Konec Přemyslovců v roce 1306? Ani náhodou, ve skutečnosti přežili další stovky let

Ve škole jsme se asi všichni učili, že rod Přemyslovců vymřel po meči v roce 1306, kdy byl v Olomouci zavražděn král Václav III. Ve skutečnosti však tento slavný rod zmizel z dějin až v 16. století – v roce 1521.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Eliška Přemyslovna

Kdy vymřel rod Přemyslovců? Většina lidí by na tuto otázku odpověděla, že Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306. Tento rok totiž bývá s touto událostí tradičně spojován. Dne 4. srpna 1306 byl totiž v Olomouci zavražděn král český, ale také uherský a polský – Václav III. Dodnes se vedou spory o to, kdo mohl být vrahem mladého panovníka. Jedno je však jisté – smrtí Václava III. nezmizel rod Přemyslovců z dějin. Teprve v roce 1521 zemřel poslední příslušník této dynastie. Jmenoval se Valentin Hrbatý.

Poslední příslušníci rodu Přemyslovců sídlili v oblasti moravskoslezského pomezí až do 16. století. Vůbec posledním Přemyslovcem byl Valentin Hrbatý. Tento ratibořský a opavský kníže se v roce 1485 (tento rok je však nejistý) narodil manželům Janu V. Ratibořskému a Magdaleně Opolské. Kvůli svému vzhledu dostal Valentin přídomek Hrbatý.

Zakladatelem opavské větve rodu Přemyslovců byl Mikuláš I. Opavský. Ten přišel na svět jako nemanželský potomek krále Přemysla Otakara II. a Anežky z Kuenringu. Panovník tehdy neměl manželského syna a tedy i legitimního nástupce trůnu, a proto se obrátil na papeže s prosbou, aby Mikulášovi zajistil českou korunu. Papež Mikuláše I. Opavského uznal jako Přemyslova právoplatného syna, ovšem nárok na český trůn mu nepotvrdil. Mikuláš se tak stal vládcem Opavska. Údajně se měl Mikuláš I. Opavský zúčastnil bitvy na Moravském poli v roce 1278, kde jeho otec a český král zemřel, sám byl pak odveden do uherského zajetí. V roce 1290 pak vstoupil do dějin českých zemí znovu, kdy nechal uvěznit a nakonec popravit Záviše z Falkenštejna.

Vraťme se však k Valentinovi. Právě se smrtí tohoto muže dne 13. listopadu 1521 je spojeno definitivní vymření rodu Přemyslovců po meči. Do roku 1506 spravoval Valentin Hrbatý území Ratibořska a Opavska spolu se svými bratry Janem VI. a Mikulášem VII. Později vládl sám. Podle dochovaných dobových zpráv byl Valentin muž vznešený, moudrý a dbal na dobré mravy. Mnoho informací o jeho životě se nám však bohužel nedochovalo – možná proto dnes patří k tak trochu opomíjeným postavám české historie. V letopisech z oblasti Ratibořska bychom ani nenašli zmínku o smrti tohoto posledního Přemyslovce, přičemž se ale nepochybně jednalo o významnou událost hodnou zaznamenání. Může se zdát, že doboví kronikáři postavu Valentina Hrbatého také opomíjeli. Jako kdyby nikoho tehdy nezajímalo vymření marginalizovaného přemyslovského rodu. Za jakési znovuobjevení osoby Valentina Hrbatého tak vděčíme až archeologii. V roce 1997 prováděla archeologický výzkum v ratibořském klášteře dominikánek, kde jsou knížata pohřbena, archeoložka Krystyna Kozlowska. Tehdy objevila hrob Valentina Hrbatého, posledního příslušníka rodu Přemyslovců, o čemž svědčil rituálně zlomený meč položený na jeho rakvi. Rituální zlomení meče bylo považováno za symbol vymření dynastie.

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vynecháváte každý měsíc antikoncepci? Je to zbytečné a rizikové

23.01.2019 13:54 Aktualizováno Hormonální antikoncepce se nejčastěji užívá ve 28 denních cyklech, při nichž ženy vždy 7 dní…

Neobvyklý přírodní úkaz: Na řece v USA se objevil záhadný ledový disk

22.01.2019 16:57 Aktualizováno V americkém Maine se na řece objevil zvláštní útvar. Velký, téměř dokonale kulatý disk z ledu,…

Ráno moudřejší večera. Smyšlené pořekadlo nebo vědecky prokázaný fakt?

22.01.2019 16:51 Říká se, že ráno je moudřejší večera. Staré známé pořekadlo staví na předpokladu, že lidský mozek…

Miliony Čechů trpí nespavostí. Vědci teď zjistili, že se ji snažíme léčit…

22.01.2019 13:20 Poruchami spánku trpí několik milionů českých občanů, kteří se s nimi stále častěji snaží něco…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama