10 nejvíce návykových potravin? Některé na nás působí stejně jako drogy nebo alkohol

Známe to asi všichni. Řekneme si, že si vezmeme jen jeden malý kousek pizzy nebo čtvereček čokolády – a o pár okamžiků později v sobě máme celou pizzu nebo velkou tabulku čokolády. Věřte, že se to nestává jen vám. Dokonce i vědci přiznávají, že některá jídla jsou více „návyková“ než jiná.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Pizza

Studie ukazují, že některé potraviny jsou opravdu návykovější než jiné. A není překvapením, že do "špatné" kategorie spadají téměř všechny pochoutky s vysokým obsahem tuku nebo cukru (nebo obojí). Ze studie vědců z Colorado State University cituje list The Independent.

Některé potraviny a jejich požívání je podle nich srovnatelné s užíváním drog - jsou spotřebovávány ve vysokých dávkách a rychle absorbovány. Celkem se vědci zaměřili na 35 potravin, které pak seřadily od nejhorších k nejlepším.

10 nejvíce návykových potravin:

 1. Pizza
 2. Čokoláda
 3. Brambůrky
 4. Sušenky
 5. Zmrzlina
 6. Bramborové hranolky
 7. Cheeseburgery
 8. Šumivé nápoje
 9. Dorty, koláče
 10. Sýr

Po sýru následuje například slanina. Většina těchto návykových potravin obsahuje vysoký obsah tuku a pravděpodobně rychle zvýší vaši hladinu cukru v krvi. Na druhém konci stupnice pak jsou nejméně návykové potraviny - například hnědá rýže a losos - bez rafinovaných sacharidů a přidaných tuků. Za nejméně návykové jídlo ze všech vědci označili okurku.

10 nejméně návykových potravin:

 1. Okurka
 2. Mrkev
 3. Fazole
 4. Jablka
 5. Hnědá rýže
 6. Brokolice
 7. Banány
 8. Losos
 9. Kukuřice (bez másla a soli)
 10. Jahody

Doktorka Nicole Avena, jedna ze spoluautorek studie a odborná asistentka farmakologie a systémové terapie, uvádí: „Jedná se o první krok k identifikaci konkrétních potravin a vlastností potravin, které mohou vyvolat tuto návykovou reakci. Mohlo by to změnit způsob, jakým přistupujeme k léčbě obezity. Nemuseli bychom jednoduše omezovat určité potraviny, ale přijali bychom metody, které se používají k odvykání kouření, pití a užívání drog."

Takže pokud se snažíte sledovat velikost porce a pokoušíte se přestat jíst, když jste plní, je toto vše další důvod, proč si k večeři místo pizzy dát lososa, brokolici a hnědou rýži, nemyslíte?

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci vytváří živý Jurský park. Dinosauři budou po Zemi chodit za pět let

11.02.2019 17:04 Během pouhých pěti až deseti let budou Zemi obývat skuteční dinosauři. Tvrdí to skupina genetiků a…

Jaderný výbuch a ekologická katastrofa? Toto jsou největší mýty o Černobylu

10.02.2019 21:38 Aktualizováno Před sedmi lety došlo k jaderné havárii v japonské Fukušimě a před dvaatřiceti lety k jaderné…

Co jste možná nevěděli o Ötzim, nejstarší dochované mumii v Evropě

10.02.2019 21:04 Aktualizováno „Ledový muž“ Ötzi byl nalezen v roce 1991 dvojicí turistů v Alpách. Jeho mumie je vůbec nejstarším…

Vědci změnili názor: Planetka Ultima Thule jako sněhulák nevypadá

10.02.2019 08:17 Vědci, kteří studují vzdálenou planetku Ultima Thule, změnili názor na její tvar. Stalo se tak po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama