Taková čísla nikdo nečekal: Nová zpráva odhaluje, jaká zvěrstva lidé páchají na zvířatech

Borneo - Mezinárodní vědecký tým přišel s hrozivou analýzou ze třetího největšího ostrova světa, Bornea. Studie se zaměřila na úbytek ohrožených orangutanů, kteří na ostrově mizí závratným tempem. Tak vysoké číslo vědci totiž nečekali.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Orangutan bornejský, ilustrační fotografie

Ostrov Borneo se nachází v jihovýchodní Asii mezi Indickým a Tichým oceánem. Vědci tam provedli výzkum trvající neskutečných šestnáct let. Soustředili se zejména na úbytek vysoce ohroženého druhu - orangutanů. Mezinárodní tým však přišel s výsledkem, se kterým nepočítal ani v nejhorších snech. Za šestnáct let bylo na Borneu zabito 100 tisíc orangutanů. Hlavním viníkem je odlesňování. Těží se dřevo a vyrábí se palmový olej.

Výzkum, který byl publikován v časopise Current Biology také uvedl, že orangutani rovněž zmizeli i ze zalesněných částí. Podle vedoucí projektu Marie Voigtové z Max Planckova Institutu pro evoluční antropologii v Německu byli orangutani jednoduše zabiti. Vědci totiž naznačují, že orangutani byli chladnokrevně zabiti za zničenou úrodu farmářů, kteří pěstují plodiny. Tato hrozba byla dříve podceňovaná, ale jak se ukázalo, neprávem.

 

"Neočekávali jsme, že by ztráty v zalesněných oblastech byly natolik rozsáhlé, takže tyto studie potvrzují, že lov je velkým problémem," uvedl pro BBC News Profesor Serg Wich z Liverpoolské univerzity Johna Moorese ve Velké Británii, který dodal, že pokud se zvířata dotanou do konfliktu s lidmi na okraji plantáže, pak je lidé téměř vždy zabijí. "Minulý týden jsme dostali zprávu, že byl nalezen zastřelený orangutan, který měl v těle 130 broků," uvedl.Podle Moorese je to šokující a zbytečné. Orangutani sice můžou sníst farmářům ovoce, ale nejsou nebezpeční.

Podle výzkumu je také zřejmé, že těžba zdrojů na Borneu pokračuje neudržitelným tempem. Jenom odlesňování samo o sobě by mohlo během 35 let připravit o život dalších 45 tisíc orangutanů. Proto profesor Wich požaduje po Malajsii a Indonésii, aby situaci řešili a vystoupili proti zabíjení orangutanů.       

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci rozluštili tajemství ukryté hluboko pod oceány. Nikdo živý by se…

09.12.2018 15:40 Naše planeta je z velké části tvořená vodou. Ta zabírá nejen 71 procent povrchu, ale je také ukrytá…

Jak "zní" Mars? Sonda InSight poslala historicky první zvukový záznam

07.12.2018 22:25 Americká sonda InSight, která na konci listopadu přistála na Marsu, vyslala na Zemi první zvukový…

Historický krok pro lidstvo: V lednu poprvé přistane na odvrácené straně…

07.12.2018 22:05 Z kosmodromu Si-čchang dnes odstartovala raketa CZ-3B/G3Z se sondou Čchang-e 4 k Měsíci. Napsal to…

Posun v léčbě Alzheimera? Lékaři z Washingtonu možná dosáhli na důležitý…

07.12.2018 16:46 Alzheimerova choroba může mít několik typů, tvrdí nový výzkum vědců z americké University of…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama