Budeme přepisovat učebnice anatomie? V lidském těle byl objeven nový orgán, až dosud byl z prostého důvodu ignorován

Vědci identifikovali nový lidský orgán, který byl až dosud jejich jejich zraku do značné míry skryt. Doufají, že jim nový objev pomůže pochopit šíření rakoviny v těle. „Interstitium" také působí jako tlumič šoků pro životně důležité tkáně.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

lidské tělo
doporučujeme

Vrstvy, o kterých si vědci dlouho mysleli, že jsou jen hustá pojivová tkáň, jsou vlastně řada tekutinami oddělených prostor, které vědci označili jako „intersticium". Tyto oddíly se nacházejí pod kůží jako výstelka střev, plic, cév a svalů. Spojují se dohromady a vytvářejí síť podporovanou pletivem silných a pružných proteinů.

Nová analýza publikovaná v časopise Scientific Reports je první, která společně identifikuje tyto prostory jako nový orgán a snaží se pochopit jeho funkci. Pozoruhodné je, že interstitium dlouho zůstávalo bez povšimnutí navzdory tomu, že je jedním z největších orgánů v lidském těle.

Tým vědců stojících za objevem naznačuje, že vrstvy mohou působit jako „tlumiče nárazů", které chrání tkáně těla před poškozením.

Doktoři David Carr-Locke a Petros Benias ze zdravotního střediska Lékařského centra Mount Sinai Beth v Izraeli narazili na intersticium při vyšetřování žlučovodů pacienta, když hledali příznaky rakoviny. Všimli si dutin, které neodpovídaly žádné dříve známé lidské anatomii. Oslovili proto patologa New Yorské univerzity doktora Neila Theise kvůli konzultaci.

Vědci zjistili, že tradiční metody pro vyšetření tělesných tkání vynechávají intersticium, protože „fixační" metoda při upevnění sklíček v lékařských mikroskopech zahrnuje odsátí tekutiny - a tím i zničení struktury tohoto tajemného orgánu.  

Namísto své skutečné podoby jako celoplošných, tekutinou naplněných tlumičů nárazů byly rozbité buňky opomíjeny a považovány za jednoduchou vrstvu pojivové tkáně. Když lékaři dospěli k tomuto závěru, uvědomili si, že tato struktura byla nalezena nejen ve zkoumaném žlučovodu, ale kolem mnoha klíčových vnitřních orgánů.

Doktor Theise, kterého cituje server The Independent, vysvětluje, že tekutý typ tkáně vyskytující se v celém těle se po celé desetiletí testoval pod mikroskopy v pevné podobě – což je ale zásadní problém. Zmrazená biopsie tkáně získaná z žlučovodů dalších 12 pacientů umožnila týmu zachovat anatomii jejich nově objeveného orgánu.

Uvědomili si také, že vrstva ústí do lymfatického systému. Výzkumníci odhalili, že kromě schopnosti vycpávat orgány těla a chránit je před poškozením, se mohou přes intersticium rakovinné buňky z nádorů dostat do lymfatického systému.

Při pohybu tekutiny v těle pak mohou propojené buňky interstitia mít nešťastný vedlejší účinek v podobě šíření rakoviny v těle. Pochopení této nově objevené hranice v lidské anatomii by vědcům mohlo umožnit vyvinout nové testy na rakovinu.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blesky na Marsu? Nejspíš vypadají zcela jinak než pozemské, soudí český…

18.04.2019 16:47 Pokud na Marsu existují blesky, pravděpodobně nevypadají jako ty pozemské. Ve vzduchových vírech…

Nebezpečí znečištěného vzduchu: špinavý vzduch způsobuje kriminalitu

18.04.2019 15:36 Nedýchatelný vzduch trápí v zimních měsících jak obyvatelé měst, tak obyvatelé vesnic jimž pod…

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že vypustili Džina z láhve

18.04.2019 11:48 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Největší mýty o uprchlících: Opravdu vysávají z Evropy peníze?

18.04.2019 09:49 Aktualizováno Migrace je téma, které budí emoce, zejména na internetu. Názory na tento fenomén se často radikálně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama