Bájná Atlantida opravdu existuje? Vědci hlásí, že objevili osmý kontinent

Každý z nás se už ve škole setkal s tím, že se na planetě Zemi nachází sedm kontinentů. K Evropě, Africe, Asii, Severní a Jižní Americe, Antarktidě a Austrálii ale nyní přibyl další, osmý.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Ztracený kontinent
doporučujeme

Existence bájné Atlantidy zůstává dodnes zahalena tajemstvím. Předmětem záhad byl ale po dlouhou dobu i tajemný kontinent Mauricia, který podobně jako mýtické město údajně zmizel pod mořem. Jak se zdá, tak na podobných dohadech ale může být něco pravdy. Vědci totiž Mauricius skutečně našli.

Odborníci se domnívají, že našli pozůstatky dávného území, které dnes leží na dně Indického oceánu mezi Indií a Madagaskarem. Odborníky překvapovalo, proč mají některé části Indického oceánu silnější gravitační pole než ostatní, což vedlo k domněnce, že zde musí být silnější zemská kůra. Prakticky vzato tvrdili, že v těchto místech ke dnu klesly úlomky nějaké horniny.

Jedním z takových míst byl právě Mauricia, kontinent nacházející se pod ostrovem Mauricius. Už v roce 2013 Lewis Ashwat z University of Witwatersrand v Jižní Africe a jeho kolegové tvrdili, že tento sopečný ostrov leží na starém potopeném kontinentu. Ukázalo se, že měli pravdu.

Mauricius je starý jen osm miliónů let a jde o velmi mladý ostrov, přesto jsou některé zirkony nalezené na jeho plážích staré dvě miliardy let. Sopečné erupce mohly jednoduše krystaly vyvrhnout z dávné horniny pod mořem.

Ashwat a jeho tým podle časopisu New Scientia zjistili, že zirkony mají stáří až tři miliardy let a prostřednictvím podrobných analýz zrekonstruovali geologickou historii ztraceného kontinentu. Před zhruba 85 miliony let byl Mauricia malý kontinent asi čtvrtinové velikosti Madagaskaru a nacházel se mezi Indií a Madagaskarem. Pak se od sebe Indie a Madagaskar začaly vzdalovat, čímž se Mauricia natahovala a rozpadla.

Martin Van Kranendonk z University of New South Wales v Austrálii tvrdí, že části kontinentu nakonec klesly do oceánu. Existují důkazy, že další sopečné ostrovy v Indickém oceánu, jako například Cargados Carajos, Lakadivy či Chagos, také spočívají na fragmentech kontinentu Mauricia.

Loading...
Vstupte do diskuze (20)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekologičtější výroba palmového oleje? Podle vědců pomohou opice

23.10.2019 08:41 Opice by mohly přispět k tomu, aby pěstování palem olejných méně zatěžovalo životní prostředí.…

Život na Marsu? NASA tají důležitou skutečnost, naznačuje vědec

20.10.2019 10:15 Je na rudé planetě život? Vědec, který se podílel na jedné z misí, tvrdí, že NASA zatajuje důležité…

Unikátní objev: Egypt ukázal 30 sarkofágů s mumiemi, jsou staré přes 3000…

19.10.2019 21:37 Aktualizováno Egyptské úřady dnes v Luxoru prezentovaly 30 malovaných dřevěných sarkofágů, jejichž stáří odhadují…

Jsou toalety opravdu špinavé? Vědci rozsekli největší mýty a radí, co…

18.10.2019 11:28 Mnoho lidí se veřejných toalet doslova děsí. Nemalá část z nich se jim snaží vyhnout, nebo si je v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama