Proč děti v děloze kopou? Je to životně důležité, nikdo to ale až doteď nevěděl

Jedním z nejdojemnějších momentů těhotenství je pro mnoho budoucích rodičů okamžik, kdy miminko začne kopat. Většina matek to ale zároveň přijímá jako běžnou součást těhotenství. Až dosud nikdo nevěděl, proč a kdy k těmto pohybům vlastně dochází. Tato otázka zajímala i výzkumníky, kteří se pokusili najít odpověď.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

těhotenství

Vědci konečně objevili důvod, proč se děti v lůně tolik pohybují – a rozhodně to není proto, aby se maminky nemohly v noci vyspat. Vědci z Trinity College Dublin v Irsku zveřejnili novou studii, která byla publikovaná v časopise Development. Podle ní se děti pohybují, protože se snaží vyvinout silné kosti a klouby.

Díky analýze embryí kuřat a myší vědci zjistili, že pohyb pomáhá stimulovat „molekulární interakce", které nakonec přeměňují buňky a tkáně embrya na funkční kosti a klouby. V závislosti na tom, kde se tyto buňky nachází, je pohyb nasměruje k tvorbě kostí nebo chrupavky. 

Výzkumníci také zjistili, že pokud se děti v děloze dostatečně často nepohybují, může to vést k tomu, že budou mít po narození křehké kosti nebo je bude trápit abnormální vývoj kloubů. Je to proto, že stejně jako všichni lidé i děti potřebují, aby jejich klouby byly pokryty „hladkou, mazlavou" chrupavkou, aby se mohly správně ohýbat.

„Naše nové poznatky ukazují, že při neexistenci embryonálního pohybu buňky, které by měly tvořit kloubní chrupavku, dostanou nesprávné molekulární signály, jeden typ signálu se ztratí a místo něj se aktivuje jiný nevhodný signál," vysvětluje vedoucí studie Paula Murphyová, profesorka zoologie na Trinity College v Dublinu. „Stručně řečeno, buňky dostanou signál, který říká vytvoř 'kosti', i když by měly obdržet signál, který říká 'vytvořit chrupavku',“ popisuje.

Lékaři také uvádí, že pocit, že se dítě během těhotenství pohybuje, je dobrým ukazatelem toho, že se plod dobře vyvíjí. Říká se, že většina žen cítí, že se jejich dítě pohybuje, někdy mezi 16 a 24 týdnem těhotenství. Nikde ale není stanoven žádný počet normálních pohybů, které by nastávající matka měla cítit.

Uvádí se ale, že se dítě pohybuje více a více až do 32. týdne, kdy se pravděpodobně trochu uklidní. Pokud máte obavy, že došlo ke snížení pohybů vašeho dítěte, lékaři doporučují, abyste co nejdříve kontaktovali svého lékaře a porodní asistentku, dodává deník The Independent.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kosmické plavidlo poháněné parou? Američtí vědci vytvořili funkční…

16.01.2019 15:53 V USA vznikl prototyp vesmírné lodi poháněné parou. Teoreticky by mohla „skákat“ z jednoho objektu…

Můžeme zabránit vzniku rakoviny? Lékaři odhalují její příčinu

16.01.2019 11:18 Ještě donedávna vědci a lékaři věřili tomu, že vznik rakoviny je podmíněn geneticky. Nová zjištění…

Zemi míjejí tři velké asteroidy. Poslední proletí v noci, hrozí kolize

15.01.2019 22:21 Aktualizováno Kolem Země dnes od brzkého rána prolétají tři asteroidy. Zatímco první dva už proletěly, třetí…

Na Měsíci vyklíčila semena bavlníku. Čínská média zveřejnila fotku

15.01.2019 14:40 Na odvrácené straně Měsíce vyklíčila semena bavlníku, která tam dopravila počátkem ledna čínská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama