Jsou antidepresiva jen drahé lentilky? V západním světě patří mezi nejčastěji předepisované léky

V uplynulých desetiletích se ve společnosti vedla řada diskuzí o antidepresivech. Někteří pochybovali o jejich účinnosti, jiní se báli jejich nadužívání a množné závislosti. Nová velká studie zveřejněná v magazínu The Lancet usiluje o to, aby tyto debaty zůstaly v klidu a nehnaly se až do extrémů.

Přidejte svůj názor

deprese
doporučujeme

Mezinárodní tým vedený Oxfordskou univerzitou ve Velké Británii provedl obrovskou metaanalýzu dat téměř 120 000 lidí a jejich zkušeností s používáním 21 nejčastěji předepisovaných antidepresiv.

Jejich verdikt? Antidepresiva fungují. „Tato přísná studie potvrzuje, že antidepresiva mají důležitou roli v léčbě deprese," uvedl doktor James Warner, psychiatr z Imperial College v Londýně, který se na studii nepodílel.

„Deprese každoročně trápí tisíce lidí a tato studie doplňuje stávající důkaz, že jsou k dispozici účinné léčebné postupy. Tato studie také poskytuje přehled o tom, jak účinné a jak dobře tolerované jsou všechna běžná antidepresiva. Díky tomu by měla pomáhat lékařům a pacientům při volbě léčby,“ vysvětluje lékař.

Analýza označuje léky za „účinné", pokud snížily symptomy deprese o 50 procent nebo více. Bylo prokázáno, že všech 21 antidepresiv bylo po osmi týdnech užívání účinnější než placebo. Některé léky se zároveň ukázaly jako efektivnější než jiné. Nejúčinnější byly agomelatin, amitriptylin, escitalopram, mirtazapin, paroxetin, venlafaxin a vortioxetin. Stejně jako většina léků se všechny tyto léky prodávají pod několika různými značkami.

Deprese je velmi častým zážitkem, zdůrazňuje server IFL Science. V současné době žije na světě více než 300 milionů lidí s depresí - a toto číslo neustále roste. Stejně jako každý jiný zdravotní problém, i depresi je třeba léčit. Existuje mnoho léčebných postupů, mezi které patří antidepresiva.

Antidepresiva patří v západním světě mezi nejčastěji předepisované léky. Existuje mnoho různých forem, které fungují různými způsoby, nicméně všechny vychází z principu zvyšování hladin neurotransmiterů, jako jsou serotonin a noradrenalin. Přestože byl tento výzkum byl oceněn celou řadou odborníků, někteří experti lidem připomínají, že antidepresiva nemusí být nezbytně řešením, které by bylo jednoznačně vhodné pro všechny.

„Jedná se o kvalitní výzkum a závěry jsou podpořeny solidními údaji," uvádí profesor Allan Young z King's College London Institute of Psychiatry, Psychology & Neuroscience. „Nicméně bychom si měli být vědomi toho, že tato zjištění se vztahují pouze na závažnou depresivní poruchu a jsou vypočteny ze skupinových údajů, takže se jednotlivci mohou v reakci výrazně lišit.“

Poukazuje také na to, že některá antidepresiva se používají u jiných poruch jako je úzkost nebo obsedantně kompulzivní porucha i v případech, kdy je lék předepsán na něco jiného, než je původní stav, pro který byl oficiálně schválen.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolik máte přátel? I to je vědecká otázka

25.03.2019 09:07 Nejen že vytváření přátelských sociálních sítí je opravdu složitá věc i pro vědce, ale svým…

Mít dvojče-bratra je pro dívky špatné? Nová studie vyvolala poprask

22.03.2019 09:59 Pokud má dívka bratra-dvojče, poškozuje to nejen její školní výsledky a budoucí pracovní pozici,…

Cena ropy klesá, ale benzín je stále drahý: Trhu s ropou nikdo nerozumí

22.03.2019 09:28 Vědci zkoumali změny na trhu s ropou způsobené získáváním suroviny z břidlice. Ceny ropy se vymkly…

Čeští vědci vytvořili přepínač DNA, může pomoci v boji s nemocemi

21.03.2019 19:52 Aktualizováno Čeští vědci vytvořili umělý přepínač DNA, který by do budoucna mohl pomoci třeba v boji s nemocemi.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama