Opravdu antidepresiva fungují? Vědci našli odpověď

Oxford - Podle vědců je prý vyřešena jedna z důležitých otázek medicíny. Po dlouhém výzkumu mohou s přesvědčením říct, že antidepresiva u lidí s depresemi opravdu zabírají. Některé léky, mají sice nižší účinnost, ale celkově pomáhají a nejedná se o placebo.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Léky, ilustrační foto

Studie čítající 522 pokusů celkem na více jak 115 tisíc pacientech zjistila, že jednadvacet běžných antidepresiv bylo daleko účinnější při pomoci a akutní depresí než falešné tabletky tzv. placebo. Výzkum také ukázal, že ne každý lék je stejně účinný. Zpráva byla publikována v žurnálu Lancet a také tvrdí, že z léků mohou mít prospěch i další lidé.

Server BBC připomněl, že v Anglii bylo v roce 2016 vydáno více jak 64 miliónů léků, což je více jak dvojnásobek oproti roku 2006, kdy počet vydaných léčiv činil 31 miliónů. Tehdy se právě spustila debata o tom, jestli jsou antidepresiva účinnější než placebo. Hlavní profesní organizace psychiatrů Spojeného království, The Royal College of Psychiatrists, oznámila, že výsledek studie konečně ukončil spor o antidepresivech.

Analýza, která zohlednila i dosud nezveřejněná data spolu s 522 klinickými studiemi zahrnujících krátkodobou léčbu akutních depresí u dospělých pacientů, přišla s výsledkem, že všechny léky jsou účinnější než placebo.

Konkrétně přišla s čísly, kde naznačila, že jsou efektivnější než falešné prášky dvakrát až třikrát. "Tato studie je konečnou odpovědí na dlouhodobou diskusi o tom, zda antidepresiva léčí deprese," uvedla pro BBC doktorka Andrea Ciprianiová z Oxfordské univerzity.

Pro lékaře je to prý dobrá zpráva a ve studii jsou zmíněné dokonce léky, které jsou opravdu účinné a které by měli lékaři pacientům doporučit Mezi nejúčinnější látky patří agomelatin, amitriptylin, escitalopram, mirtazapin, paroxetin. Oproti tomu mezi ty nejméně účinné patří fluoxetin, fluvoxamin, reboxetin a trazodon.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pozor na běžné léky proti bolesti, mohou způsobit vážné zdravotní…

17.12.2018 11:09 Nesteroidní protizánětlivé léky (NSA), které se běžně užívají proti bolesti, by mohly mít více…

Vědci hlásí nevídaný objev. Pod oceány našli něco neuvěřitelného

16.12.2018 22:00 Aktualizováno Hlubiny oceánů patří k nejméně probádaným oblastem na naší planetě. Potvrzuje to i nejnovější objev…

Milostné kvákání? Žáby ve městech jsou rafinovanější než žáby v přírodě,…

16.12.2018 10:15 Žáby žijící ve městech kvákají jinak a lépe než jejich kolegyně žijící v přírodě. Nečekaný příklad…

Budeme jíst hlínu? Nejnovější studie přináší zvrat v léčbě obezity

16.12.2018 08:41 Dát si při večeři jako přílohu určitý druh hlíny možná pomáhá při prevenci obezity. Hlína z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama