Barbarské léčebné postupy? Některé dodnes zachraňují životy

V poslední době se do módy dostává vše staré, medicína je ale jedno z odvětví, kde se lidstvo snaží objevovat stálé nové a nové věci, využívat nejmodernější technologie a zlepšit tak zdraví lidí. Nicméně i tak se někdy používají lékařské postupy, které byste tipovali, že se naposledy použily ve středověku. Pojďte se podívat na sedm z nich, jak si je připravil server Live Science.

Přidejte svůj názor

lékaři
doporučujeme

Léčba včelím jedem

Léčba, kdy se lidé dobrovolně nechávají bodat včelami, nebo si jejich jed podávají injekčně, se datuje do dob starověkého Řecka, kdy jej používal sám Hippokrates. Věřil, že jejich jed má léčivé účinky a pomáhá při léčbě artritidy.

Studie z roku 2016 tvrdí, že včelí jed obsahuje melittin, který má protizánětlivé účinky. A i když je u několika nemocí považován za jeden z druhů léčby, stále není včelí jed oficiálně uznán jako lék, protože chybí vědecké testy.

Hojení ran pomocí larev

I když se může zdát, že tenhle způsob léčby je starý, ve skutečnosti je to používané jen zhruba něco málo přes sto let. Léčba spočívá v aplikaci larvy much na ránu. V roce 2004 FDA vydala povolení pro prodej larv na léčení.

Mají pomáhat k vředům na nohách, proleženinám, chronickým bércovým vředům a akutním popáleninám. S rozšíření antibiotik už se od této metody ustoupilo, ale pomalu se vrací v 21. století, protože si lidé začínají vytvářet odolnost proti antibiotikům.

Používání pijavic při pouštění žilou

Pravděpodobně nejznámější léčebný postup v tomto seznamu. Pouštění žilou se datuje až do starověku. Pijavice dokáže extrahovat značný objem krve z místa chirurgického zákroku v krátkém čase.

FDA schválila používání pijavic pro stav zvaný žilní kongesce, což je termín, který označuje, když se krev z určité oblasti těla nemůže pumpovat zpátky do srdce.

Elektrokonvulzivní terapie

I když se nepovažuje za starověký, protože byla terapie vyvinuta v 30. letech minulého století, získala si pověst jako barbarský léčebný postup. Terapie je velmi dobře zachycena ve filmu Miloše Formana, Přelet nad kukaččím hnízdem.

Dříve byla známa jako elektrošoková, nebo jen krátce léčba šokem. Lékaři pouští pacientovi elektrický proud, který prochází skrz mozek. Dříve se používala nehumánním způsobem s vysokými dávkami elektřiny a bez anestezie. Dnes už se používá pouze k léčbě těžké deprese, a to v celkové anestezii.

Lobotomie

Hodně kontroverzní chirurgická léčba, která se používala k léčbě schizofrenie, maniakální deprese a bipolární poruchy. V klasické formě se používala až do konce 50. let minulého století.

S příchodem antipsychotik už nadále nebyla lobotomie potřeba. V posledních letech se ale v některých nemocnicích rozšířily operace mozku, které jsou stejně kontroverzní, jako lobotomie. Léči se nimi těžké případy obsedantně-kompulzivních poruch. Během operace lékaři zničí malou část mozkové tkáně.

Obsidiánové skalpely u operací

Už v době kamenné se používal obsidián k vrtání do lebek. Naši předci už jej v té době dokázali extrémně naostřit. Skalpel z obsidiánu se používá při některých operacích dodnes. Oproti nerezovým, jsou ale hodně drahé.

Jsou až 100x ostřejší než nerezavějící ocel a podle některých studií se řezy obsidiánovým skalpelem hojí lépe, než nerezovým. Jizvy by také měly být menší. Hlavní problém kromě ceny je pak s jeho křehkostí, může se velmi lehce roztříštit a dostat se tak do rány.

Trepanace

Jedná se o nejstarší známý chirurgický zákrok a sahá až do doby kamenné. Dochází přitom k proražení lebky a vytvoření otvoru v ní. V dávných dobách lidé věřili, že trepanací zbaví osoby zlých duchů a vyléčí tím tak bolesti hlavy a další nemoci.

Dnešní verze trepanace se provádí z jiných důvodů, hlavně kvůli zastavení vnitřního krvácení, pomáhá zmírnit nitrolební tlak. Existuje ale malá šance, že se může při zákroku poranit mozek.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smrtící virus děsí vědce. Lék neexistuje, miliardy lidí v ohrožení

09.12.2019 07:38 Smrtící vir nipah přenášený netopýry má vážný epidemický potenciál. Varovali před tím dnes podle…

Unikátní objev v Česku: Jeskyňáři našli kostru medvíděte, je stovky let…

06.12.2019 09:46 Na zcela zachovalou kostru medvíděte narazili při bádání v Javoříčském krasu amatérští jeskyňáři.…

Jaké dopady na mozek má pobyt v Antarktidě? Vědci se nestačí divit

05.12.2019 12:15 Dlouhodobý pobyt v extrémním prostředí Antarktidy pravděpodobně škodí mozku. V aktuálním vydání…

Zemi těsně mine asteroid velký jako pyramidy

04.12.2019 22:26 Aktualizováno Zemi v těsné blízkosti mine téměř dvousetmetrový asteroid. NASA jej pozoruje od minulého týdne,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama