Prales vydal další tajemství? Lasery odkryly starobylé pyramidové město

Mexiko - Experti objevili v Mexiku staré město tvořené několika pyramidami. Pomocí laserů zjistili, že město mělo více jak dvacet kilometrů čtverečních. Obsahovalo několik tisíc budou. S trochou nadsázky se dá říci, že byl objeven prastarý americký Manhattan.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Záhadná pyramida Tonina v mexické džungli.
doporučujeme

Zbytky starověkého pyramidového města, které bylo vybudováno podobně jako Manhattan, byly objeveny v srdci Mexika díky průkopnickým zobrazovacím technikám. Pro získání přesnější představy o tom, jak město vypadalo, použili experti lasery. Z letadla vyslali paprsky do země a díky impulzům mohli lépe sestavit mapu oblasti.

Objev byl učiněn v mexickém Michoacánu za pomoci vědců z Colorado State University. "Je úžasné, že se toto masivní město nachází v srdci Mexika a vůbec nikdo o tom vůbec nevěděl," uvedl pro britsky deník Daily Mail profesor antropologie Chris Fisher ze zmíněné univerzity. Tradiční archeologické výzkumy v terénu v takovémto rozsahu by trvaly klidně i dvacet let, ale díky pomocí laseru to experti zvládli za dva dny. 

Technologie se nazývá Lidar. Má totiž schopnost proniknout do hloubi země i přes hustou vegetaci. S využitím tohoto systému vědci zjistili, že město mělo zhruba 40 tisíc základů budov, což odpovídá zhruba Manhattanu.

Navíc se rozkládalo na rozloze 26 metrů čtverečních, což je dvojnásobek rozlohy mexického města kultury Tzintzuntzánu. Město zvané Angamuco bylo postavené mezi lety 1000 až 1350 Purepéchy, což byli rivalové Aztéků. Podle odhadů však nebylo příliš hustě osídlené. Město mohlo obývat zhruba 100 tisíc obyvatel. 

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Londýn bojuje proti nelegální těžbě dřeva, vědci spustili unikátní projekt

21.04.2019 09:50 Ve staré laboratoři Královských botanických zahrad v Kew na západě Londýna vědci pilně pracují na…

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že byl vypuštěn džin z láhve

19.04.2019 20:41 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Nečekaný objev v muzeu: Vědci našli kosti dosud neznámého "obřího lva"

19.04.2019 07:54 Nový druh obřího savce podobného tygrovi či lvovi identifikovali vědci po prozkoumání kostí, které…

Blesky na Marsu? Nejspíš vypadají zcela jinak než pozemské, soudí český…

18.04.2019 16:47 Pokud na Marsu existují blesky, pravděpodobně nevypadají jako ty pozemské. Ve vzduchových vírech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama