Čekáte na transplantaci orgánu? Za pár let možná nebudete muset

Boston - Laboratoř Harvardské univerzity dokáže oddělit zvíření orgány od jejich buněk a obnovit je buňkami lidskými. Jednoho dne by to při transplantacích znamenalo obrovský průlom a záchranu několika miliónů lidí.

USA
doporučujeme

Není pochyb o tom, že transplantace orgánů patří vůbec k těm největším medicínským zázrakům za několik let. Tato procedura nesčetněkrát zachránila lidem život. Nicméně má to i svou stinnou stránku. Ne každý se nového orgánu dožije, protože stále čeká na vhodného dárce. výzkum vědců z Harvardovy univerzity by to mohl změnit. Čím?

Jsou přesvědčeni, že dokáží vzít staré srdce zvířete například prasečí a vylepšit jej natolik, že příjemce orgánu dostane novou chuť do života. Chirurg Harald Ott z Harvardovy univerzity, jenž vede výzkum v massachusettské nemocnici, však spolu s týmem vyvinul metodu, kde se  od zvířecích orgánů oddělí buňky, které nahradí lidskými. V praxi to znamená, že by orgán vyšlechtili pacientovými buňkami, což by znemožnilo teoretické odmítnutí orgánu pacientovým tělem.

Orgány opečovávají vědci v bioreaktorech, kde je udržují zdravé a v kondici - simulují stejné podmínky, jako by měly v lidském těle. Tým takto úspěšně zrekonstruoval plíce, ledviny, srdce a části střev z myší a prasat, aby byly kompatibilní s lidským tělem. Následně se pokusili tyto orgány vrátit zvířatům, jejichž tělo je však odmítlo. Příslibem ale bylo, že orgány byly v pořádku a fungovaly dobře, čímž se pro vědce naskýtá možnost udělat první pokusy na lidských pacientech.  

Harald Ott však serveru The Wall Street Journal řekl, že bude trvat ještě nejméně deset let, než začnou první pokusy na lidských pacientech. Mezitím se široká skupina vědců zaměří na proces transplantace, protože pacientů na seznamu čekatelů je hodně a mnozí se operace vůbec nedožijí. 

 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Magnetické pole Země dál překvapuje vědce. Změny se nejspíš dějí mnohem…

08.07.2020 16:15 Zemské magnetické póly mění svou polohu v průměru každých několik set tisíc let. Změna polarity…

Skandál čínských vědců. Fotodokumentaci zfalšovali u více než 100 studií

08.07.2020 14:14 Studie v souvislosti s covid-19 jsou v prestižních lékařských časopisech publikovány rychlostí…

Čeští vědci popsali defekt, kterým lze sledovat opravy v buňce

08.07.2020 12:17 Způsob, jak sledovat místa, kde byly poškozena a následně opravena molekula DNA popsali vědci z…

Vědci vyvrací zažitý mýtus: Jeden psí rok není 7 lidských. Ve dvou letech…

07.07.2020 22:13 Aktualizováno Jednoduché pravidlo sedmi psích let na jeden lidský není podle odborníků přesné. Aplikace těchto…

Související:

Právě se děje

Další zprávy