Vražedné bouře, povodně, extrémní počasí. Významná města čekají v příštím desetiletí "alarmující" změny

Třináct významných světových měst může během příštího desetiletí zaznamenat „alarmující" nárůst teploty - a to až o 2 °C, uvádí nová zpráva vědců. Například švýcarská Ženeva se může v příštích několika letech oteplit až o 2,5 °C.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Klimatické změny
doporučujeme

Třináct měst na celém světě by mělo podle odhadů zaznamenat „alarmující" nárůst teploty. Tento nárůst by mohl v příštím desetiletí přesáhnout 2 °C. Uvádí to nová studie, ze které cituje server The Independent. Do výzkumu bylo zahrnuto více než 100 světových měst.

Největšímu potenciálnímu nárůstu teplot může čelit belgické město Lovaň, píše se ve zprávě Výzkumné sítě Urban Climate Change Research Network, která sídlí na Columbijské univerzitě. Mezi další města, která zřejmě do roku 2020 čeká prudký nárůst teplot, patří Ženeva ve Švýcarsku (2,5 °C), Šen-čen v Číně (2,3 °C) a Cukuba v Japonsku (2,3 °C).

„Je to všechno alarmující," varuje William Solecki, jeden z redaktorů studie, která byla představena v úterý na summitu o klimatických změnách podporovaném OSN. Všechny dosavadní předpovědi sice hovořily o nárůstu teplot, ovšem v menším měřítku. Například u Lovaně to bylo asi „jen“ 1,1 °C.

Nové údaje poskytují městům „základních povědomí" v době probíhajícího úsilí o potlačení účinků globálního oteplování, vysvětluje Cynthia Rosenzweigová, redaktorka zprávy a výzkumnice agentury NASA . Poznatky vycházejí z návrhu zprávy OSN, která již vyvolal poplach kvůli předpovědí, že nárůst globální teploty překročí cíl 1,5 °C stanovený v pařížské klimatické dohodě.

Odborníci tvrdí, že bouře, povodně a další extrémní meteorologické události související s klimatickými změnami zasáhnou města mnohem tvrději, než vědci původně předpokládali. „Jak mohou města vědět, jak by měla rozvíjet plány týkající se odolnosti, pokud nebudou znát teplotní projekce a nebudou vědět, jak se má klima v jejich městech měnit?" uvedla Rosenzweigová během tiskové konference.

Předpokládaný nárůst teploty v některých případech naopak nepřekračuje 1 °C. Variabilita nálezů podle zprávy připomíná, že jednotlivá města potřebují vypracovat plány pro zmírnění dopadů změny klimatu na míru. Toto plánování je zvláště důležité s ohledem na rostoucí urbanizaci. Přibližně polovina světového obyvatelstva žije v městských oblastech a podle údajů OSN by se toto číslo mělo do roku 2050 zvýšit na 66 procent.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

50 let od přistání na Měsíci: Proč se na něj lidstvo desítky let nevrátilo?

20.07.2019 13:19 Přistání 12 lidí na Měsíci je nejen největší úspěch amerického Národního úřadu pro letectví a…

50 let od přistání na Měsíci: Skutečně po něm lidé chodili?

20.07.2019 11:53 Na dnešek připadlo významné výročí - uplynulo přesně 50 let od přistání Američanů na měsíci. Nebo…

Před 50 lety lidstvo poprvé přistálo na Měsíci

20.07.2019 09:27 V dobývání vesmíru, v němž před více než půlstoletím soupeřily USA a Sovětský svaz, měla zprvu…

Lidstvo čeká katastrofická budoucnost? Nový výzkum děsí vědce

19.07.2019 22:49 Aktualizováno Na Antarktidu tvrdě dopadá globální oteplování. Nové výzkumy ukázaly, že na některých místech se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama