Vražedné bouře, povodně, extrémní počasí. Významná města čekají v příštím desetiletí "alarmující" změny

Třináct významných světových měst může během příštího desetiletí zaznamenat „alarmující" nárůst teploty - a to až o 2 °C, uvádí nová zpráva vědců. Například švýcarská Ženeva se může v příštích několika letech oteplit až o 2,5 °C.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Klimatické změny

Třináct měst na celém světě by mělo podle odhadů zaznamenat „alarmující" nárůst teploty. Tento nárůst by mohl v příštím desetiletí přesáhnout 2 °C. Uvádí to nová studie, ze které cituje server The Independent. Do výzkumu bylo zahrnuto více než 100 světových měst.

Největšímu potenciálnímu nárůstu teplot může čelit belgické město Lovaň, píše se ve zprávě Výzkumné sítě Urban Climate Change Research Network, která sídlí na Columbijské univerzitě. Mezi další města, která zřejmě do roku 2020 čeká prudký nárůst teplot, patří Ženeva ve Švýcarsku (2,5 °C), Šen-čen v Číně (2,3 °C) a Cukuba v Japonsku (2,3 °C).

„Je to všechno alarmující," varuje William Solecki, jeden z redaktorů studie, která byla představena v úterý na summitu o klimatických změnách podporovaném OSN. Všechny dosavadní předpovědi sice hovořily o nárůstu teplot, ovšem v menším měřítku. Například u Lovaně to bylo asi „jen“ 1,1 °C.

Nové údaje poskytují městům „základních povědomí" v době probíhajícího úsilí o potlačení účinků globálního oteplování, vysvětluje Cynthia Rosenzweigová, redaktorka zprávy a výzkumnice agentury NASA . Poznatky vycházejí z návrhu zprávy OSN, která již vyvolal poplach kvůli předpovědí, že nárůst globální teploty překročí cíl 1,5 °C stanovený v pařížské klimatické dohodě.

Odborníci tvrdí, že bouře, povodně a další extrémní meteorologické události související s klimatickými změnami zasáhnou města mnohem tvrději, než vědci původně předpokládali. „Jak mohou města vědět, jak by měla rozvíjet plány týkající se odolnosti, pokud nebudou znát teplotní projekce a nebudou vědět, jak se má klima v jejich městech měnit?" uvedla Rosenzweigová během tiskové konference.

Předpokládaný nárůst teploty v některých případech naopak nepřekračuje 1 °C. Variabilita nálezů podle zprávy připomíná, že jednotlivá města potřebují vypracovat plány pro zmírnění dopadů změny klimatu na míru. Toto plánování je zvláště důležité s ohledem na rostoucí urbanizaci. Přibližně polovina světového obyvatelstva žije v městských oblastech a podle údajů OSN by se toto číslo mělo do roku 2050 zvýšit na 66 procent.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci hlásí nevídaný objev. Pod oceány našli něco neuvěřitelného

16.12.2018 17:27 Aktualizováno Hlubiny oceánů patří k nejméně probádaným oblastem na naší planetě. Potvrzuje to i nejnovější objev…

Milostné kvákání? Žáby ve městech jsou rafinovanější než žáby v přírodě,…

16.12.2018 10:15 Žáby žijící ve městech kvákají jinak a lépe než jejich kolegyně žijící v přírodě. Nečekaný příklad…

Budeme jíst hlínu? Nejnovější studie přináší zvrat v léčbě obezity

16.12.2018 08:41 Dát si při večeři jako přílohu určitý druh hlíny možná pomáhá při prevenci obezity. Hlína z…

VIDEO: Starověký Egypt vydal další tajemství, objev vyrazil archeologům…

15.12.2018 20:42 Aktualizováno Egyptští archeologové objevili v oblasti Sakkára nedaleko Káhiry hrobku kněze starou více než 4400…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama