Budeme přepisovat učebnice anatomie? V lidském těle byl objeven nový orgán, až dosud byl z prostého důvodu ignorován

Vědci identifikovali nový lidský orgán, který byl až dosud jejich jejich zraku do značné míry skryt. Doufají, že jim nový objev pomůže pochopit šíření rakoviny v těle. „Interstitium" také působí jako tlumič šoků pro životně důležité tkáně.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

lidské tělo

Vrstvy, o kterých si vědci dlouho mysleli, že jsou jen hustá pojivová tkáň, jsou vlastně řada tekutinami oddělených prostor, které vědci označili jako „intersticium". Tyto oddíly se nacházejí pod kůží jako výstelka střev, plic, cév a svalů. Spojují se dohromady a vytvářejí síť podporovanou pletivem silných a pružných proteinů.

Nová analýza publikovaná v časopise Scientific Reports je první, která společně identifikuje tyto prostory jako nový orgán a snaží se pochopit jeho funkci. Pozoruhodné je, že interstitium dlouho zůstávalo bez povšimnutí navzdory tomu, že je jedním z největších orgánů v lidském těle.

Tým vědců stojících za objevem naznačuje, že vrstvy mohou působit jako „tlumiče nárazů", které chrání tkáně těla před poškozením.

Doktoři David Carr-Locke a Petros Benias ze zdravotního střediska Lékařského centra Mount Sinai Beth v Izraeli narazili na intersticium při vyšetřování žlučovodů pacienta, když hledali příznaky rakoviny. Všimli si dutin, které neodpovídaly žádné dříve známé lidské anatomii. Oslovili proto patologa New Yorské univerzity doktora Neila Theise kvůli konzultaci.

Vědci zjistili, že tradiční metody pro vyšetření tělesných tkání vynechávají intersticium, protože „fixační" metoda při upevnění sklíček v lékařských mikroskopech zahrnuje odsátí tekutiny - a tím i zničení struktury tohoto tajemného orgánu.  

Namísto své skutečné podoby jako celoplošných, tekutinou naplněných tlumičů nárazů byly rozbité buňky opomíjeny a považovány za jednoduchou vrstvu pojivové tkáně. Když lékaři dospěli k tomuto závěru, uvědomili si, že tato struktura byla nalezena nejen ve zkoumaném žlučovodu, ale kolem mnoha klíčových vnitřních orgánů.

Doktor Theise, kterého cituje server The Independent, vysvětluje, že tekutý typ tkáně vyskytující se v celém těle se po celé desetiletí testoval pod mikroskopy v pevné podobě – což je ale zásadní problém. Zmrazená biopsie tkáně získaná z žlučovodů dalších 12 pacientů umožnila týmu zachovat anatomii jejich nově objeveného orgánu.

Uvědomili si také, že vrstva ústí do lymfatického systému. Výzkumníci odhalili, že kromě schopnosti vycpávat orgány těla a chránit je před poškozením, se mohou přes intersticium rakovinné buňky z nádorů dostat do lymfatického systému.

Při pohybu tekutiny v těle pak mohou propojené buňky interstitia mít nešťastný vedlejší účinek v podobě šíření rakoviny v těle. Pochopení této nově objevené hranice v lidské anatomii by vědcům mohlo umožnit vyvinout nové testy na rakovinu.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci rozluštili tajemství ukryté hluboko pod oceány. Nikdo živý by se…

09.12.2018 15:40 Naše planeta je z velké části tvořená vodou. Ta zabírá nejen 71 procent povrchu, ale je také ukrytá…

Jak "zní" Mars? Sonda InSight poslala historicky první zvukový záznam

07.12.2018 22:25 Americká sonda InSight, která na konci listopadu přistála na Marsu, vyslala na Zemi první zvukový…

Historický krok pro lidstvo: V lednu poprvé přistane na odvrácené straně…

07.12.2018 22:05 Z kosmodromu Si-čchang dnes odstartovala raketa CZ-3B/G3Z se sondou Čchang-e 4 k Měsíci. Napsal to…

Posun v léčbě Alzheimera? Lékaři z Washingtonu možná dosáhli na důležitý…

07.12.2018 16:46 Alzheimerova choroba může mít několik typů, tvrdí nový výzkum vědců z americké University of…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama