Opravdu antidepresiva fungují? Vědci našli odpověď

Oxford - Podle vědců je prý vyřešena jedna z důležitých otázek medicíny. Po dlouhém výzkumu mohou s přesvědčením říct, že antidepresiva u lidí s depresemi opravdu zabírají. Některé léky, mají sice nižší účinnost, ale celkově pomáhají a nejedná se o placebo.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Léky, ilustrační foto
doporučujeme

Studie čítající 522 pokusů celkem na více jak 115 tisíc pacientech zjistila, že jednadvacet běžných antidepresiv bylo daleko účinnější při pomoci a akutní depresí než falešné tabletky tzv. placebo. Výzkum také ukázal, že ne každý lék je stejně účinný. Zpráva byla publikována v žurnálu Lancet a také tvrdí, že z léků mohou mít prospěch i další lidé.

Server BBC připomněl, že v Anglii bylo v roce 2016 vydáno více jak 64 miliónů léků, což je více jak dvojnásobek oproti roku 2006, kdy počet vydaných léčiv činil 31 miliónů. Tehdy se právě spustila debata o tom, jestli jsou antidepresiva účinnější než placebo. Hlavní profesní organizace psychiatrů Spojeného království, The Royal College of Psychiatrists, oznámila, že výsledek studie konečně ukončil spor o antidepresivech.

Analýza, která zohlednila i dosud nezveřejněná data spolu s 522 klinickými studiemi zahrnujících krátkodobou léčbu akutních depresí u dospělých pacientů, přišla s výsledkem, že všechny léky jsou účinnější než placebo.

Konkrétně přišla s čísly, kde naznačila, že jsou efektivnější než falešné prášky dvakrát až třikrát. "Tato studie je konečnou odpovědí na dlouhodobou diskusi o tom, zda antidepresiva léčí deprese," uvedla pro BBC doktorka Andrea Ciprianiová z Oxfordské univerzity.

Pro lékaře je to prý dobrá zpráva a ve studii jsou zmíněné dokonce léky, které jsou opravdu účinné a které by měli lékaři pacientům doporučit Mezi nejúčinnější látky patří agomelatin, amitriptylin, escitalopram, mirtazapin, paroxetin. Oproti tomu mezi ty nejméně účinné patří fluoxetin, fluvoxamin, reboxetin a trazodon.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko dnes čeká zatmění Měsíce. Podle astronomů na dlouho poslední

16.07.2019 11:41 V noci z úterý na středu budou moci Češi od 22 hodin pozorovat částečné zatmění Měsíce. Země sice…

Noční show na obloze: Měsíc při dnešním zatmění získá unikátní barvu.…

16.07.2019 07:39 Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce, který v tu chvíli bude…

Jupiter má v plynném obalu záhadné "díry". Objev českých vědců zaujal ve…

15.07.2019 14:57 Aktualizováno V plynném povrchu planety Jupiter se zřejmě vyskytují oblasti s výrazně nižší hustotou, než se…

Čeští vědci se vydali na tichomořský ostrov, objevili nové druhy mravenců

15.07.2019 12:12 Vědecký tým pod vedením entomologa Milana Jandy z českobudějovického biologického centra akademie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama