Proč je moře modré, když je voda sama o sobě průhledná?

Některé věci považujeme za samozřejmé a moc nad nimi nepřemýšlíme. Slunce je žluté, obloha azurová a moře modré. Když se nad nimi ale zamyslíme, zjistíme, že nám někdy nedávají smysl. Například proto, že voda je sama o sobě bezbarvá. Proč je tedy moře modré?

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto

Říká se, že voda odráží oblohu a je modré proto, že i barva oblohy je namodralá. Hned na začátku proto tento důvod vyloučíme, protože s barvou oblohy nemá moře vůbec nic společného.

Odpovědi je potřeba hledat jinde, konkrétně ve slunečním světle. To sice na první pohled vypadá jako průhledné a většinou jej vůbec nevidíme, opak je ale pravdou. Světlo je tvořeno škálou barev, které říkáme spektrum, a všechny je můžeme vidět, když je duha.

Pokud všechny tyto barvy spojíme do jedné, vznikne bílá, resp. průhledná barva světla. Může se to zdát divné, ale příroda je neúprosná a zařízeno to má dokonale. Problém nastává v lidském oku, které vidí pouze takzvané viditelné světlo, tedy úzkou část barev. 

Na rozdíl od kamer nevidíme infračerveně, na rozdíl od ptáků nevidíme UV záření, vidíme pouze základní škálu barev, z nichž některé mohou být pohlceny určitou látkou. A to je přesně ten důvod,proč je moře modré.

Voda má totiž schopnost světlo pohlcovat, a to postupně. Nejprve zmizí červené, poté žlutá, až zbude nakonec jen modrá barva světla, které vidíme. Proto nám moře přijde modré, ačkoliv voda žádnou barvu nemá. Tedy alespoň ta čistá, nezakalená.

Témata: Moře | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kosmické plavidlo poháněné parou? Američtí vědci vytvořili funkční…

16.01.2019 15:53 V USA vznikl prototyp vesmírné lodi poháněné parou. Teoreticky by mohla „skákat“ z jednoho objektu…

Můžeme zabránit vzniku rakoviny? Lékaři odhalují její příčinu

16.01.2019 11:18 Ještě donedávna vědci a lékaři věřili tomu, že vznik rakoviny je podmíněn geneticky. Nová zjištění…

Zemi míjejí tři velké asteroidy. Poslední proletí v noci, hrozí kolize

15.01.2019 22:21 Aktualizováno Kolem Země dnes od brzkého rána prolétají tři asteroidy. Zatímco první dva už proletěly, třetí…

Na Měsíci vyklíčila semena bavlníku. Čínská média zveřejnila fotku

15.01.2019 14:40 Na odvrácené straně Měsíce vyklíčila semena bavlníku, která tam dopravila počátkem ledna čínská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama