10 nejvíce návykových potravin? Některé na nás působí stejně jako drogy nebo alkohol

Známe to asi všichni. Řekneme si, že si vezmeme jen jeden malý kousek pizzy nebo čtvereček čokolády – a o pár okamžiků později v sobě máme celou pizzu nebo velkou tabulku čokolády. Věřte, že se to nestává jen vám. Dokonce i vědci přiznávají, že některá jídla jsou více „návyková“ než jiná.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Pizza
doporučujeme

Studie ukazují, že některé potraviny jsou opravdu návykovější než jiné. A není překvapením, že do "špatné" kategorie spadají téměř všechny pochoutky s vysokým obsahem tuku nebo cukru (nebo obojí). Ze studie vědců z Colorado State University cituje list The Independent.

Některé potraviny a jejich požívání je podle nich srovnatelné s užíváním drog - jsou spotřebovávány ve vysokých dávkách a rychle absorbovány. Celkem se vědci zaměřili na 35 potravin, které pak seřadily od nejhorších k nejlepším.

10 nejvíce návykových potravin:

 1. Pizza
 2. Čokoláda
 3. Brambůrky
 4. Sušenky
 5. Zmrzlina
 6. Bramborové hranolky
 7. Cheeseburgery
 8. Šumivé nápoje
 9. Dorty, koláče
 10. Sýr

Po sýru následuje například slanina. Většina těchto návykových potravin obsahuje vysoký obsah tuku a pravděpodobně rychle zvýší vaši hladinu cukru v krvi. Na druhém konci stupnice pak jsou nejméně návykové potraviny - například hnědá rýže a losos - bez rafinovaných sacharidů a přidaných tuků. Za nejméně návykové jídlo ze všech vědci označili okurku.

10 nejméně návykových potravin:

 1. Okurka
 2. Mrkev
 3. Fazole
 4. Jablka
 5. Hnědá rýže
 6. Brokolice
 7. Banány
 8. Losos
 9. Kukuřice (bez másla a soli)
 10. Jahody

Doktorka Nicole Avena, jedna ze spoluautorek studie a odborná asistentka farmakologie a systémové terapie, uvádí: „Jedná se o první krok k identifikaci konkrétních potravin a vlastností potravin, které mohou vyvolat tuto návykovou reakci. Mohlo by to změnit způsob, jakým přistupujeme k léčbě obezity. Nemuseli bychom jednoduše omezovat určité potraviny, ale přijali bychom metody, které se používají k odvykání kouření, pití a užívání drog."

Takže pokud se snažíte sledovat velikost porce a pokoušíte se přestat jíst, když jste plní, je toto vše další důvod, proč si k večeři místo pizzy dát lososa, brokolici a hnědou rýži, nemyslíte?

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tuberkulóza zabije i milion lidí ročně, kolem koronaviru je zbytečná…

06.04.2020 00:32 Aktualizováno ROZHOVOR - Udržuje si nadhled a k panice má daleko. Proto její názor na pandemii, která zachvátila…

Nemusíte kašlat. Koronavirus možná šíří i mluvení a dýchaní, obávají se…

04.04.2020 21:52 Aktualizováno Dosud se uvádělo, že se nový typ koronaviru přenáší především kašlem a kýcháním. Skupina vědců ale…

Jak porazit pandemii? Jedna cesta potrvá měsíce, druhá zabije miliony lidí…

04.04.2020 21:50 Aktualizováno Když se objeví nový virus, nikdo proti němu není imunní. Podle některých odborníku ale koronavirus…

Studie: Koronavirus sníží letos emise leteckého průmyslu o 38 procent

04.04.2020 16:29 Emise oxidu uhličitého z letecké dopravy by letos mohly klesnout o více než třetinu. Epidemie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy