Kolik exkrementů lidé za život vyprodukují? Vědci zveřejnili velký přehled, jejich zjištění vám vyrazí dech

Veřejně se o tom nebavíme, ale děláme to všichni – vylučování je prostě součástí našeho života. Napadlo vás ale někdy, kolik stolice za život z vašeho těla vyjde? Věřte nebo ne, ale i touto otázkou se vědci seriózně zabývají. A jejich závěry jsou opravdu neuvěřitelné.

Přidejte svůj názor 34 komentářů

WC

Vědci odhalili, kolik toho průměrný člověk za život vykálí. Průměrná žena, která se dožije 81 let vytvoří neuvěřitelných 11 757 kilogramů výkalů, což je ekvivalent přibližně tří dospělých hrochů. Ukázala to studie vědců z University of California v San Diegu.

Vzhledem k tomu, že západní muži nejčastěji umírají ve věku kolem 76 let, většina z nich za život vyprodukuje méně než ženy – asi 11 030 kilogramů exkrementů.

Dokonce i za pouhý rok průměrná dospělá osoba vyprodukuje víc stolice, než váží dospělá panda – tedy asi 145 kg, uvádí se ve studii. Většina lidí koná potřebu nejméně jednou denně během. Muži a ženy vyprodukují přibližně 400 gramů exkrementů. Za týden je to tedy asi 2,8 kg.

Podle vědců je je třeba vnímat třeba to, že pokud se obvyklé střevní návyky změní například v zácpy, může jít o příznaky nediagnostikovaných problémů, jako je nedostatečná aktivita štítné žlázy, cukrovka a dokonce i poruchy duševního zdraví - třeba deprese. Chronický průjem je pak spojován se zánětlivým onemocněním střev, jako je Crohnova choroba a ulcerózní kolitida.

Podle profesorky Kim Barrettové z Kalifornské univerzity v San Diegu je zdravá lidská stolice složena z přibližně 70 procent pevných látek a 30 procent tekutin. Vědci z Gruzínského technologického institutu dodávají, že průměrná osoba produkuje fekálie rychlostí asi 2 cm za sekundu.

Jak vypadá zdravá stolice?  

Například výzkum zveřejněný v červenci 2016 naznačil, že jedna třetina Britů nemá představu o tom, jak vypadá normální exkrement. Znamená to, že 62,7% ví, jak by měla vypadat zdravá stolice, což naznačuje, že řada lidí nevěnuje pozornost svému střevnímu zdraví.

Možná je ještě znepokojivější zjištění, že čtvrtina lidí má stolici, kterou není možné považovat za „lékařsky zdravou". Odborníci dodávají, že Britové mají značné mezery v oblasti „toaletních návyků“, které mohou být indikátory rakoviny tlustého střeva.

Vstupte do diskuze (34)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do brněnské pobočce kosmického inkubátoru vstoupily první dvě firmy

12.11.2018 20:43 Do brněnské pobočky inkubátoru Evropské kosmické agentury ESA BIC(Business Incubation Centre)…

Migrace je nebezpečná? Vědci zveřejnili alarmující studii

12.11.2018 18:11 Aktualizováno Stěhování do nové země může být náročné nejen pro nás, ale i pro naše bakterie . Nová studie…

Prospali jsme možnost útěku ze Země? Obyvatelnou planetu jsme měli hned…

12.11.2018 10:39 Venuše je vedle Marsu náš nejbližší soused a přitom jedna z nejhorších planet, kterou známe. Panují…

Zemi hrozí do roku 2100 katastrofa. Ani zdraví lidé ji nezvládnou

11.11.2018 22:30 Aktualizováno Do konce tohoto století mohou některé části země prožít vedra tak veliká, že je lidský organismus…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama