Co s vámi udělá rozchod? Vědci zkoumali naprosto zdravé lidi, tomu, co se s nimi stalo, se nestačili divit

Američtí vědci z Univerzity Wake Forest se zabývali netradiční studií. Zjišťovali, jaké mají rozchody dopad na lidské zdraví. Rozpad vztahu totiž v dnešní době není nic výjimečného, experti ale důrazně upozorňují na to, že každý takový krach ohrožuje zdraví zúčastněných osob.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto

Rozpad partnerského vztahu má vážný vliv na zdraví jeho aktérů. A přestože se zdravotní problémy neprojeví hned, dříve či později na oba bývalé partnery dolehnou.

Psychologové v tomto ohledu hovoří o takzvaném syndromu zlomeného srdce, který se projevuje zejména depresemi. Varují ale také před fyziologickými dopady rozchodů, které mohou probudit různé nemoci.

"Pokud lidé trpí nějakým onemocněním již během vztahu, po jeho rozpadu se symptomy ještě zhorší. Pokud žádné problémy nemají a jsou zdraví, po rozchodu se vždy něco objeví," tvrdí ve svých knihách psycholog Guy Winch.

Výzkumný vzorek tvořili lidé, kteří byli čerstvě po rozchodu s partnerem. Výsledky studie u nich potvrdily, že se každé jejich onemocnění s rozpadem vztahu horší. Například u pozorovaných lidí trpících na akné se jejich onemocnění rapidně zhoršilo. Stejné výsledky vědci pozorovali v případě žaludečních problémů a dušnosti.

Vážný dopad ale měl rozchod i na osoby, které byly naprosto zdravé. U všech byly zaznamenány podobné symptomy, které se projevují u osob léčených ze závislosti. Srdce, které se v době rozchodu zmítá v emocích, aktivizuje v mozku tytéž mechanismy, které se spouštějí při léčbě závislých osob, když přestanou brát kokain nebo opiáty.

"Tyto silné abstinenční příznaky ze ztráty lásky ovlivňují schopnost myslet, zaměřit se na nějakou činnost a zvládat běžné povinnosti," píší autoři ve studii s tím, že není pravdivé zažité tvrzení, že na rozchod je nejlepší například práce.

"Každý rozchod je pro organismus obrovskou zátěží. Pracovní vypětí je jen další zátěž, která může vše ještě zhoršit. Dotyčného tak může potkat i kolaps. Lepší je vzít si volno v práci, věnovat se sportu, jít do přírody nebo vyrazit ven s přáteli," radí odborníci.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Starověký Egypt vydal další tajemství. Nový objev vyrazil archeologům dech

15.12.2018 15:39 Aktualizováno Egyptští archeologové objevili v oblasti Sakkára nedaleko Káhiry hrobku kněze starou více než 4400…

Internet zhoršuje mentální anorexii? Je to jinak. Čeští vědci vyvrátili…

15.12.2018 12:08 Proti vžitému přesvědčení, že internet prohlubuje problémy s poruchami příjmu potravy, se v nové…

Proč vyhynul pravěký predátor megalodon? Vědci přišli se zajímavou teorií

13.12.2018 20:41 Aktualizováno Vědci přišli s novou hypotézou, která může pomoci vysvětlit vyhynutí pravěkého Megalodona. Obrovský…

Jak se v antice stavěly lodě? Tajemství poodhalil vrak starý 2400 let

13.12.2018 08:28 Archeologové, kteří u břehu Kypru zkoumají vrak starý 2400 let, přišli s poznatky, jež přispívají k…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama