Čekáte na transplantaci orgánu? Za pár let možná nebudete muset

Boston - Laboratoř Harvardské univerzity dokáže oddělit zvíření orgány od jejich buněk a obnovit je buňkami lidskými. Jednoho dne by to při transplantacích znamenalo obrovský průlom a záchranu několika miliónů lidí.

Přidejte svůj názor

USA
doporučujeme

Není pochyb o tom, že transplantace orgánů patří vůbec k těm největším medicínským zázrakům za několik let. Tato procedura nesčetněkrát zachránila lidem život. Nicméně má to i svou stinnou stránku. Ne každý se nového orgánu dožije, protože stále čeká na vhodného dárce. výzkum vědců z Harvardovy univerzity by to mohl změnit. Čím?

Jsou přesvědčeni, že dokáží vzít staré srdce zvířete například prasečí a vylepšit jej natolik, že příjemce orgánu dostane novou chuť do života. Chirurg Harald Ott z Harvardovy univerzity, jenž vede výzkum v massachusettské nemocnici, však spolu s týmem vyvinul metodu, kde se  od zvířecích orgánů oddělí buňky, které nahradí lidskými. V praxi to znamená, že by orgán vyšlechtili pacientovými buňkami, což by znemožnilo teoretické odmítnutí orgánu pacientovým tělem.

Orgány opečovávají vědci v bioreaktorech, kde je udržují zdravé a v kondici - simulují stejné podmínky, jako by měly v lidském těle. Tým takto úspěšně zrekonstruoval plíce, ledviny, srdce a části střev z myší a prasat, aby byly kompatibilní s lidským tělem. Následně se pokusili tyto orgány vrátit zvířatům, jejichž tělo je však odmítlo. Příslibem ale bylo, že orgány byly v pořádku a fungovaly dobře, čímž se pro vědce naskýtá možnost udělat první pokusy na lidských pacientech.  

Harald Ott však serveru The Wall Street Journal řekl, že bude trvat ještě nejméně deset let, než začnou první pokusy na lidských pacientech. Mezitím se široká skupina vědců zaměří na proces transplantace, protože pacientů na seznamu čekatelů je hodně a mnozí se operace vůbec nedožijí. 

 

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Londýn bojuje proti nelegální těžbě dřeva, vědci spustili unikátní projekt

21.04.2019 09:50 Ve staré laboratoři Královských botanických zahrad v Kew na západě Londýna vědci pilně pracují na…

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že byl vypuštěn džin z láhve

19.04.2019 20:41 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Nečekaný objev v muzeu: Vědci našli kosti dosud neznámého "obřího lva"

19.04.2019 07:54 Nový druh obřího savce podobného tygrovi či lvovi identifikovali vědci po prozkoumání kostí, které…

Blesky na Marsu? Nejspíš vypadají zcela jinak než pozemské, soudí český…

18.04.2019 16:47 Pokud na Marsu existují blesky, pravděpodobně nevypadají jako ty pozemské. Ve vzduchových vírech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama