Jak se vraždí špioni? Otrava není ničím výjimečným, jsou ale i jiné způsoby

Británií zmítá pokus o vraždu bývalého ruského špiona Sergeje Skripala.Nemusí ale jít nutně jen o politika nebo špeha. V novodobé historii byli otráveni přeběhlíci, spisovatelé nebo disidenti. Právě tento způsob vraždy má v oblibě například ruská KGB, oblíbily si ji ale i izraelské tajné služby Mossad nebo korejští agenti.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

V dobách studené války byli v Německu usmrceni jedem dva ukrajinští opozičníci. Obě vraždy nařídila sovětská tajná služba KGB, obě provedl sovětský agent Bogdan Stašinskij, obě se udály v Mnichově a obě stejným způsobem: pomocí kyanidové pistole.

V říjnu 1957 zavraždil Stašinskij v bavorské metropoli exilového politika Lva Rebeta, v říjnu 1959 vůdce Organizace ukrajinských nacionalistů Stepana Banderu. Západoněmecký nejvyšší soud tehdy ve slavném rozsudku odsoudil pachatele Stašinského pouze jako pomocníka a za skutečné pachatele označil "vysoce postavené původce zločinu" v Moskvě.

KGB se pokusila otrávit i dalším přeběhlíky na Západ: v roce 1957 měl být pomocí jedu v kávě, pravděpodobně polonia, usmrcen ve Frankfurtu nad Mohanem někdejší agent KGB Nikolaj Chochlov. Atentát na jeho osobu se však tehdy nezdařil, Chochlov zemřel v Kalifornii v roce 2007 na infarkt.

Patrně nejznámější je vražda bulharského disidenta a spisovatele Georgiho Markova v září 1978 v Londýně. Agent bulharské tajné služby mu tehdy na autobusové zastávce vpíchl v davu do nohy prudce jedovatý ricin speciálně uzpůsobeným deštníkem.

Markov skonal po čtyřech dnech. Podle některých spekulací si zabití Markova, který v Londýně pracoval v bulharské sekci rozhlasové stanice BBC, osobně objednal vůdce bulharských komunistů Todor Živkov, protože Markov, kdysi prominentní spisovatel a později ostrý kritik poměrů v Bulharsku, toho příliš mnoho věděl o životě tamních vládců.

V září 1997 se dva agenti izraelské tajné služby Mossad pokusili v Ammánu zabít předáka hnutí Hamas Chálida Mišála. Ten unikl smrti, když na naléhání tehdejšího jordánského krále Husajna Izrael prozradil protijed.

Na podzim roku 2004 byl během volební kampaně otráven dioxinem na schůzce s představiteli tajných služeb bývalý ukrajinský prezident Viktor Juščenko. Politik má od té doby zhyzděnou tvář.

Na otravu radioaktivním poloniem 210 zemřel v listopadu 2006 bývalý ruský agent Alexandr Litviněnko, který již před smrtí obvinil ze své vraždy ruského prezidenta Vladimira Putina. Jako agent pracoval nejdříve pro SSSR a poté pro Rusko, později začal kritizovat vedení země i poměry v rozvědce. Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal britské občanství a pracoval pro tajnou službu MI6.

Podle vyšetřování existují důkazy, že Litviněnka otrávili bývalí ruští agenti Dmitrij Kovtun a Andrej Lugovoj, které ale Rusko odmítlo vydat. Látku mu přimíchali do čaje během schůzky, která se na podzim roku 2006 konala v jednom londýnském hotelu. Podle britského soudce vraždu "pravděpodobně schválil" ruský prezident Vladimir Putin.

Letos v únoru byl otráven bratr severokorejského prezidenta Kim Čong-nam. Podle výsledků pitvy, které byly dnes zveřejněny, ho zabil silný neurotoxin. Smrtící látku 45letému Kim Čong-namovi do obličeje nastříkaly dvě ženy, které nyní tvrdí, že byly přesvědčené, že se jedná jen o žert natáčený skrytou kamerou pro televizní zábavný pořad.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

neobvyklý přírodní úkaz: Na řece v USA se objevil záhadný ledový disk

22.01.2019 16:57 Aktualizováno V americkém Maine se na řece objevil zvláštní útvar. Velký, téměř dokonale kulatý disk z ledu,…

Ráno moudřejší večera. Smyšlené pořekadlo nebo vědecky prokázaný fakt?

22.01.2019 16:51 Říká se, že ráno je moudřejší večera. Staré známé pořekadlo staví na předpokladu, že lidský mozek…

Miliony Čechů trpí nespavostí. Vědci teď zjistili, že se ji snažíme léčit…

22.01.2019 13:20 Poruchami spánku trpí několik milionů českých občanů, kteří se s nimi stále častěji snaží něco…

Skuteční zombie živočišné říše. Houba svého hostitele ovládne a nakonec…

21.01.2019 16:54 Aktualizováno Hororové filmy plné běsnících zombie, jejichž mozek ovládá nějaký parazit, či virus, jsou ve svém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama