Protoaustralština? Výzkum lingvistů zamotal hlavu historikům, něco tady nesedí

Sydney - V roce 1788, kdy začala britská kolonizace Austrálie, mluvilo domorodé obyvatelstvo více než 200 jazyky. Třebaže v Austrálii stále přežívá 120 domorodých jazyků, pouze dvacítka z nich se aktivně používá. Vědci jsou nyní na stopě protoaustralštiny.

Přidejte svůj názor

Austrálie
doporučujeme

Australské domorodé jazyky pochází všechny z jediné řeči - protoaustralštiny, kterou se na kontinentě mluvilo před 10.000 lety. Výsledky výzkumu byly publikovány v lingvistickém časopise Diachronica.

"Až dosud se spekulovalo o tom, že Austrálie byla jazykově různorodější jako třeba Evropa; chyběl důkaz, že všechny (domorodé) jazyky mají stejný původ," řekl BBC lingvista Mark Harvey.

Badatelé ve zvucích jednotlivých jazyků nalezli "opakující se" a "systematické" prvky. "Slova 'good' a 'gut' například poukazují na spojitost angličtiny a němčiny a my jsme v podstatě hledali takové podobnosti (v domorodých jazycích)," uvedl Harvey.

Lingvisté podle něj spojitosti nalezli v jazycích, kterými "se mluví zhruba 100 kilometrů od sebe". "Je vysoce nepravděpodobné, že jde o produkt náhody, anebo (pozdějšího) jazykového kontaktu," vysvětluje profesor Robert Mailhammer.

Lingvisté mají za to, že jazyková rodina má původ na severu kontinentu, odkud se rozšířila a během toho i rozrůznila. "Původní podoba (jazyka) se vyskytovala tam, kde (nyní) panuje největší jazyková diverzita. Výchozím bodem tedy bude oblast Kimberley (ve státě Západní Austrálie) a severní část Severního území," tvrdí Mailhammer.

Tato zjištění ovšem neodpovídají tomu, jak se podle historiků populace v minulosti po kontinentě pohybovala. Migrace se při šíření jazyků pokládá za klíčový faktor. "S prehistorií Austrálie se stále pojí řada otázek, na které neznáme odpověď," uzavřel Harvey.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blesky na Marsu? Nejspíš vypadají zcela jinak než pozemské, soudí český…

18.04.2019 16:47 Pokud na Marsu existují blesky, pravděpodobně nevypadají jako ty pozemské. Ve vzduchových vírech…

Nebezpečí znečištěného vzduchu: špinavý vzduch způsobuje kriminalitu

18.04.2019 15:36 Nedýchatelný vzduch trápí v zimních měsících jak obyvatelé měst, tak obyvatelé vesnic jimž pod…

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že vypustili Džina z láhve

18.04.2019 11:48 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Největší mýty o uprchlících: Opravdu vysávají z Evropy peníze?

18.04.2019 09:49 Aktualizováno Migrace je téma, které budí emoce, zejména na internetu. Názory na tento fenomén se často radikálně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama