Mučení je to nejmenší? Otevřená zpověď muže, který prošel jednou z nejhorších věznic světa

Opoziční aktivista Ildar Dadin je prvním Rusem odsouzeným za opakované protesty proti vládě. Za mřížemi měl strávit dva a půl roku, nakonec si ve vězení "odkroutil" jen několik měsíců. Déle by totiž asi ani nepřežil...

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Věznice
doporučujeme

Ruský týdeník Moscow Times zveřejnil otevřenou zpověď muže, který si prošel jednou z nejhorších věznic světa. Vypráví o každodenním bytí, trýznění a mučení, které je tak nesnesitelné, že vězeň nemá chuť dále žít: 

Ředitel věznice a jeho muži mě začali mučit v září roku 2016. Často například nechávali vězně mrznout. To se mi přihodilo jako první. Dali mě do cely hned vedle východu ven a dveře naschvál nezavřeli, přestože mrzlo.

Když jsem zahájil protestní hladovku, čtyřikrát mi strčili hlavu do záchodové mísy a zbili mě. Drží tě v neustálém strachu. Nenechají tě umřít, ale postarají se, abys neustále trpěl. Nikdy nevíš, kdy to znovu začne. Často jsem přemýšlel o sebevraždě.

Ve vězení tě nejen mlátí, ale upírají ti i právo na základní hygienu. Když jsem požádal o zubní kartáček, zbili mě a vyhrožovali mi znásilněním. K tomu sice nikdy nedošlo, ale jsem si jistý, že to někteří vězni zažili.

Také jsem hladověl. Nepocítíš to hned, ale kvůli chronické podvýživě ten pocit nakonec přijde. Snil jsem o tom, že přijde můj právník a přinese hamburgery. Za dva měsíce jsem zhubl ze 75 na 55 kg kvůli chladu, stresu a fyzické bolesti.

Po propuštění jsem okamžitě začal přemýšlet, jak se dostat ze země. V momentě, kdy jsem uslyšel o lidech z mého okolí, co si také prošli mučením, jsem se rozhodl v Rusku zůstat.

Věděl jsem, že bych se za hranice nakonec dostal, ale někteří lidé by byli mučeni dalších deset let, i více. Ve vězeních jsou skuteční zločinci, ale i nevinné oběti nefunkčního soudního systému. Někteří spravedlivě odsouzení si nezaslouží tak dlouhé tresty, natož pak mučení. Při vzpomínce na tyto lidi prostě nemohu utéct.

Mým prvním úkolem je bojovat proti mučení v Karelské republice. Chci vidět ty sadisty, co mě mučili, za mřížemi. Výsledky jsou možné dva. Buď je stát bude ochraňovat, což se stane jasným signálem ostatním věznicím, že jsme „mučili, mučíme a mučit budeme“. Nebo možná stát zasáhne a ukáže, že právo někdy skutečně funguje. 

Chci, aby Rusko bylo právním státem nejenom na papíře. Státní představitelé umožňují toto bezpráví a chtějí, aby lidé zůstali zticha. 

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidstvo čeká katastrofická budoucnost? Nový výzkum děsí vědce

19.07.2019 16:28 Na Antarktidu tvrdě dopadá globální oteplování. Nové výzkumy ukázaly, že na některých místech se…

Nový výzkum lékařů děsí: Rozchody a rozvody způsobují rakovinu

19.07.2019 13:50 Syndrom zlomeného srdce, odborně nazývaný tako‑tsubo kardiomyopatie neboli porucha srdečního svalu,…

Byl to závod, Západ byl frustrovaný. Astronom Dušek pro EZ promluvil o…

19.07.2019 11:59 Aktualizováno Přistání Američanů na Měsíci před 50. lety má dodnes dopad na náš život. Ty nejúspěšnější vesmírné…

Opravdu velký krok pro lidstvo? Čeští experti hodnotí přínos mise Apollo

19.07.2019 09:15 Přistání Američanů na Měsíci v roce 1969 bylo úspěchem, který sice neměl přímě využití, ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama