Čekáte na transplantaci orgánu? Za pár let možná nebudete muset

Boston - Laboratoř Harvardské univerzity dokáže oddělit zvíření orgány od jejich buněk a obnovit je buňkami lidskými. Jednoho dne by to při transplantacích znamenalo obrovský průlom a záchranu několika miliónů lidí.

Přidejte svůj názor

USA

Není pochyb o tom, že transplantace orgánů patří vůbec k těm největším medicínským zázrakům za několik let. Tato procedura nesčetněkrát zachránila lidem život. Nicméně má to i svou stinnou stránku. Ne každý se nového orgánu dožije, protože stále čeká na vhodného dárce. výzkum vědců z Harvardovy univerzity by to mohl změnit. Čím?

Jsou přesvědčeni, že dokáží vzít staré srdce zvířete například prasečí a vylepšit jej natolik, že příjemce orgánu dostane novou chuť do života. Chirurg Harald Ott z Harvardovy univerzity, jenž vede výzkum v massachusettské nemocnici, však spolu s týmem vyvinul metodu, kde se  od zvířecích orgánů oddělí buňky, které nahradí lidskými. V praxi to znamená, že by orgán vyšlechtili pacientovými buňkami, což by znemožnilo teoretické odmítnutí orgánu pacientovým tělem.

Orgány opečovávají vědci v bioreaktorech, kde je udržují zdravé a v kondici - simulují stejné podmínky, jako by měly v lidském těle. Tým takto úspěšně zrekonstruoval plíce, ledviny, srdce a části střev z myší a prasat, aby byly kompatibilní s lidským tělem. Následně se pokusili tyto orgány vrátit zvířatům, jejichž tělo je však odmítlo. Příslibem ale bylo, že orgány byly v pořádku a fungovaly dobře, čímž se pro vědce naskýtá možnost udělat první pokusy na lidských pacientech.  

Harald Ott však serveru The Wall Street Journal řekl, že bude trvat ještě nejméně deset let, než začnou první pokusy na lidských pacientech. Mezitím se široká skupina vědců zaměří na proces transplantace, protože pacientů na seznamu čekatelů je hodně a mnozí se operace vůbec nedožijí. 

 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč vyhynul pravěký predátor megalodon? Vědci přišli se zajímavou teorií

13.12.2018 20:41 Aktualizováno Vědci přišli s novou hypotézou, která může pomoci vysvětlit vyhynutí pravěkého Megalodona. Obrovský…

Jak se v antice stavěly lodě? Tajemství poodhalil vrak starý 2400 let

13.12.2018 08:28 Archeologové, kteří u břehu Kypru zkoumají vrak starý 2400 let, přišli s poznatky, jež přispívají k…

Vědci s nadějí pokukují po moderních technologiích: Pomohou při luštění…

12.12.2018 15:13 Klínové písmo bylo poprvé rozluštěno zhruba před 150 miliony let, přesto dodnes zůstává většina…

Velmi blízko Země proletí kometa. Jak a kdy ji na obloze najdete?

12.12.2018 14:40 Druhá polovina tohoto týdne bude pro milovníky astronomie opravdu vzrušující. V noci ze čtvrtka na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama