Pravda o upírech. Opravdu můžou pít i lidskou krev?

Praha – Vědci zřejmě přišli na to, proč je schopen upír obecný přežít na krvi ostatních savců. Na rozdíl od běžných netopýrů může vypít až polovinu své krve, zatímco jeho příbuzní pojídají hmyz, nektar nebo ovoce.

Přidejte svůj názor

Netopýr, ilustrační foto
doporučujeme

Krev má sice málo živin a můžou se v ní vyskytovat smrtící viry, ale upír obecný má oproti běžným netopýrům výhodu v genech, které zajišťují imunitu a metabolismus při zpracovávání potravy. Podle vědců má totiž upír charakteristické mikroby v jeho střevu.

Byly totiž nalezeny důkazy o více než 280 typech bakterií, které byly obsaženy v trusech těchto upírů, které by jinak běžným savcům nedělaly dobře. „Údaje naznačují, že existuje těsný evoluční vztah mezi střevními mikroby a genomem upíra, který se přizpůsobuje krmení výhradně krví," uvedla autorka studie doktorka Marie Zepedová Mendozová z Kodaňské univerzity v Dánsku.

Podotkla, že upíři se vyvinuli k tomu, aby mohli pít krev. Mají ostré zuby, kterými oddělují krevní cévy, a jinak jim fungují i ledviny, aby mohly přijímat stravu bohatou na bílkoviny. Mezinárodní tým výzkumníků analyzovali jak upírův genom, tak i jeho mikrobiom – mikroorganismus uvnitř střev. Zjistili, že genom byl podobný jako u jiných netopýrů, ale obsahoval více "skokových genů", čili sekvence DNA byla trochu odlišnější.

Tyto geny jsou u upírů totiž zodpovědné za imunitu a metabolismus. "Přizpůsobení se specializované dietě často vyžaduje úpravy jak na úrovni genomu, tak na mikrobiomech," uvedli vědci v časopise Nature Ecology and Evolution. Upír obecný je jeden ze tří savců, kteří se živí výhradně krví. Loví většinou v noci a živí se krví zejména dobytka a jiných zvířat, ojediněle i lidí. Svými zuby se zakousnou do tepny a jak se krev vylévá, tak ji olizují.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsou toalety opravdu špinavé? Vědci rozsekli největší mýty a radí, co…

18.10.2019 11:28 Mnoho lidí se veřejných toalet doslova děsí. Nemalá část z nich se jim snaží vyhnout, nebo si je v…

Jak se postavit smrti? Podle lékařů je nejdůležitější jedna jediná věc

18.10.2019 09:46 Předčasné úmrtí sice není lékařsky definovaný pojem, obecně se jím ale rozumí skon osoby v nízkém…

Bouřetřesení? Vědci prokázali nový jev, spojují se při něm dva ničivé živly

17.10.2019 07:42 Vědci na Floridě se zabývají možnými souvislostmi mezi dvěma přírodními živly, zemětřesením a…

Čeští vědci hledají jméno pro exoplanetu, můžete jim pomoci

16.10.2019 17:19 Čeští vědci hledají jméno pro jeden z hvězdných systémů takzvaných exoplanet, tedy planet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama