Proč je moře modré, když je voda sama o sobě průhledná?

Některé věci považujeme za samozřejmé a moc nad nimi nepřemýšlíme. Slunce je žluté, obloha azurová a moře modré. Když se nad nimi ale zamyslíme, zjistíme, že nám někdy nedávají smysl. Například proto, že voda je sama o sobě bezbarvá. Proč je tedy moře modré?

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Říká se, že voda odráží oblohu a je modré proto, že i barva oblohy je namodralá. Hned na začátku proto tento důvod vyloučíme, protože s barvou oblohy nemá moře vůbec nic společného.

Odpovědi je potřeba hledat jinde, konkrétně ve slunečním světle. To sice na první pohled vypadá jako průhledné a většinou jej vůbec nevidíme, opak je ale pravdou. Světlo je tvořeno škálou barev, které říkáme spektrum, a všechny je můžeme vidět, když je duha.

Pokud všechny tyto barvy spojíme do jedné, vznikne bílá, resp. průhledná barva světla. Může se to zdát divné, ale příroda je neúprosná a zařízeno to má dokonale. Problém nastává v lidském oku, které vidí pouze takzvané viditelné světlo, tedy úzkou část barev. 

Na rozdíl od kamer nevidíme infračerveně, na rozdíl od ptáků nevidíme UV záření, vidíme pouze základní škálu barev, z nichž některé mohou být pohlceny určitou látkou. A to je přesně ten důvod,proč je moře modré.

Voda má totiž schopnost světlo pohlcovat, a to postupně. Nejprve zmizí červené, poté žlutá, až zbude nakonec jen modrá barva světla, které vidíme. Proto nám moře přijde modré, ačkoliv voda žádnou barvu nemá. Tedy alespoň ta čistá, nezakalená.

Loading...
Témata: Moře | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Život na Marsu? NASA tají důležitou skutečnost, naznačuje vědec

20.10.2019 10:15 Je na rudé planetě život? Vědec, který se podílel na jedné z misí, tvrdí, že NASA zatajuje důležité…

Unikátní objev: Egypt ukázal 30 sarkofágů s mumiemi, jsou staré přes 3000…

19.10.2019 21:37 Aktualizováno Egyptské úřady dnes v Luxoru prezentovaly 30 malovaných dřevěných sarkofágů, jejichž stáří odhadují…

Jsou toalety opravdu špinavé? Vědci rozsekli největší mýty a radí, co…

18.10.2019 11:28 Mnoho lidí se veřejných toalet doslova děsí. Nemalá část z nich se jim snaží vyhnout, nebo si je v…

Jak se postavit smrti? Podle lékařů je nejdůležitější jedna jediná věc

18.10.2019 09:46 Předčasné úmrtí sice není lékařsky definovaný pojem, obecně se jím ale rozumí skon osoby v nízkém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama