Záludná porucha spánku: Může být apnoe smrtelná? Ptali jsme se lékařky

ROZHOVOR – Zhruba 30 procent Čechů trpí nespavostí a odborníci předpokládají, že toto číslo bude dál narůstat. Kolem spánku zároveň koluje řada mýtů. MUDr. Jana Vyskočilová, vedoucí lékařka spánkové laboratoře na EUC Klinice Plzeň, odpověděla EuroZprávám.cz na otázky, které si položil snad každý z nás.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Každý někdy zažil období nespavosti. Kdy se už jedná o zdravotní problém a je nutné vyhledat lékaře?
Nespavost může být častá jako odpověď organizmu na stres, pokud ale přetrvává delší dobu, po odeznění vyvolávajícího momentu, tedy zhruba déle než čtyři týdny, je vhodné vyhledat odbornou pomoc.

Je nespavost mezi Čechy hodně rozšířená? Trpíme nespavostí v současnosti víc než například před 10 - 20 lety?
Touto nejčastější poruchou spánku trpí asi 30 procent populace, v závislosti na tzv. zrychleném tempu poslední doby a větší frekvenci vystavení organizmu zátěži se její výskyt zvyšuje

Kolik hodin denně bychom měli spát, resp. co je z medicínského hlediska na základě nejnovějších poznatků pokládáno za kvalitní spánek?
Průměrná doporučená doba spánku je 8 hodin, je to ale velice individuální. Existují tzv. krátkospáči, kterým vyhovuje 4-7 hodin spánku, někomu naopak těch osm nestačí. Důležitý je pocit odpočatosti a výkonnost následující den.

Jaké nejvážnější následky může nespavost mít?
Nespavost má dopad na celý organizmus, tedy prakticky všechny orgány těla. Nejzávažnějším rizikem může být dopravní nehoda v důsledku mikrospánku.

Čeho bychom se měli před spaním především vyvarovat?
Kouření, alkohol, povzbudivé látky, nepravidelnost doby usínání (směnný provoz), zvýšená tělesná aktivita, tedy cvičení tři hodiny před usnutím

Které skupiny obyvatel jsou nespavostí ohroženy více?
Na nespavost si častěji stěžují ženy. Bývá udávána i staršími pacienty, tam ale pozor na to, že ve stáří se potřeba spánku snižuje.

„Prášky“ jsou patrně nejznámější způsob léčby nespavosti. Jaké jsou další metody?
Vždycky se musí začít tzv. režimovými opatřeními: vyloučit výše uvedené faktory, které spánek narušují, usínat v pravidelnou denní dobu, jakoby připravit organizmus na to, že půjde spát. Spát v tmavé, dobře větratelné místnosti a určitě nepobírat pracovní ani neporacovní problémy v posteli

Když zůstaneme u léků, pacienti mívají obavy ze závislosti...
Zcela oprávněné. Některá tato medikace by se neměla používat dlouhodobě, ale o tom je nejlépe se poradit s lékařem

Někteří lidé tvrdí, že se jim nic nezdá. Je to vůbec možné, nebo si jen sny nepamatují?
Sen si pamatujeme, pokud se probudíme bezprostředně po něm nebo v průběhu toho snu. Je tedy možné, že si je nemusíme pamatovat.

Krom nespavosti, s jakými dalšími potížemi k vám pacienti přicházejí?
Další častou nemocí jsou poruchy dýchání ve spánku, z nich nejčastěji chrápání a pauzy v dýchání, tzv. apnoe

Jak laik pozná, že trpí apnoe?
Často pacienta pošle k lékaři partner s tím, že pauzy pozoroval. Další nejčastější stížností bývá nadměrná denní spavost.

Jak se apnoe léčí a může být smrtelná?
Dlouhá apnoická pauza může být  život ohrožující tím, že  může vyvolat až těžké poruchy srdečního rytmu, které mohou vést k náhlému úmrtí ve spánku.

Apnoe se neléčí, ale odstraňuje. Vymizení apnoických pauz kromě chirurgického zákroku na horních cestách dýchacích, který se ale doporučuje jen převážně u lehké spánkové apnoe, tedy tam. kde je malý počet pauz za hodinu spánku, může pomoci redukce váhy. To, jestli redukce váhy  odstraní apnoe, je velice individuální a navíc pacient s neléčenou spánkovou apnoí není schopen redukovat pro poruchu sekrece a využití  hormonů regulujících příjem a využití  potravy.

Apnoe se odstraňuje přístrojem na principu kompresoru, který vhání pomocí hadice a masky stlačený vzduch  do dýchacích cest. Tím je udrží otevřené.  Pochopitelně když pacient s přístrojem nespí, má pauzy zase. Vliv této tzv. přetlakové terapie na denní spavost je tak významný, že většina pacientů popisuje, že si nedovede představit spát bez přístroje.

Mluvení ze spaní či skřípání zuby ve spánku souvisí s živými sny, nebo je příčina jiná?
Toto patří mezi další poruchy spánku a není v návaznosti na sny

Při usínání se mi občas stane, že sebou najednou škubnu. A není to zrovna příjemné. O co se jedná?
Jedná se o zcela normální reakci svalového uvolnění na počátku spánku, toto není žádná nemoc.

Chrápání může mít několik příčin. V jakých případech je nutné vyhledat lékaře a jak se chrápání léčí? „Nouzovou metodou“ v ložnici je například mlaskání na chrápajícího, což není zrovna nejúčinnější. Je nějaká lepší domácí metoda?
Domácí metoda kromě snížení váhy, je-li tato příčinou, je jen změna polohy těla ve spánku, pokud je chrápání prokazatelně v poloze na zádech. Dříve se doporučovalo zašít míček do pyžama, dnes se vyrábějí speciální polštáře.

Existuje i nadměrná spavost. Jde o nemoc samu o sobě nebo spíše přiznak jiné choroby?
Nadměrná denní spavost je nejčastěji projevem spánkové apnoe. Nadměrná spavost je popisována i u různých psychiatrických onemocnění jako jsou deprese. Existuje jedna vzácná nemoc, kdy má pacient záchvaty neovlivnitelného spánku uprostřed činnosti, často spojené s emocí. Tato choroba se jmenuje narkolepsie.

Když se řekne „náměsíčnost“, vybavím si člověka v pyžamu, jak s předpaženýma rukama chodí za úplňku po střeše. Opravdu to tak vypadá? A může být náměsíčný člověk nebezpečný sobě a okolí – třeba vraždit?
Náměsíčnost má různé projevy, jak zmiňujete. Nebezpečné pro pacienta je, když se „někam vydá“ a může se zranit Ve stavu náměsíčnosti může pacient vykonávat různé činnosti. S násilnými činy já jako plicní lékař nemám zkušenosti, na to by bylo lepší se zeptat v neurologické spánkové laboratoři.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Unikátní projekt českých vědců: Pěstují zeleninu pro Mars

13.11.2019 12:56 Na České zemědělské univerzitě v pražském Suchdole roste na svislých plochách zelenina, která není…

Většina Čechů měla smůlu. Pozorování unikátního jevu na obloze zhatilo…

11.11.2019 18:03 Aktualizováno Špatné počasí zhatilo pozorování přechodu Merkuru před Sluncem z většiny území Česka. V Praze tak…

Jaký vliv má umění na mozek? Čeští vědci zahájili unikátní výzkum

11.11.2019 09:29 Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) zkoumají, jak obrazy ovlivňují stav člověka a jeho…

Nad Českem bude v pondělí viditelný přechod Merkuru před Sluncem

10.11.2019 20:39 V Česku bude v pondělí viditelný přechod Merkuru před Sluncem, který lze sledovat jen třináctkrát…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama