Legendární prorok opravdu žil? Archeologové narazili na pečeť, která jim zamotala hlavu

Izaiaš, v překladu Hospodin je spása, je jeden z významných izraelských proroků období Starého zákona. Jeho osobě se připisuje autorství biblické knihy Izajáš. A právě na toto jméno teď archeologové narazili při vykopávkách v Jeruzalémě. Je tedy možné, že tato biblická postava opravdu žila?

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Bible
doporučujeme

Zhruba před 2 700 lety někdo otiskl pečeť s nápisem Izaiáš do měkkého kusu hlíny, který se postupem časem vytvrzoval, vysvětlují archeologové, kteří objevili tento otisk v Jeruzalémě. Pokud by se ukázalo, že jde o pečeť proroka Izaiáše, byl by to první archeologický důkaz o tomto židovském prorokovi, podle kterého se jmenuje celá jedna kniha Starého zákona, vysvětluje server Live Science.

Izaiáš podle Hebrejské Bible povzbuzoval judského krále Ezechiáše aby bojoval proti asyrskému vojsku, které  se v roce 701 př.n.l obléhalo Jeruzalém. Izaiáš radil Ezechiášovi, aby ignoroval asyrské nabídky, aby se vzdal. Řekl, že Bůh zabrání uchvácení Jeruzaléma. Podle Hebrejské bible „Anděl páně" zničil asyrskou armádu, Naopak starověké asyrské záznamy  tvrdí, že armáda odešla až poté, co se Ezechiáš rozhodl zaplatit poplatek.

Archeologové objevili pečeť během výkopů v roce 2009 v oblasti Ophel ve východním Jeruzalémě, která se nachází mezi archeologickým nalezištěm „Město Davidovo" a Chrámovou horu. Asi 3 metry od pečetě Izaiáše bylo objevena také pečeť krále Ezechiáše, uvedl tým archeologů pod vedením Eilata Mazara, profesora archeologie z Jeruzalémského archeologického ústavu Hebrejské univerzity.

Ačkoli je Izaiášovo jméno, které v hebrejštině zní Yesha'yahu, je na pečeti jasně vidět, archeologové nevědí, zda jde právě o biblického proroka Izaiáše. Je také možné, že jde o někoho jiného se stejným jménem, který žil před 2,700 lety. „Zdá se, že jsme objevili otisk pečeti, která pravděpodobně patřila prorokovi Izaiášovi v archeologickém výkopu," uvedl Mazar ve svém prohlášení.

Pokud by mohl být nález přímo spojen s prorokem Izaiášem, „byl by to první archeologický a nejstarší mimo-biblický odkaz na proroka Izaiáše, který byl někdy objeven," řekl Robert Cargill, archeolog a profesor klasických a náboženských studií na univerzitě v Iowě, který je redaktorem knihy Biblical Archeology Review, která studii publikovala.

Poškozený nápis

Bohužel je ale otisk pečeti poškozen, což ztěžuje určení, zda je „Izaiáš" v otisku je prorok, nebo zda jde jen o odkaz na někoho jiného se stejným jménem. V horní části otisku je možné vidět spodní část „pastýřky", napsal Mazar ve svém článku. To je podle něj „motiv požehnání a ochrany často se vyskytující v Judsku, zejména v Jeruzalémě".

Kromě jména Izaiáš je v otisku také vidět slovo „nvy". Archeologové si nejsou jisti, co přesně toto slovo znamená. Mazar poznamenal, že pokud by slovo nvy mělo na konci hebrejské písmeno „aleph", vzniklo by slovo, které znamená prorok. Nicméně testování poškozené části otisku nezjistilo žádné zbytky písmena aleph, popisuje Mazar. Bez tohoto písmena by mohlo „nvy“ být osobní jméno, které odkazuje na jiného Izaiáše a ne na titul „prorok", napsal Mazar.

Dokonce i bez písmena aleph je stále možné, že slovo nvy může znamenat proroka, napsal Mazar. Poznamenal, že v Hebrejské bibli existují případy, kde je napsán titul „prorok" bez písmena aleph, dodávají archeologové. 

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká hlava: Hlavní cenu dostal egyptolog Bárta, uspěli i další tři vědci…

22.11.2019 15:42 Ocenění Česká hlava získali kromě laureáta hlavní národní ceny egyptologa Miroslava Bárty tři vědci…

Planina Nazca vydala tajemství. Objeveno 140 nových obrazců

19.11.2019 08:20 Japonští vědci objevili na jihoperuánské planině Nazca a v jejím okolí na 140 nových obrazců,…

Superpotravina, která z mozku udělá počítač? Každý ji má doma, jen o ní…

18.11.2019 11:36 Jedna z mála rad od doktora, kterou by většina z nás poslechla s radostí. Denní dávka čokolády má…

Unikátní projekt českých vědců: Pěstují zeleninu pro Mars

13.11.2019 12:56 Na České zemědělské univerzitě v pražském Suchdole roste na svislých plochách zelenina, která není…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama