Nervy dráždící zvuk: Proč nám křupe v kloubech?

Pro ty, kteří každodenně prokřupávají svoje prsty, je zvuk praskajících kloubů jeden z nejvíce uspokojujících zvuků vůbec. Pro ty druhé je to jedna z nejnepříjemnějších věcí na světě. Napadlo vás někdy, proč klouby vydávají takový výrazný zvuk?

Přidejte svůj názor

Lidé

Dokonce i když nás babičky často varovaly, že prokřupávání kloubů může v pozdějších letech způsobit artritidu, mnozí v tom dál pokračují a dokonce v této činnosti nacházejí jisté uspokojení. Zdroj tohoto hluku však byl po mnoho let velkou záhadou.

Už v roce 1971 tým výzkumníků z univerzity v Leedsu předpokládal, že obecně známý praskavý zvuk způsobují bubliny v tekutině obklopující klouby.  Nicméně, další výzkum o celá desetiletí později tuto teorii částečně vyvrátil, protože bylo zjištěno, že bubliny zůstávají v kloubní tekutině poté, co klouby byly prokřupány. 

Vědci Vineeth Chandran Suja a Abdul Barakat se rozhodli vytvořit matematický model ve snaze jednou provždy zjistit, odkud pochází praskavý zvuk. Ve své studii zveřejněné v Scientific Reports, ze které cituje deník the Independent, vysvětlují, že použili kromě matematických rovnic také geometrické znázornění kloubového kloubu, aby odvodili, jak vzniká zvuk.

Dospěli k závěru, že když jsou klouby prokřupnuté, malé bubliny v kloubní tekutině se zhroutí kvůli změnám tlaku v kapalině. Tento řetězec událostí vede k praskavému zvuku, který jsme všichni dobře poznali na vlastní kůži – což dokazuje teorii předloženou výzkumnými pracovníky Univerzity v Leedsu.

Nicméně Suja a Barakat ve svém výzkumu zašli ještě dál. Jejich matematický model naznačuje, že aby byl vytvořen praskavý zvuk, stačí, když se rozpadne jen část bublin. Proto je skutečnost, že jsou mikrobublinky přítomny v kloubní tekutině po prasknutí kloubu, bezvýznamné. 

Autoři v praxi ukázali, jak tlak vypuštěný rozbitými bublinkami v kloubních pouzdrech vytváří akustické vlny, které lze podle jejich matematického modelu přesně spočítat.

Jejich výzkumy naznačují nejen to, že podle jejich matematického modelu může být zvuk přesně určen, ale také to, že kolaps bublin velmi pravděpodobné bude vždy způsobovat pro někoho příjemný a pro někoho nepříjemný zvuk.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rostlinka na Měsíci nepřežila tamní noc, spálil ji "kosmický mráz"

17.01.2019 11:04 První rostlina, která vyklíčila na Měsíci, uhynula. Stalo se tak poté, co na odvrácené straně…

Kosmické plavidlo poháněné parou? Američtí vědci vytvořili funkční…

16.01.2019 15:53 V USA vznikl prototyp vesmírné lodi poháněné parou. Teoreticky by mohla „skákat“ z jednoho objektu…

Můžeme zabránit vzniku rakoviny? Lékaři odhalují její příčinu

16.01.2019 11:18 Ještě donedávna vědci a lékaři věřili tomu, že vznik rakoviny je podmíněn geneticky. Nová zjištění…

Zemi míjejí tři velké asteroidy. Poslední proletí v noci, hrozí kolize

15.01.2019 22:21 Aktualizováno Kolem Země dnes od brzkého rána prolétají tři asteroidy. Zatímco první dva už proletěly, třetí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama