Nový smrtící trend? Lidé se doma pokoušejí provádět nebezpečnou transplantaci, lékaři jsou zděšení

Na serveru YouTube se objevila videa, které mohou ohrozit zdraví lidí. Jde o návody, jak si v domácím prostředí provést takzvanou fekální transplantaci. Lékaři jsou podobnými „zaručenými radami“ zděšeni a nabádají veřejnost, aby je ignorovala.

Přidejte svůj názor

lékaři
doporučujeme

Odborníci vyjádřili obavy z rostoucího trendu domácích transplantací fekálních transplantátů. Takové neodborné zákroky totiž mohou zvýšit riziko výskytu onemocnění jako je žloutenka.

Fekální transplantace je postup, který pomáhá obnovit bakterie ve střevech člověka, který trpěl opakovaným výskytem infekce Clostridium difficile. Clostridium difficile, jinak známý jako C. difficile nebo C. diff, je oslabující infekce, která způsobuje průjmy a může následně vést k závažným problémům střev. Obvykle se může léčit antibiotiky.

Americká společnost infekčních onemocnění tento týden oznámila, že aktualizovala své pokyny a doporučila pacientům, kteří nemohou být při průjmech souvisejících s C. Difficile léčení antibiotiky, aby uvažovali o transplantaci fekálních buněk. Někteří lidé, kteří trpí problémy s střevy, se však rozhodují, že se budou léčit sami doma a provedou si vlastní transplantaci fekálií. Odborníci ale varují, že mohou svému zdraví ještě více ublížit.

Na YouTube existuje celá řada videí, která ukazují, jak fekálních transplantaci provést doma. Jedno video, které získalo více než 94 000 zobrazení, v názvu tvrdí, že může pomoci divákům vyléčit ulcerózní kolitidu. Odborníci ale vysvětlují, že tak jednoduché to není. Transplantace fekálních buněk vyžaduje například screeningová vyšetření, aby byla zajištěna bezpečnost pacientů. 

Neopatrnou transplantací podle lékařů mohou být na příjemce transplantátu přeneseny bakterie spojené s roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou a hepatitidou. „Víme, že tyto bakterie mohou být přenášeny mezi myšmi. Není to důvod k panice, ale vzbuzuje to samozřejmě obavy, že to může stejně fungovat i u lidí," vysvětluje Rob Knight, profesor na Kalifornské univerzitě v San Diegu. 

Když jsou transplantace fekálií prováděny odborníky, dárci jsou vyšetřováni na různé stavy včetně infekčních onemocnění. Pacienti, kteří si myslí, že si doma provedou vlastní transplantace fekálií, zvyšují své šance na kontakt s škodlivými mikroby. „Je to bohužel něco, co se objevuje stále častěji," řekl profesor Knight deníku The Guardian . 

Nebezpečí spojená s fekální transplantací byla zaznamenána už v minulosti. V roce 2015 se žena, která podstoupila transplantaci fekální k léčbě infekce C. difficile, stala obézní poté, co dostala vzorek od její dcery s nadváhou.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec alkoholu. Vědci přišli s drtivou zprávou

25.08.2019 21:46 Aktualizováno Rádi pijete alkoholické nápoje? Pivo, víno nebo něco ostřejšího? Pokud ano, tak si těchto tekutin…

Záludná zmrzlina. Proč po ní může bolet hlava? Lékaři na to kápli

25.08.2019 10:25 Stává se, že když se pustíme do zmrzliny, do příliš studeného koktejlu nebo do sorbetu, záhy nás…

Chodíte spát? Podle vědců je špatně i to

25.08.2019 08:50 Každý si asi čas od času rád zdřímne, třeba po vydatném víkendovém obědě, kde je v hlavní roli…

Proč se nedaří vymýtit malárii? Vědci prozradili, kde je problém

23.08.2019 17:27 Malárii je teoreticky možné vymýtit, ale ne se současnými vakcínami a mechanismy pro kontrolu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama