Tajemství legendární "brány smrti" odhaleno: Proč zemřeli všichni tvorové, kteří se k ní přiblížili?

Vědci konečně objevili důvod, proč starověké řecké místo zabilo všechny ty, kteří se k němu přiblížili příliš blízko. Nic nadpřirozeného ale znovuobjevili – na vině je totiž příroda.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Hádesova brána
doporučujeme

Podle starých legend zemřeli všichni lidé i zvířata, kteří se přiblížili k místu nazývanému „Hádesova brána". Ta se nachází na západě Turecka v provincii Denizli. Vědci nyní zjistili, že tento příběh je pravdivý.

Vysvětlení prastaré záhady je to docela jednoduché – zabíjí tu unikající plyn. Článek zveřejněný v časopise Archaeological and Anthropological Sciences vysvětluje, že vědci zjistili, že jeskyně sedí nad prasklinou, ze které se nepřetržitě uvolňuje velké množství oxidu uhličitého.

Plyn tu uniká dodnes. Koncentrace oxidu uhličitého je obzvláště vysoká blízko u země, a proto zvířata pravděpodobně umírají, jakmile se k puklině přiblíží. Při rozptýlení škodlivého plynu hraje roli také směr větru a sluneční světlo, vysvětlují experti.

„Během noci dosahuje oxid uhličitý takové koncentrace, která by během jedné minuty snadno zabila i člověka. Předpokládá se, že tyto emise byly považovány za dech Háda a nebo dech jeho pekelného psa Kerbera, který chrání vchod do pekla,“ píší archeologové ve svém článku.

Měření podle nich potvrzují přítomnost plynu v koncentracích, které vysvětlují starodávné příběhy o zabitých býcích, beranech i ptácích během různých náboženských obřadů. Právě toto nové zjištění podle nich navíc dokazuje, že starověcí spisovatelé jako Strabo nebo Plinius popsali mystický fenomén velmi přesně a bez velkého nadsázky. „Před dvěma tisíci lety mohly pouze nadpřirozené síly vysvětlit tyto jevy z hlubin,“ dodali archeologové.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouřetřesení? Vědci prokázali nový jev, spojují se při něm dva ničivé živly

17.10.2019 07:42 Vědci na Floridě se zabývají možnými souvislostmi mezi dvěma přírodními živly, zemětřesením a…

Čeští vědci hledají jméno pro exoplanetu, můžete jim pomoci

16.10.2019 17:19 Čeští vědci hledají jméno pro jeden z hvězdných systémů takzvaných exoplanet, tedy planet…

Jak rychle tajou ledovce ve Švýcarsku? Nové měření vyděsilo experty

16.10.2019 09:43 Švýcarské ledovce přišly v posledních pěti letech o deset procent svého objemu, upozornila v úterý…

Zachrání lidské zdraví prase? Lékaři pracují na podivných pokusech

15.10.2019 10:45 Od nepaměti lidé a lékaři sní o tom, že bude možné nechat lidem znovu narůst ztracené orgány. Jak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama