Google pozná, jestli máte nemocné srdce. Co k tomu potřebuje?

Washington - Google přišel se zajímavou novinkou, která by mohla zachránit milióny lidí po celém světě. Algoritmus, který vědci vyvinuli, totiž dokáže předpovědět, jestli člověk bude trpět kardiovaskulární poruchou nebo jestli má zvýšené riziko výskytu mrtvice. Jak se to pozná?

Přidejte svůj názor

Oči: Vidí skutečnost nebo optický klam?

Tým vědeckých pracovníků ze společnosti Google k tomu využil lidské oko, které je schopno prozradit, zda dotyčný netrpí vysokým krevním tlakem nebo jestli mu nehrozí mrtvice. Poznají to díky algoritmu, který získali na základně posbíraných dat. Mohlo by se jednat o pokrok směrem k umělé inteligenci ve zdravotnickém průmyslu.

Pokusy budou muset být ještě několikrát zopakovány a jejich úspěšnost musí být potvrzena, aby tým získal širší souhlas. Podle studie publikované v časopise Nature Biomedical Engineering, však tato nová metoda prevence není natolik úspěšná jako klasické měření tlaku nebo odběr krve. Pomohlo by to však lékařům tím, že by lidi nabádali k prevenci pomocí nové technologie. Pokud by lidé měli doma přístroj, který by mohl detekovat možné riziko onemocnění srdce, pak by lidé na to mohli rychleji reagovat. 

"Může to být rychlý způsob, jak si lidé uvědomí riziko," uvedl pro The Washington Post kardiolog z Yaleovy univerzity Harlan Krumholz, který stojí mimo vědecký tým z Googlu. Vědečtí pracovníci shromáždili naskenované sítnice od více jak 280 tisíc pacientů z USA a Velké Británie. Z výsledku sestavili algoritmus, který dokáže člověku říct potenciální riziko nemoci. Skutečnou výhodou tohoto technologického řešení je fakt, že se jedná o rychlý, levný a neinvazivní test, který lze udělat prakticky v každém prostředí. Dokážete si představit aplikaci v telefonu, která vám prozradí, že se u vás může vyskytnout riziko kardiovaskulárního onemocnění? 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč vyhynul pravěký predátor megalodon? Vědci přišli se zajímavou teorií

13.12.2018 20:41 Aktualizováno Vědci přišli s novou hypotézou, která může pomoci vysvětlit vyhynutí pravěkého Megalodona. Obrovský…

Jak se v antice stavěly lodě? Tajemství poodhalil vrak starý 2400 let

13.12.2018 08:28 Archeologové, kteří u břehu Kypru zkoumají vrak starý 2400 let, přišli s poznatky, jež přispívají k…

Vědci s nadějí pokukují po moderních technologiích: Pomohou při luštění…

12.12.2018 15:13 Klínové písmo bylo poprvé rozluštěno zhruba před 150 miliony let, přesto dodnes zůstává většina…

Velmi blízko Země proletí kometa. Jak a kdy ji na obloze najdete?

12.12.2018 14:40 Druhá polovina tohoto týdne bude pro milovníky astronomie opravdu vzrušující. V noci ze čtvrtka na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama