Bájná Atlantida opravdu existuje? Vědci hlásí, že objevili osmý kontinent

Každý z nás se už ve škole setkal s tím, že se na planetě Zemi nachází sedm kontinentů. K Evropě, Africe, Asii, Severní a Jižní Americe, Antarktidě a Austrálii ale nyní přibyl další, osmý.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Ztracený kontinent

Existence bájné Atlantidy zůstává dodnes zahalena tajemstvím. Předmětem záhad byl ale po dlouhou dobu i tajemný kontinent Mauricia, který podobně jako mýtické město údajně zmizel pod mořem. Jak se zdá, tak na podobných dohadech ale může být něco pravdy. Vědci totiž Mauricius skutečně našli.

Odborníci se domnívají, že našli pozůstatky dávného území, které dnes leží na dně Indického oceánu mezi Indií a Madagaskarem. Odborníky překvapovalo, proč mají některé části Indického oceánu silnější gravitační pole než ostatní, což vedlo k domněnce, že zde musí být silnější zemská kůra. Prakticky vzato tvrdili, že v těchto místech ke dnu klesly úlomky nějaké horniny.

Jedním z takových míst byl právě Mauricia, kontinent nacházející se pod ostrovem Mauricius. Už v roce 2013 Lewis Ashwat z University of Witwatersrand v Jižní Africe a jeho kolegové tvrdili, že tento sopečný ostrov leží na starém potopeném kontinentu. Ukázalo se, že měli pravdu.

Mauricius je starý jen osm miliónů let a jde o velmi mladý ostrov, přesto jsou některé zirkony nalezené na jeho plážích staré dvě miliardy let. Sopečné erupce mohly jednoduše krystaly vyvrhnout z dávné horniny pod mořem.

Ashwat a jeho tým podle časopisu New Scientia zjistili, že zirkony mají stáří až tři miliardy let a prostřednictvím podrobných analýz zrekonstruovali geologickou historii ztraceného kontinentu. Před zhruba 85 miliony let byl Mauricia malý kontinent asi čtvrtinové velikosti Madagaskaru a nacházel se mezi Indií a Madagaskarem. Pak se od sebe Indie a Madagaskar začaly vzdalovat, čímž se Mauricia natahovala a rozpadla.

Martin Van Kranendonk z University of New South Wales v Austrálii tvrdí, že části kontinentu nakonec klesly do oceánu. Existují důkazy, že další sopečné ostrovy v Indickém oceánu, jako například Cargados Carajos, Lakadivy či Chagos, také spočívají na fragmentech kontinentu Mauricia.

Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč vyhynul pravěký predátor megalodon? Vědci přišli se zajímavou teorií

13.12.2018 20:41 Aktualizováno Vědci přišli s novou hypotézou, která může pomoci vysvětlit vyhynutí pravěkého Megalodona. Obrovský…

Jak se v antice stavěly lodě? Tajemství poodhalil vrak starý 2400 let

13.12.2018 08:28 Archeologové, kteří u břehu Kypru zkoumají vrak starý 2400 let, přišli s poznatky, jež přispívají k…

Vědci s nadějí pokukují po moderních technologiích: Pomohou při luštění…

12.12.2018 15:13 Klínové písmo bylo poprvé rozluštěno zhruba před 150 miliony let, přesto dodnes zůstává většina…

Velmi blízko Země proletí kometa. Jak a kdy ji na obloze najdete?

12.12.2018 14:40 Druhá polovina tohoto týdne bude pro milovníky astronomie opravdu vzrušující. V noci ze čtvrtka na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama