Proč byste nikdy neměli užívat žlutou prachovku na čištění nábytku? Rady expertů vás asi překvapí

Typickou žlutou prachovku najdeme snad v každé domácnosti. Jak ale varují experti, používat bychom ji neměli. Může totiž napáchat víc škody než užitku, vysvětluje server The Telegraph.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Úklid
doporučujeme

Utírání prachu sice nepatří mezi nejoblíbenější aktivity, nikdo z nás se mu ale nevyhne. Úklid si přitom jde ulehčit, říkají experti z britské skupiny National Trust, kteří dokonce na toto téma sestavili příručku.

Ředitel skupiny Simon Murray varuje, že když člověk vezme žlutou prachovku a začne utírat, pouze prach rozetírá všude kolem.

„Mnoho lidí má zlacené obrazové rámy a pokud na ně jdete se žlutou prachovku, mohou vlákna se vlákna z ní zachytávat o rám, " varuje. Jinými slovy – oblíbené hadříky jen nečistoty přesunují, ale špíny a strachu vás nezbaví.

Tkaniny z mikrovlákna, kterým se u nás většinou říká švédské utěrky, jsou ještě horší, tvrdí experti. Místo toho doporučují používat  přírodní štětce nebo lněný hadřík.

Někteří také o svůj nábytek pečují nanášením laku. Pokud je to i váš případ, neměli byste lak stříkat nikdy přímo na dřevo, ale na látku, kterou pak daný povrch přetřete. Dřevo byste navíc měli lakovat nanejvýše jedenkrát za rok. „Vytváří se vrstvy leštícího prostředku, které ve skutečnosti přitahují prach,“ tvrdí úklidoví specialisté.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krávy a globální oteplování? Vědci přišli na to, jak zachránit planetu

23.07.2019 14:58 Letošní vedra upozornila řadu lidí na čím dál palčivější problém globálního oteplování. Mezi…

Vikingové vykáceli lesy, Island je intenzivně vysazuje

23.07.2019 08:07 Před osídlením Vikingy měl Island hojnost lesů, které byly ochranou proti bouřím. Obávaní válečníci…

Co se s námi děje pár minut před smrtí? S těmito myšlenkami zemřeme

22.07.2019 22:35 Aktualizováno Ví, že živí odtud neodejdou. Stejně tak to cítí jejich pacienti. Práce zdravotní sestřičky v…

Jeskyně v Tatrách vydala tisíce let staré tajemství, archeologové jsou…

22.07.2019 15:50 Jeskyně Hučivá diera v Belianských Tatrách na Slovensku byla osídlená v pravěku. Svědčí o tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama