Kolik exkrementů lidé za život vyprodukují? Vědci zveřejnili velký přehled, jejich zjištění vám vyrazí dech

Veřejně se o tom nebavíme, ale děláme to všichni – vylučování je prostě součástí našeho života. Napadlo vás ale někdy, kolik stolice za život z vašeho těla vyjde? Věřte nebo ne, ale i touto otázkou se vědci seriózně zabývají. A jejich závěry jsou opravdu neuvěřitelné.

Přidejte svůj názor 34 komentářů

WC
doporučujeme

Vědci odhalili, kolik toho průměrný člověk za život vykálí. Průměrná žena, která se dožije 81 let vytvoří neuvěřitelných 11 757 kilogramů výkalů, což je ekvivalent přibližně tří dospělých hrochů. Ukázala to studie vědců z University of California v San Diegu.

Vzhledem k tomu, že západní muži nejčastěji umírají ve věku kolem 76 let, většina z nich za život vyprodukuje méně než ženy – asi 11 030 kilogramů exkrementů.

Dokonce i za pouhý rok průměrná dospělá osoba vyprodukuje víc stolice, než váží dospělá panda – tedy asi 145 kg, uvádí se ve studii. Většina lidí koná potřebu nejméně jednou denně během. Muži a ženy vyprodukují přibližně 400 gramů exkrementů. Za týden je to tedy asi 2,8 kg.

Podle vědců je je třeba vnímat třeba to, že pokud se obvyklé střevní návyky změní například v zácpy, může jít o příznaky nediagnostikovaných problémů, jako je nedostatečná aktivita štítné žlázy, cukrovka a dokonce i poruchy duševního zdraví - třeba deprese. Chronický průjem je pak spojován se zánětlivým onemocněním střev, jako je Crohnova choroba a ulcerózní kolitida.

Podle profesorky Kim Barrettové z Kalifornské univerzity v San Diegu je zdravá lidská stolice složena z přibližně 70 procent pevných látek a 30 procent tekutin. Vědci z Gruzínského technologického institutu dodávají, že průměrná osoba produkuje fekálie rychlostí asi 2 cm za sekundu.

Jak vypadá zdravá stolice?  

Například výzkum zveřejněný v červenci 2016 naznačil, že jedna třetina Britů nemá představu o tom, jak vypadá normální exkrement. Znamená to, že 62,7% ví, jak by měla vypadat zdravá stolice, což naznačuje, že řada lidí nevěnuje pozornost svému střevnímu zdraví.

Možná je ještě znepokojivější zjištění, že čtvrtina lidí má stolici, kterou není možné považovat za „lékařsky zdravou". Odborníci dodávají, že Britové mají značné mezery v oblasti „toaletních návyků“, které mohou být indikátory rakoviny tlustého střeva.

Loading...
Vstupte do diskuze (34)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Malé děti by u TV nebo PC měli trávit jen hodinu denně, tvrdí WHO

25.04.2019 19:54 Světová zdravotnická organizace (WHO) poprvé vydala doporučení ohledně denního režimu u dětí…

loading...

Obří tragédie na Antarktidě. Utopily se tisíce tučňáků

25.04.2019 17:42 V Antarktidě zmizela jedna z největších kolonií tučňáků císařských, v níž v posledních desetiletích…

Kamera natočila v oceánu zvláštního tvora. Nepodobá se ničemu známému,…

24.04.2019 15:32 V hlubinách oceánů se skrývají rozličná tajemství. Na jedno takové narazili výzkumníci Five Deeps…

Kdo ve skutečnosti byli křižáci? Výzkum DNA odhalil jejich tajemství

24.04.2019 13:31 Křížové výpravy byly největší expanzí Evropanů ve středověku. Snaha podrobit si Blízký východ…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama