Pravda o upírech. Opravdu můžou pít i lidskou krev?

Praha – Vědci zřejmě přišli na to, proč je schopen upír obecný přežít na krvi ostatních savců. Na rozdíl od běžných netopýrů může vypít až polovinu své krve, zatímco jeho příbuzní pojídají hmyz, nektar nebo ovoce.

Přidejte svůj názor

Netopýr, ilustrační foto

Krev má sice málo živin a můžou se v ní vyskytovat smrtící viry, ale upír obecný má oproti běžným netopýrům výhodu v genech, které zajišťují imunitu a metabolismus při zpracovávání potravy. Podle vědců má totiž upír charakteristické mikroby v jeho střevu.

Byly totiž nalezeny důkazy o více než 280 typech bakterií, které byly obsaženy v trusech těchto upírů, které by jinak běžným savcům nedělaly dobře. „Údaje naznačují, že existuje těsný evoluční vztah mezi střevními mikroby a genomem upíra, který se přizpůsobuje krmení výhradně krví," uvedla autorka studie doktorka Marie Zepedová Mendozová z Kodaňské univerzity v Dánsku.

Podotkla, že upíři se vyvinuli k tomu, aby mohli pít krev. Mají ostré zuby, kterými oddělují krevní cévy, a jinak jim fungují i ledviny, aby mohly přijímat stravu bohatou na bílkoviny. Mezinárodní tým výzkumníků analyzovali jak upírův genom, tak i jeho mikrobiom – mikroorganismus uvnitř střev. Zjistili, že genom byl podobný jako u jiných netopýrů, ale obsahoval více "skokových genů", čili sekvence DNA byla trochu odlišnější.

Tyto geny jsou u upírů totiž zodpovědné za imunitu a metabolismus. "Přizpůsobení se specializované dietě často vyžaduje úpravy jak na úrovni genomu, tak na mikrobiomech," uvedli vědci v časopise Nature Ecology and Evolution. Upír obecný je jeden ze tří savců, kteří se živí výhradně krví. Loví většinou v noci a živí se krví zejména dobytka a jiných zvířat, ojediněle i lidí. Svými zuby se zakousnou do tepny a jak se krev vylévá, tak ji olizují.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrozí nejničivější vlna tsunami v historii? Vědci poslali do světa…

18.01.2019 22:01 Aktualizováno Vlna tsunami je jedním z nejobávanějších přírodních živlů. V příštích desetiletích budou s velkou…

Vyhladí asteroid pozemský život? NASA lidem poslala jednu zásadní informaci

18.01.2019 22:01 Aktualizováno Pokud by hrozila srážka Země s mohutným asteroidem, lidé by se o tom od vědců včas dozvěděli.…

Slepé střevo není jediné. V těle máme devět věcí, které vůbec nepotřebujeme

18.01.2019 11:28 Aktualizováno V lidském těle se nachází mnoho částí a orgánů, které mívaly svoji důležitou funkci, avšak dnes nám…

Čech použije za 365 dní téměř 150 tašek. Tuzemští vědci určili, která z…

18.01.2019 10:13 Češi si z obchodů každý rok odnesou půl tuny všelijakého zboží, mnozí z nich na to používají…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama