Nechutná věda: Z čeho je vytvořen pupínek akné? A proč bychom ho neměli vymačkávat?

Pupínek na tváří se čas od času udělá každému z nás. Přemýšleli jste někdy o tom, co vše se v něm ukrývá? Je to možná ještě horší, než si umíte představit. A víte, jestli je možné pupínky prostě vymáčknout? I to vám prozradíme.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Akné

Pupínek na tváři umí pořádně potrápit. Co se pod ním vlastně ukrývá? Bílý hnis se skládá z koktejlu baterií, mrtvých kožních buněk, bílých krvinek a kožního mazu. Tyto čtyři složky dohromady vytvoří přímo ukázkovou infekci.

Uvnitř každého póru vaší kůže jsou váčky označované jako mazové žlázy. Ty produkují olejovitou látku – kožní maz, který působí antibakteriálně a u mnohých savců také impregnuje kůži. Ale má i další funkce, z nichž některé tak příjemné nejsou. 

Maz je také zdrojem potravy pro typ bakterie jménem Propionibacterium acnes. Tato bakterie je součástí běžné flóry na kůži většiny lidí. Ucpe-li se vývod mazové žlázy, tato anaerobní bakterie se přemnoží a vylučuje chemické látky, které narušují stěnu póru, umožňuje bakteriím jako Staphylococcus aureus šířit se do kůže a tvoří ložiska akné.

V prostoru pod ucpaným kožním pórem se bakterie dále nadměrně množí, což ztěžuje odtok kožního mazu. Ten se usazuje v mazové žláze dokud nedojde k jejímu prasknutí. Akné bakterie se uvolní a okolní pokožka se zapálí. Tělo pak nastartuje imunitní reakci - bílé krvinky tělo „posílá“ skrz rozšířené cévy, aby zánět vyléčily. Když pupínek praskne, objeví se někdy i krev a také krevní sérum – průsvitná tekutina, která vzniká po vysrážení krve

Experti ale varují, že vymačkávání pupínků není ten nejlepší nápad – tím se totiž do ranky mohou dostat další bakterie z vašich prstů, což může prodloužit dobu léčby. Pokud vám to nedá a rozhodnete se pupínek vymáčknout, je nejlepší pleť vyčistit, dobře si umýt ruce včetně nehtů – a je třeba počkat, až bude jeho vršek bílý nebo nažloutlý.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skuteční zombie živočišné říše. Houba svého hostitele ovládne a nakonec…

21.01.2019 16:54 Aktualizováno Hororové filmy plné běsnících zombie, jejichž mozek ovládá nějaký parazit, či virus, jsou ve svém…

Nesmrtelní lidé? Poznejte ženu, které lékaři zajistili, že tu zůstane…

21.01.2019 16:47 Zatoužili jste někdy po nesmrtelnosti? Pak je projekt Visible Human jako stvořený pro vás. Díky…

Vědci na Antarktidě vyvrtali kilometrovou díru. To, co v ní našli, jim…

21.01.2019 10:07 Antarktida je nejchladnější ze všech zemských kontinentů a ještě donedávna se mělo za to, že na ní…

Úchvatná podívaná: Krvavý Měsíc sledovaly na hvězdárnách stovky Čechů

21.01.2019 08:28 Stovky lidí dnes ráno v českých hvězdárnách sledovaly úplné zatmění Měsíce. ČTK to řekli pracovníci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama