Tajemství legendární "brány smrti" odhaleno: Proč zemřeli všichni tvorové, kteří se k ní přiblížili?

Vědci konečně objevili důvod, proč starověké řecké místo zabilo všechny ty, kteří se k němu přiblížili příliš blízko. Nic nadpřirozeného ale znovuobjevili – na vině je totiž příroda.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Hádesova brána

Podle starých legend zemřeli všichni lidé i zvířata, kteří se přiblížili k místu nazývanému „Hádesova brána". Ta se nachází na západě Turecka v provincii Denizli. Vědci nyní zjistili, že tento příběh je pravdivý.

Vysvětlení prastaré záhady je to docela jednoduché – zabíjí tu unikající plyn. Článek zveřejněný v časopise Archaeological and Anthropological Sciences vysvětluje, že vědci zjistili, že jeskyně sedí nad prasklinou, ze které se nepřetržitě uvolňuje velké množství oxidu uhličitého.

Plyn tu uniká dodnes. Koncentrace oxidu uhličitého je obzvláště vysoká blízko u země, a proto zvířata pravděpodobně umírají, jakmile se k puklině přiblíží. Při rozptýlení škodlivého plynu hraje roli také směr větru a sluneční světlo, vysvětlují experti.

„Během noci dosahuje oxid uhličitý takové koncentrace, která by během jedné minuty snadno zabila i člověka. Předpokládá se, že tyto emise byly považovány za dech Háda a nebo dech jeho pekelného psa Kerbera, který chrání vchod do pekla,“ píší archeologové ve svém článku.

Měření podle nich potvrzují přítomnost plynu v koncentracích, které vysvětlují starodávné příběhy o zabitých býcích, beranech i ptácích během různých náboženských obřadů. Právě toto nové zjištění podle nich navíc dokazuje, že starověcí spisovatelé jako Strabo nebo Plinius popsali mystický fenomén velmi přesně a bez velkého nadsázky. „Před dvěma tisíci lety mohly pouze nadpřirozené síly vysvětlit tyto jevy z hlubin,“ dodali archeologové.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci hlásí nevídaný objev. Pod oceány našli něco neuvěřitelného

16.12.2018 17:27 Aktualizováno Hlubiny oceánů patří k nejméně probádaným oblastem na naší planetě. Potvrzuje to i nejnovější objev…

Milostné kvákání? Žáby ve městech jsou rafinovanější než žáby v přírodě,…

16.12.2018 10:15 Žáby žijící ve městech kvákají jinak a lépe než jejich kolegyně žijící v přírodě. Nečekaný příklad…

Budeme jíst hlínu? Nejnovější studie přináší zvrat v léčbě obezity

16.12.2018 08:41 Dát si při večeři jako přílohu určitý druh hlíny možná pomáhá při prevenci obezity. Hlína z…

VIDEO: Starověký Egypt vydal další tajemství, objev vyrazil archeologům…

15.12.2018 20:42 Aktualizováno Egyptští archeologové objevili v oblasti Sakkára nedaleko Káhiry hrobku kněze starou více než 4400…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama