Jurský park v Austrálii? Vědci chtějí oživit vyhynulého tvora

Melbourne - Australští vědci se pokoušejí zrekonstruovat již vyhynulého vakovlka tasmánského neboli tasmánského tygra. Díky studii maximálně 12 týdnů starých zachovalých mláďat se snaží přijít na to, proč se tolik podobá dnešním psům.

Přidejte svůj názor

DNA, ilustrační fotografie

Všechny mláďata vačnatců vypadají stejně: jsou holá, růžová a mají výrazné přední končetiny a čelisti, kterými se dostávali do vaku jejich matky, kde se přichytila k cecíku. Proto není divu, že se během dvousetleté historie shromažďování a katalogizace různých vzorků pro muzea některé exponáty promíchaly. 

Až nyní vědci Melbournské univerzity narazily na tento problém. Experti totiž použili mezinárodní databázi vzorků tasmánských tygrů, od katalogu kožešin až po fragmenty kostí, aby získali přístup ke všem známým zachovalým mláďatům, která se nevyvinula natolik, aby opustila matčin vak, což je zhruba stáří 12 týdnů. 

Na seznamu jich bylo celkem 13, z toho jeden byl v České republice. Dva exempláře poslané s Tasmánského muzea a galerie umění však byly buďto kunovec velký, nebo tasmánský čert. Poté, co si muzeum vyžádalo všechny vzorky, udělalo 3D digitální model pomocí CT snímků. Cílem bylo zaměřit se na bod zlomu, kdy se z jasného vačnatce stane zvíře opravdu velmi podobné psu s výraznými zadními končetinami a specifickou čelistí. 

Veškerá mláďata byla uchována v etanolu a jsou stará od 1,5 do 12 týdnů. Celý výzkum má posloužit k lepšímu pochopení genomu tasmánských tygrů. Podle vědců je možné, že by mohlo použít jiné zvířecí buňky jako kostru, kterou by pak doplnily genomem tasmánského tygra, aby se jej pokusili zrekonstruovat. Je to ještě daleko, ale znalost jeho biologie by vědcům mohla pomoci.  

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrozí nejničivější vlna tsunami v historii? Vědci poslali do světa…

18.01.2019 14:09 Vlna tsunami je jedním z nejobávanějších přírodních živlů. V příštích desetiletích budou s velkou…

Vyhladí asteroid pozemský život? NASA lidem poslala jednu zásadní informaci

18.01.2019 13:25 Aktualizováno Pokud by hrozila srážka Země s mohutným asteroidem, lidé by se o tom od vědců včas dozvěděli.…

Slepé střevo není jediné. V těle máme devět věcí, které vůbec nepotřebujeme

18.01.2019 11:28 Aktualizováno V lidském těle se nachází mnoho částí a orgánů, které mívaly svoji důležitou funkci, avšak dnes nám…

Čech použije za 365 dní téměř 150 tašek. Tuzemští vědci určili, která z…

18.01.2019 10:13 Češi si z obchodů každý rok odnesou půl tuny všelijakého zboží, mnozí z nich na to používají…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama