou jednomístnou vesmírnou loď pro práci astronautů v otevřeném kosmu. V budoucnu by v mnohém mohla nahradit skafandry.

Přidejte svůj názor

Astronaut NASA Mike Hopkins při vesmírné "procházce"

Použitelná by měla být při práci vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), při obsluhování satelitů a teleskopů na oběžné dráze, ale i při výzkumu vesmírných objektů v blízkosti Země (NEO).

Single Person Spacecraft (SPS), jak se vyvíjený aparát zatím nazývá, má podle firmy řadu výhod proti skafandru EVA, umožňujícímu pohyb ve volném kosmickém prostoru. Poskytuje lepší ochranu proti mikrometeoritům, které mohou ochranný oblek protrhnout. Skafandry mohou také selhat a ohrozit život astronauta.

Výhodou SPS by mělo být i předpokládané propojení s kosmickou lodí či vesmírnou stanicí, takže by měla mít stejnou atmosféru. To znamená rychlejší „nasednutí člena posádky" a zahájení práce, neboť by odpadla nutnost zdlouhavé přípravy a průchodu přechodovou komorou.

Integrální pohon s dostatečným množstvím pohonných hmot pak zajistí snadnou ovladatelnost i rychlý přesun na místo, kde má být práce provedena. Velikost vnitřní kabiny navíc umožňuje využití SPS všemi členy posádky. Ke splnění požadovaných úkolů má být SPS vybavena třemi robotickými pažemi a také prostorem pro ukládání nářadí, náhradních dílů, odmontovaných součástek nebo i případných odebraných vzorků.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci už znají návod, jak zachránit 12 milionů životů každý rok. V…

20.01.2019 14:04 Vědci z 16 zemí na světě se podíleli na vzniku tzv. planetární diety. Změna stravovacích návyků by…

Jev, který se nebude jen tak opakovat. Krvavý vlčí superměsíc bude na…

20.01.2019 13:48 Aktualizováno Jste nadšencem do astronomie? Zítra se vám vyplatí si značně přivstat. Pokud budou na obloze nad…

Učebnice biologie se budou opět přepisovat. Lidé objevili další dílek své…

19.01.2019 22:01 Aktualizováno Náhodný nález kostry podobné dnešnímu člověku zase jednou mění dějiny lidské evoluce. Vědci mohou…

Nejrozšířenější nemoc v Evropě je často smrtelná. Její léčení je přitom…

19.01.2019 22:01 Aktualizováno Už deset tisíc let trápí evropskou populaci jedna z nejrozšířenějších nemocí na světě. S její…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama