Atentát na českého vůdce: Proč nechali zabít Albrechta z Valdštejna?

Protřelý politik a mimořádně úspěšný vojevůdce v průbehu první poloviny Třicetileté války dokázal nasgromáždit obrovské bohatství a moc. Skončil však neslavně. Atentát, který mu byl osudným, budí celou řadu otazníků. Za otazníky stojí především Valdštejnův příklon k astrologii, pokročilá fáze "uherské nemoci" a samozřejmě šlo o Valdštejnovy majetky.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Albrecht z Valdštejna

Hodnocení Albrechta z Valdštejna v českých učebnicích dějepisů vychází poněkud rozporuplně. Vzhledem k tomu, že se postavil na stranu habsburského krále v probíhající rebelii českých stavů, jsou jeho pozdější úspěchy zahaleny stínem pochybností. Nacionalistický výklad dějin, o který se postaral především František Palacký a následně jej znásobil Alois Jirásek, učinil z bitvy na Bílé hoře jednu z největších národních katastrof, tudíž člověk, který na tomto okamžiku založil svůj budoucí ekonomický a politicko-mocenský prospěch nezapadal jako správný hrdina národovecky pojatých českých dějin. Jen těžko můžeme dnes hodnotit, jestli by se malému českému státu vedlo lépe bez habsburského jha, s čímž by jistě souhlasil Jirásek, nebo jestli by došlo spíš k  jeho smutnému rozervání, jako v případě polské šlechtické republiky, kde stavovství vyhrálo nad absolutistickou panovnickou mocí a nefunkční stát pak byl postupně rozdělen mezi ostatní mocnosti.

Nehledě na to, byl Valštejn nejvýraznější českou osobností doby, kterou by zastínil snad jen učenec evropského formátu Jan Amos Komenský. Valdštejn měl velké zalíbení v okultních vědách, alchymii, astrologii a horoskopech. Vzhledem k tomu, že v první polovině 17. století měl ponětí o zákonech fyziky a dalších přírodních věd jen málokdo, bylo by chybou dělat z Valdštejna kvůli této zálibě šarlatána. Pokud bychom použili dnešní měřítka, měli bychom ho považovat za kulturního člověka. Historici tvrdí, že horoskopy, které si nechával napsat v důsledku ovlivnily Valdštejnův život na způsob sebenaplňujícího se proroctví.

Předpovězený atentát

Nejznámější horoskop, který si Valdštejn pro sebe nechal zhotovit, mu napsal slavný astrolog Jan Kepler. Samotného Keplera zajímala spíše matematika a k horoskopům měl skepsi, ovšem musel nějak život svou rodinu a jeho mecenáš císař Rudolf II. mnohdy otálel s placením účtů za jeho služby. Přestože je horoskop plný zavádějících informací, tak jak jsme dnes u horoskopů zvyklí, Kepler byl vynikajícím znalcem lidských povah, tudíž  se mu podařilo skvěle vystihnout rysy Valdštejnovy osobnosti, čehož následně mohli využít i historici. Zajímavě je, že si Kepler vůbec nebral servítky a popsal Valdštejna jako chorobně ctižádostivého, podezíravého a dravého, ale zároveň jako velmi inteligentního člověka, odmítajícího cokoliv běžného a konvenčního, což by dnes nebyla až tak negativní vlastnost, ovšem v době Valdštejna to rozhodně nebylo nic chvalitebného. Dále předpověděl Valdštejnovi také velké bohatství, jehož ziskem si udělá mnoho nepřátel, stejně jako zástup odhodlaných podporovatelů a k roku 1634 Valdštejnovi předpověděl velkou krizi. Přestože je i tento horoskop plný neurčitých konstatování s rokem 1634 měl Kepler pravdu, tehdy se totiž odehrála Valdštejnova finální krize.

Atentát, nedorozumění z důvodu psychické poruchy?

Dosud přesně nevíme, proč byl úspěšný vojevůdce zavražděn, přestože na něm stály a padaly vojenské úspěchy Habsburků v průběhu Třicetileté války. Často se hovoří o spiknutí a o tom, jak si Valdštejn připravoval půdu pro svou korunovaci českým králem. Historicky nejpravděpodobnější verze není takovou konspirací, jak už to bývá, ale na zajímavosti ji to neubírá. Ačkoliv Valdštejnovi oponenti se neustále u dvora oháněli jeho zradou, šlo jim zejména o jeho nahromaděný majetek. Ten byl skutečně značný bezpochyby se Valdštejn svou osobní mocí vyrovnal králi, argumentovalo se především Valdštejnovým zrádným jednáním se státníky z okolních zemí. Na tom však ve skutečnosti nebylo nic divného, Valdštejn měl z titulu generalissima, jako nejvyšší velitel a přímý zástupce krále plné právo vyjednávat s nepřáteli i spojenci. Jeho počínání však bylo vskutku podivné. Mohl za to syfilis, který si Valdštejn uhnal jako celá řada jiných vojáků. V konečném důsledku se nemoc projevuje psychickými poruchami a demencí, tudíž Valdštejnovy podivné kroky ve vzdálené Vídni vzbuzovaly dojem, že jeho počínání je zrádné. Celá situace pak vyeskalovala ve známou úkladnou vraždu, kdy byl Valdštejn probodnut píkou, stejně jako jeho nejvěrnější důstojníci.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vynecháváte každý měsíc antikoncepci? Je to zbytečné a rizikové

23.01.2019 13:54 Aktualizováno Hormonální antikoncepce se nejčastěji užívá ve 28 denních cyklech, při nichž ženy vždy 7 dní…

Neobvyklý přírodní úkaz: Na řece v USA se objevil záhadný ledový disk

22.01.2019 16:57 Aktualizováno V americkém Maine se na řece objevil zvláštní útvar. Velký, téměř dokonale kulatý disk z ledu,…

Ráno moudřejší večera. Smyšlené pořekadlo nebo vědecky prokázaný fakt?

22.01.2019 16:51 Říká se, že ráno je moudřejší večera. Staré známé pořekadlo staví na předpokladu, že lidský mozek…

Miliony Čechů trpí nespavostí. Vědci teď zjistili, že se ji snažíme léčit…

22.01.2019 13:20 Poruchami spánku trpí několik milionů českých občanů, kteří se s nimi stále častěji snaží něco…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama