Legendární prorok opravdu žil? Archeologové narazili na pečeť, která jim zamotala hlavu

Izaiaš, v překladu Hospodin je spása, je jeden z významných izraelských proroků období Starého zákona. Jeho osobě se připisuje autorství biblické knihy Izajáš. A právě na toto jméno teď archeologové narazili při vykopávkách v Jeruzalémě. Je tedy možné, že tato biblická postava opravdu žila?

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Bible

Zhruba před 2 700 lety někdo otiskl pečeť s nápisem Izaiáš do měkkého kusu hlíny, který se postupem časem vytvrzoval, vysvětlují archeologové, kteří objevili tento otisk v Jeruzalémě. Pokud by se ukázalo, že jde o pečeť proroka Izaiáše, byl by to první archeologický důkaz o tomto židovském prorokovi, podle kterého se jmenuje celá jedna kniha Starého zákona, vysvětluje server Live Science.

Izaiáš podle Hebrejské Bible povzbuzoval judského krále Ezechiáše aby bojoval proti asyrskému vojsku, které  se v roce 701 př.n.l obléhalo Jeruzalém. Izaiáš radil Ezechiášovi, aby ignoroval asyrské nabídky, aby se vzdal. Řekl, že Bůh zabrání uchvácení Jeruzaléma. Podle Hebrejské bible „Anděl páně" zničil asyrskou armádu, Naopak starověké asyrské záznamy  tvrdí, že armáda odešla až poté, co se Ezechiáš rozhodl zaplatit poplatek.

Archeologové objevili pečeť během výkopů v roce 2009 v oblasti Ophel ve východním Jeruzalémě, která se nachází mezi archeologickým nalezištěm „Město Davidovo" a Chrámovou horu. Asi 3 metry od pečetě Izaiáše bylo objevena také pečeť krále Ezechiáše, uvedl tým archeologů pod vedením Eilata Mazara, profesora archeologie z Jeruzalémského archeologického ústavu Hebrejské univerzity.

Ačkoli je Izaiášovo jméno, které v hebrejštině zní Yesha'yahu, je na pečeti jasně vidět, archeologové nevědí, zda jde právě o biblického proroka Izaiáše. Je také možné, že jde o někoho jiného se stejným jménem, který žil před 2,700 lety. „Zdá se, že jsme objevili otisk pečeti, která pravděpodobně patřila prorokovi Izaiášovi v archeologickém výkopu," uvedl Mazar ve svém prohlášení.

Pokud by mohl být nález přímo spojen s prorokem Izaiášem, „byl by to první archeologický a nejstarší mimo-biblický odkaz na proroka Izaiáše, který byl někdy objeven," řekl Robert Cargill, archeolog a profesor klasických a náboženských studií na univerzitě v Iowě, který je redaktorem knihy Biblical Archeology Review, která studii publikovala.

Poškozený nápis

Bohužel je ale otisk pečeti poškozen, což ztěžuje určení, zda je „Izaiáš" v otisku je prorok, nebo zda jde jen o odkaz na někoho jiného se stejným jménem. V horní části otisku je možné vidět spodní část „pastýřky", napsal Mazar ve svém článku. To je podle něj „motiv požehnání a ochrany často se vyskytující v Judsku, zejména v Jeruzalémě".

Kromě jména Izaiáš je v otisku také vidět slovo „nvy". Archeologové si nejsou jisti, co přesně toto slovo znamená. Mazar poznamenal, že pokud by slovo nvy mělo na konci hebrejské písmeno „aleph", vzniklo by slovo, které znamená prorok. Nicméně testování poškozené části otisku nezjistilo žádné zbytky písmena aleph, popisuje Mazar. Bez tohoto písmena by mohlo „nvy“ být osobní jméno, které odkazuje na jiného Izaiáše a ne na titul „prorok", napsal Mazar.

Dokonce i bez písmena aleph je stále možné, že slovo nvy může znamenat proroka, napsal Mazar. Poznamenal, že v Hebrejské bibli existují případy, kde je napsán titul „prorok" bez písmena aleph, dodávají archeologové. 

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kde leží nejstarší pyramida na světě? Na Egpyt zapomeňte, říkají vědci

18.12.2018 12:50 Tým indonéských vědců nadále věří, že se jim podařilo odhalit nejstarší pyramidovitou stavbu na…

Případ jako z Dr. House: Matka se synem záhadně onemocněli, lékaři nemohli…

18.12.2018 09:59 Americký magazín tropické medicíny a hygieny informoval o podivném případu, který se odehrál v Číně…

Projděte fotonovým tunelem. Už tento pátek

17.12.2018 20:13 V pátek 21. prosince ve 23.23 našeho času se Slunce na pozemské obloze dostane do nejjižnějšího…

Pozor na běžné léky proti bolesti, mohou způsobit vážné zdravotní…

17.12.2018 11:09 Nesteroidní protizánětlivé léky (NSA), které se běžně užívají proti bolesti, by mohly mít více…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama