Nechutná věda: Z čeho je vytvořen pupínek akné? A proč bychom ho neměli vymačkávat?

Pupínek na tváří se čas od času udělá každému z nás. Přemýšleli jste někdy o tom, co vše se v něm ukrývá? Je to možná ještě horší, než si umíte představit. A víte, jestli je možné pupínky prostě vymáčknout? I to vám prozradíme.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Akné
doporučujeme

Pupínek na tváři umí pořádně potrápit. Co se pod ním vlastně ukrývá? Bílý hnis se skládá z koktejlu baterií, mrtvých kožních buněk, bílých krvinek a kožního mazu. Tyto čtyři složky dohromady vytvoří přímo ukázkovou infekci.

Uvnitř každého póru vaší kůže jsou váčky označované jako mazové žlázy. Ty produkují olejovitou látku – kožní maz, který působí antibakteriálně a u mnohých savců také impregnuje kůži. Ale má i další funkce, z nichž některé tak příjemné nejsou. 

Maz je také zdrojem potravy pro typ bakterie jménem Propionibacterium acnes. Tato bakterie je součástí běžné flóry na kůži většiny lidí. Ucpe-li se vývod mazové žlázy, tato anaerobní bakterie se přemnoží a vylučuje chemické látky, které narušují stěnu póru, umožňuje bakteriím jako Staphylococcus aureus šířit se do kůže a tvoří ložiska akné.

V prostoru pod ucpaným kožním pórem se bakterie dále nadměrně množí, což ztěžuje odtok kožního mazu. Ten se usazuje v mazové žláze dokud nedojde k jejímu prasknutí. Akné bakterie se uvolní a okolní pokožka se zapálí. Tělo pak nastartuje imunitní reakci - bílé krvinky tělo „posílá“ skrz rozšířené cévy, aby zánět vyléčily. Když pupínek praskne, objeví se někdy i krev a také krevní sérum – průsvitná tekutina, která vzniká po vysrážení krve

Experti ale varují, že vymačkávání pupínků není ten nejlepší nápad – tím se totiž do ranky mohou dostat další bakterie z vašich prstů, což může prodloužit dobu léčby. Pokud vám to nedá a rozhodnete se pupínek vymáčknout, je nejlepší pleť vyčistit, dobře si umýt ruce včetně nehtů – a je třeba počkat, až bude jeho vršek bílý nebo nažloutlý.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Unikátní projekt českých vědců: Pěstují zeleninu pro Mars

13.11.2019 12:56 Na České zemědělské univerzitě v pražském Suchdole roste na svislých plochách zelenina, která není…

Většina Čechů měla smůlu. Pozorování unikátního jevu na obloze zhatilo…

11.11.2019 18:03 Aktualizováno Špatné počasí zhatilo pozorování přechodu Merkuru před Sluncem z většiny území Česka. V Praze tak…

Jaký vliv má umění na mozek? Čeští vědci zahájili unikátní výzkum

11.11.2019 09:29 Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) zkoumají, jak obrazy ovlivňují stav člověka a jeho…

Nad Českem bude v pondělí viditelný přechod Merkuru před Sluncem

10.11.2019 20:39 V Česku bude v pondělí viditelný přechod Merkuru před Sluncem, který lze sledovat jen třináctkrát…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama